‬بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران ‫-‬ ۱۴ دی

‫‬

روزنامه های تهران بعد از چهار روز تعطیل خبر دستگیری بانک زنجانی را با اهمیت دیده اند و در گزارش هایی از ادامه آلودگی هوای تهران خبر داده و از قول دولتمردان از فشار دولت بر اعضای دولت گلایه کرده اند‫.‬

روزنامه قانون در گزارش اصلی خود از خبرسازان روزهای تعطیل نوشته و اشاره کرده که خط و نشان کشیدن حمید رسایی نماینده مجلس هوادار احمدی نژاد برای مطبوعات، بازداشت بابک

زنجانی و شلیک شبانه محمود کریمی نوحه خوان به دو جوان، سه خبری است که در این روزها رخ داده است.

Image caption تیتر و عکس های صفحه اول قانون

میلیاردری میهمان اوین

مسعود کاظمی در گزارش قانون با اشاره به دستگیری بابک زنجانی خواستار آن شده که حامیان وی نیز به قانون سپرده شوند و از جمله روشن شود دولتی که خود را پاکدست ترین دولت ها می دانست و رییسش ادعا می کرد که فهرست فاسدان اقتصادی را در جیب دارد، تا چه حد در این پرونده سهم دارد.

مهشید ستوده در گزارشی در اعتماد نوشته: بابک زنجانی بازداشت شد. قهرمان بازی کار دستش داد. مردی که دوست داشت روزی «آبراموویچ» ایران باشد حالا برنامه‌هایش به هم ریخت و ساعت ۱۰۰ میلیونی، خودکار روکش طلا، گوشی تلفن همراه گرانقیمت و کمربند چرم اصلش را تحویل داد و چیزی حدود یک میلیارد تومان پول نقد را در صندوق امانات زندان اوین به جای گذاشت.

نویسنده با اشاره به این که بند ۱۴۱ زندان اوین می‌گویند متعلق به حفاظت اطلاعات قوه قضاییه است نوشته این شب‌ها یک زندانی میلیاردر آن جاست؛ که معتقد است مظلوم واقع شده و اگر نبود ایران حالا اتیوپی شده بود.

به گزارش قانون: حالا سرنوشت ۷۰ شرکت بابک زنجانی و درآمد سالانه هفت میلیارد یورویی وی با تصمیم قوه قضاییه گره خورده است. در روزهای آتی یا بابک زنجانی همان مرد ۲۵ هزار میلیارد تومانی باقی می‌ماند یا مثل سال‌های نه چندان دور عمرش مجبور می‌شود اداره سوپرمارکت زندان را بر عهده بگیرد یا اینکه برای زندانیان دوره‌های دور زدن تحریم را برگزار کند.

داوود محمدی سردبیر روزنامه شرق در سرمقاله این روزنامه نوشته: رقم حیرت‌آور است: هشت‌تریلیون‌ و ۵۰۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون‌تومان. این عددی است که به‌عنوان «اتهام اصلی» بابک زنجانی اعلام شده؛ مبلغ بدهی واریزنشده او به خزانه دولت، بابت«فروش نفت و مواد پتروشیمی» که از واریز آن طفره رفته است. این عدد؛ در میان پرونده‌های «لو رفته» ریز و درشت فساد مالی، «فعلا» رکوردشکن است.

نویسنده مقاله به یاد آورده: اختلاس ۱۲۳ میلیاردتومانی فاضل خداداد در سال ۷۴ و سه‌هزار‌میلیاردتومانی مه‌آفرید خسروی در سال ۹۰ که خود رکورددار بودند و پرونده‌هایشان چشم‌ها را گرد کرده بود، اینک، رنگ باخته‌اند و ارقام اتهامی آنان در قیاس با مبالغ پرونده متخلفان «عصر جدید»؛ به پول خردی شبیه است. اگر روند تحقیر ارقام در پرونده‌های فساد مالی ادامه یابد، دور از انتظار نیست که با ظهور متهمان تریلیاردی، متخلفان تریلیونی هم از قافیه رقابت عقب بمانند.

