غیبت دو تشکل اصلی‌ اصلاح‌طلبان در نشست وزارت کشور ایران با رهبران احزاب

Image caption نشست وزیر کشور ایران با برخی از رهبران احزاب در ساختمان وزارت کشور برگزار شده است

وزارت کشور ایران نشستی با برخی از احزاب و گروه‌های عمده سیاسی ایران برگزار کرده که غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران و رسول منتجب‌نیا قائم مقام حزب اعتماد ملی به دبیرکلی مهدی کروبی در آن حضور داشته اند.

آقای کروبی در حال حاضر نزدیک به سه سال است که در حبس خانگی قرار دارد اما آقایان کرباسچی و منتجب‌نیا که از حامیان او در انتخابات ۱۳۸۸ بودند، پس از اعلام نتایج مواضعشان کم کم از آقای کروبی دور شد.

رسانه های ایران می گویند که این نشست با شرکت بیش از ۵۰ حزب فعال سیاسی کشور و با حضورعبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران برگزار شده است.

حزب مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی دو تشکل اصلی اصلاح طلبان ایران از غایبان این نشست بوده‌اند.

این دو تشکل سیاسی در جریان رقابت های دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، از نامزدی میرحسین موسوی حمایت می‌کردند. آقای موسوی هم به همراه همسرش نزدیک به سه سال است که در حبس خانگی قرار دارد.

پس از اعلام نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸ که به اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد و سپس اعتراضات گسترده منجر شد، محسن میردامادی، دبیرکل حزب مشارکت و بهزاد نبوی از اعضای کلیدی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی هم بازداشت، محاکمه و به زندان محکوم شدند.

کمیسیون ماده ۱۰ احزاب ایران که بر فعالیت تشکل ها و احزاب سیاسی این کشور نظارت می کند، در اوایل سال ۱۳۸۹ خورشیدی، پروانه فعالیت سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را توقیف کرد و با ارسال نامه ای از دستگاه قضایی ایران خواست که این تشکل و حزب مشارکت را منحل اعلام کند اما هردوی این تشکل ها اعلام کردند به فعالیت خود ادامه می دهد.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در دوره فعالیت های انتخاباتی اش از فعالیت های احزاب دفاع کرده بود و وعده حمایت از آنها را در صورت پیروزی در انتخابات داده بود.

آقای روحانی در یکی از اولین سخنرانی هایش پس از پیروزی در انتخابات و آغاز دوره ریاست جمهوری اش گفت که "متاسفانه ما در کشور حزب نداریم، جناح به معنی واقعی کلمه متاسفانه نداریم و بحث‌هایی که مطرح است بحث‌های قبیله‌ای است."

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران در این جلسه امروز به برخی از رهبران تشکل های سیاسی، گفته وقتی خبر برگزاری نشست را به حسن روحانی، داده او گفته "حتما جلسه ای با احزاب خواهم داشت و در این زمینه برنامه ریزی کنید. ما نیز با استفاده از نظرات احزاب این جلسه را برگزار خواهیم کرد."

بر اساس گزارش رسانه های ایران، گفت و گو درباره احیای خانه احزاب و همچنین اصلاح قانون احزاب از جمله دستور کارهای این نشست است.

مطالب مرتبط