عباس عراقچی: از وجود شورای ناظر بر مذاکرات هسته‌ای بی‌خبرم

عباس عراقچی
Image caption پس از انتشار محتوای توافق ژنو، برخی منابع داخلی جمهوری اسلامی این توافق را به نفع ایران ندانستند

عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ می‌گوید از تشکیل نهاد یا وجود شورایی برای نظارت بر این مذاکرات اطلاعی ندارد و از اضافه شدن دو عضو جدید به تیم مذاکره‌کننده ایرانی هم بی‌خبر است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران ( ایرنا) آقای عراقچی روز جمعه (۱۳ دی - سوم ژانویه) این سخنان را در حاشیه مراسم بزرگداشتی که برای مادر محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران برگزار شده بود به خبرنگاران گفته است.

این در حالی است که پیش‌تر اسماعیل کوثری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته بودمذاکرات هسته‌ای با گروه ١+۵ "به طور کامل به نفع ایران پیش نرفته" و به همین دلیل دو عضو جدید به "شورای ناظر بر مذاکرات هسته‌ای" اضافه شده‌اند.

با این وجود، در روز انتشار سخنان آقای کوثری (یازدهم دی) منصور حقیقت پور، نایب رئیس دوم کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته بود چنین موضوعی در کمیسیون یا مجلس مطرح نبوده است. اما آقای کوثری در پاسخ تصریح کرده بود ضرورت تشکیل چنین شورایی "درسطوح عالی نظام" تصمیم گیری شده است. با این حال، این نماینده مجلس حاضر نشده بود در مورد هویت این مسئولان توضیحی ارایه کند.

نمایندگان ایران و کشورهای عضو گروه ١+۵ روز ٢۴ نوامبر (٣ آذر) پس از چند دور مذاکره، بر سر طرحی شش ماهه موسوم به " برنامه اقدام مشترک" به توافق رسیدند. براساس این توافقنامه، قرار شد جمهوری اسلامی بخشی از برنامه‌های هسته‌ای خود را محدود و امکان بازرسی گسترده تر را فراهم کند و طرف مقابل نیز ضمن خودداری از وضع تحریم‌های جدید، برخی تحریم‌های مالی را کاهش دهد.

پس از انتشار محتوای توافق ژنو، برخی منابع داخلی جمهوری اسلامی این توافق را به نفع ایران ندانستند و اخیرا نیز مجلس کلیات طرحی را تصویب کرد که در صورت تصویب نهایی، دولت را به غنی‌سازی اورانیوم حداقل ۶۰ درصد و توسعه همه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای در صورت تشدید تحریم‌های گذشته و وضع تحریم‌های جدید ملزم می‌کند.

تا پیش از آغاز به کار دولت حسن روحانی، شورای عالی امنیت ملی مسئول مذاکرات هسته‌ای بود و آقای روحانی نیز برای مدتی در سمت نماینده آیت‌الله خامنه‌ای و دبیر این شورا، سرپرستی این مذاکرات را برعهده داشت. برخی منابع جمهوری اسلامی در گذشته تاکید داشته‌اند که تعیین سیاست هسته‌ای، به عنوان یکی از سیاست‌های اصولی جمهوری اسلامی، در اختیار آیت‌الله خامنه‌ای است.

در مورد شورای مورد اشاره آقای کوثری که عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین المللی وزارت خارجه ایران از آن اظهار بی‌اطلاعی کرده، هنوز اطلاعات رسمی منتشر نشده است اما ابراهیم آقامحمدی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران روز جمعه به خبرگزاری فارس گفت: "تیم یاد شده ارتباطی با مجلس شورای اسلامی و کمیسیون امنیت ملی خانه ملت ندارد".

این نماینده مجلس ایران گفته است این شورا پس از نتایج مذاکرات و توافق ژنو تشکیل شده و اعضای آن چهار یا پنج نفر هستند که "مسئولان ارشد کشور" هم در آن حضور دارند.

مطالب مرتبط