سرمقاله شرق در نهایت پرسیده: رسانه ملی در کجای میدان اطلاع‌رسانی و مبارزه با مفاسد مالی ایستاده است؟ ضعف اطلاع‌رسانی و روشنگری پیرامون پرونده های فساد اقتصادی به انفعال ختم می‌شد. در ماجرای بابک زنجانی، در حالی که رسانه‌ها مشغول خبررسانی درباره تخلفات عدیده وی بودند، تلویزیون، تیزرهای تبلیغاتی شرکت هواپیمایی متعلق به وی را مکرر روی آنتن می‌فرستاد تا ناخواسته، در مسیر تطهیر زنجانی گام بردارد.

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد واکنش گروه های مختلف را درباره دستگیری بابک زنجانی تجسم کرده، از جمله یک شهروند تهرانی در همسایگی پروژه نشست کرده ایران زمین: ‌ای بابا. چرا ایشان را دستگیر کردند؟ قرار بود ملک ترک خورده ما را بخرد که. خانه‌مان نشست کرد کم بود حالا خودمان هم باید نشست کنیم؟

Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

به نوشته این طنزنویس یک نماینده مجلس هم گفته: حالا که بابک زنجانی را گرفتند ما فیلم کی را در مجلس ببینیم؟ و یکی از نزدیکان احمدی‌نژاد اظهار داشته: من از شما می‌پرسم، وقتی سر صحنه فیلم جرمی رخ بدهد و بیایند هنرپیشه نقش اول را به عنوان متهم بگیرند هنرپیشه نقش دوم و هنرپیشه روبه‌رویش را هم باید متهم فرض کنند یا نه؟

در پایان طنز اعتماد از قول یک شهروند علاقه‌مند به فیلم‌های تخیلی: بابک زنجانی می‌گوید با دستگیری من ایران تبدیل به اتیوپی می‌شود. ما تحملش را نداریم. دل‌تان می‌آید بچه‌های من از گرسنگی بمیرند؟ و رییس سابق بانک ملی هم گفته: بابک جان خانه تورنتو را چه کنم؟ معامله کنم برایت؟ این کانادا سایت‌ها و وایبر را فیلتر کرده من نمی‌دانم دنیا چی به چی شده؟

شلیک های یک مداح

ابوالحسن مختاباد در مقاله ای در اعتماد نوشته یک خبرگزاری تنها از یک منبع نزدیک به تیرانداز خبر می‌دهد که سواران پژوی ۲۰۶ اراذل و اوباش بودند. هیچ توضیحی درباره چرایی شکایت در دادسرا نمی‌دهد. یعنی به سراغ نیروی انتظامی و منبع خبر دیگری نمی‌رود تا روایت طرف دوم ماجرا را هم نقل کند؟ اصل عدم رعایت بی‌طرفی از دید این خبرگزاری یعنی صفر؟ مهم‌ترین خبرگزاری کشور هم تنها خبری که می‌دهد روایت آن خبرگزاری است.

نویسنده مقاله تاکید کرده: گویی مهم‌ترین رسانه یک کشور با این همه علم وکتل از اینکه خبرنگارش را برای پیگیری خبر اعزام کند ابا دارد. جست‌وجو در ویژه‌نامه روزانه روزنامه هم چیزی نصیب خواننده نمی‌کند . دریغ از یک خبر کوتاه؟ در بزرگ‌ترین خبرگزاری فارسی زبان دنیا هم چیزی در این زمینه یافت نمی‌شود.

مقاله اعتماد افزوده: دو سایت دو روزنامه معروف و وابسته به دو نهاد بزرگ ‌نیز از کنار خبر گذشتند تا مصداق مثل معروف آسه برو آسه بیا تا گربه شاخت نزنه باشند.

محمدعلی وکیلی در سرمقاله ابتکار به تاریخچه قدرت گرفتن مداحان در کشور پرداخته و یادآوری کرده که: بعد از انقلاب، بازار داغ مداحی سیاست و مداحان سیاسی، بازار مداحان سنتی را تنگ کرد و این رویه ادامه یافت تا اینکه دولت احمدی نژاد به عنوان بر آیند مداحان سیاسی قد علم کرد و مداحان خود به ارکان تصمیم سازی و تصمم گیری در متن قدرت سیاسی تبدیل شدند و به سرعت هر کدام از مداحان را در نقش یک حزب قدرتمند ظاهر نماید. سبک و روششان مورد اعتراض علماء و مراجع بود.

نویسنده سرمقاله ابتکار سرانجام به این جا رسیده که: حال کار مداحانی که می‌بایست عمرشان را در بیان فضائل و گذشت و جوانمردی و شجاعت و آزادگی بزرگان دین سپری کنند، رسیده به جایی که در درگیری‌های خیابانی دست به اسلحه میبرند و احیاناً خود رامصون از تعقیب می‌پندارند.

بهمن کشاورز در مقاله ای در روزنامه قانوندر مورد حمل سلاح توسط افراد و اینکه آیا این شخص این حق را داشته در حین دعوا از اسلحه خود استفاده کند، یادآوری کرده که حمل هر نوع سلاح گرم مستلزم داشتن مجوز قانونی است. این مجوز را معاونت اسلحه و مهمات ارتش جمهوری اسلامی صادر می‌کند .حتی در مورد سلاح‌های شکاری هم سختگیری بسیار می‌شود و به طریق اولی در مورد سلاح‌های کمری دقت و سختگیری چند برابر اعمال می‌شود (یا باید بشود).

این حقوقدان یادآوری کرده که: در قانون اصلاحی قاچاق اسلحه ومهمات حتی حمل و نگهداری سلاح‌هایی که شبیه سلاح اصلی هستند و مثلا با فشار کپسول گازco۲ ساچمه شلیک می‌کنند، ممنوع اعلام و جرم تلقی شده است.

مقاله قانون به این سووال می رسد که: معیار صدور مجوز حمل سلاح کمری برای افراد چیست؟ و افرادی با مشاغل عادی و متعارف چه نیازی به حمل سلاح گرم کمری دارند؟ به‌ویژه در شرایطی که مردم عادی کوچه و بازار از داشتن سلاح بادی – به لحاظ آنکه ممکن است شبیه سلاح واقعی باشد- در شهر پر از زورگیر واخاذ محروم شده‌اند.

Image caption کارتون جواد تکجو، جام جم

زیر گنبد خاکستری

علیرضا خانی سردبیر روزنامه اطلاعات در سرمقاله این روزنامه نوشته: مشکل آلودگی تهران و کلانشهرهای دیگر، کم‌کم وارد مرحله حاد می‌شود. هم‌اکنون در طول سال، تنها چند روز هوای پاک در تهران داریم و اگر اوضاع چنین باشد، این چند روز نیز چنان نخواهد بود. مردم اینک نه تنها در ریه‌های خود احساس می‌کنند که در برابر چشم‌های خود می‌بینند.

به نوشته این مقاله: هیچ آمار درستی از مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا منتشر نمی‌شود اما آمار سالانه تخمینی این فاجعه را بیشتر از ۵۰هزار نفر در سال گفته‌اند. شاید آخرین راه‌حلی که به نظر برخی رسید، انتقال پایتخت بود. اما مگر این مشکل را حل می‌کند، آن رئیس جمهوری که گفت ۵ میلیون نفر را از تهران خارج می‌کنم طبق آمار رسمی نهادهای خودش، در دوره زعامتش یک میلیون نفر به جمعیت شهر افزود و رفت!

سرمقاله اطلاعات سرانجام به این جا رسیده که: فعلا نه می‌توان جمعیت شهرها را کم کرد و نه می‌توان از میل مردم به استفاده از حق خرید خودرو کاست، فقط چاره شیوه های علمی و برنامه ریزی شده هماهنگ هست که اگر جز این باشد، دوباره باید فقط شعار دهیم و دعا کنیم که بارانی بیاید و بادی بوزد.

زهرا جعفرزاده در گزارشی در شهروند نوشته: نگرانی از شیوع سرطان در کشور شدت یافته، اعلام می‌شود سالانه ۷۰ تا ۸۰‌هزار نفر در کشور به انواع سرطان مبتلا می‌شوند، که سالانه حدود ۲۰۰‌میلیاردتومان نیز هزینه در بر دارد. گفته می‌شود شیوع این بیماری در کشور نامتعارف و غیرطبیعی است،

به نوشته شهروند این روزها با شدت گرفتن آلودگی هوای تهران، تاثیر این عامل در بروز سرطان نیز بیش از گذشته، نگرانی‌ها را جلب کرده. ۳‌سال است که آلودگی هوا به‌عنوان عامل خطر در ابتلا به سرطان ثابت شده است.

یک کارشناس در پاسخ این سووال که آلودگی‌ها بیشتر به صورت چه نوع سرطان‌هایی خود را نشان می‌دهند گفته: اگر آلودگی هوا حاوی فلزات سنگینی مانند کادمیوم، سرب باشد، منجر به سرطان خون و دستگاه گوارشی و غدد لنفاوی می‌شود.

مورد‌‌‌‌‌‌‌ عجیب عزت ضرغامی

Image caption کارتون احسان گنجی، شرق

آید‌‌‌‌‌‌‌ین سیارسریع با نقل این که عزت‌الله ضرغامی رییس صدا و سیما گفته برخی‌ها د‌‌‌‌‌‌‌ر مسیر مذاکره با آمریکا شوخی می‌کنند‌‌‌‌‌‌‌ سعی کرده موضوع را روشن کند.

نویسنده طنزانه قانون به عنوان تعیین مصادیق نوشته: مثلا اعضای تیم مذاکره کنند‌‌‌‌‌‌‌ه د‌‌‌‌‌‌‌ر هواپیمای تهران-ژنو نشسته اند‌‌‌‌‌‌‌، آقای عراقچی که حوصله اش سر رفته با صد‌‌‌‌‌‌‌ای بلند‌‌‌‌‌‌‌ می‌گوید‌‌‌‌‌‌‌: آقای خلبان! واسه ناهار نگه نمی د‌‌‌‌‌‌‌اری؟ همه می‌زنند‌‌‌‌‌‌‌ زیر خند‌‌‌‌‌‌‌ه. یا مثلا معاون اروپای ظریف می‌رود‌‌‌‌‌‌‌ پشت بلند‌‌‌‌‌‌‌گو و با تغییر صد‌‌‌‌‌‌‌ا و لحن می‌گوید‌‌‌‌‌‌‌: این هواپیمااااا... توسطِ... عد‌‌‌‌‌‌‌ه ای از... خد‌‌‌‌‌‌‌متگزاراااان، عد‌‌‌‌‌‌‌الت محوراااان و منتخبینِ بهاری مللللت د‌‌‌‌‌‌‌زد‌‌‌‌‌‌‌ید‌‌‌‌‌‌‌ه شد‌‌‌‌‌‌‌ه... و به مقصد‌‌‌‌‌‌‌ مجمع الجزایر قمررررر برای انجام مذاکراااااات با کوموووور تغییر مسیر د‌‌‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌‌‌ه ااااااست. حالا میخوام بگین کی خسته اسسسس؟... سه چهار نفر از اعضای تیم مذاکره کنند‌‌‌‌‌‌‌ه با شنید‌‌‌‌‌‌‌ن این سخنان د‌‌‌‌‌‌‌رجا سکته می‌کنند‌‌‌‌‌‌‌، بعد‌‌‌‌‌‌‌ از چند‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌قیقه معاون اروپای ظریف سرش را از پشت پرد‌‌‌‌‌‌‌ه بیرون می‌آورد‌‌‌‌‌‌‌ و با لبخند‌‌‌‌‌‌‌ می‌گوید‌‌‌‌‌‌‌: نترسین! من بود‌‌‌‌‌‌‌م.

به نوشته این طنزنویس: مقصود‌‌‌‌‌‌‌ آقای ضرغامی این است که مذاکره نباید‌‌‌‌‌‌‌ به قصد‌‌‌‌‌‌‌ معامله باشد‌‌‌‌‌‌‌. شیوه مطلوب مذاکرات این است که د‌‌‌‌‌‌‌و طرف پشت میز بنشینند‌‌‌‌‌‌‌، یکی بپرسد‌‌‌‌‌‌‌: شما کی آماد‌‌‌‌‌‌‌گی د‌‌‌‌‌‌‌اری ما بهت حمله کنیم؟ طرف مقابل هم سررسید‌‌‌‌‌‌‌ش را باز کند‌‌‌‌‌‌‌ و ببیند‌‌‌‌‌‌‌ کی برنامه اش خالی است و بگوید‌‌‌‌‌‌‌ مثلا فلان روز ما آماد‌‌‌‌‌‌‌گی د‌‌‌‌‌‌‌اریم. بعد‌‌‌‌‌‌‌ آن طرف بگوید‌‌‌‌‌‌‌: خب پس مزاحم میشیم. طرف مقابل: مراحمید‌‌‌‌‌‌‌! طرف: اراد‌‌‌‌‌‌‌ت د‌‌‌‌‌‌‌اریم. مرگ بر شما.

مطالب مرتبط