دادستان تهران: معاون اول احمدی‌نژاد با قرار وثیقه آزاد است

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی‌نژاد، با قرار وثیقه آزاد است.

آقای دولت‌آبادی این مطلب را در رد صحبت‌های علی مطهری، نماینده مجلس، درباره عدم پیگیری قضایی نقش آقای رحیمی در پرونده فساد مالی در بیمه ایران، بیان کرده است.

آقای مطهری گفته بود: "قوه قضاییه ما پس از گذشت بیش از چهار سال هنوز نتوانسته تکلیف معاون اول رییس جمهور سابق را در پرونده‌ بیمه ایران مشخص کند."

دادستان تهران در رد این صحبت آقای مطهری گفته است: "از آقای رحیمی تحقیق به عمل آمده و در حال حاضر با صدور قرار وثیقه‌ مناسب و تامین آن، آزاد می‌باشد."

پیش از این احضار محمدرضا رحیمی درباره پرونده بیمه ایران خبرهایی منتشر شده بود اما این اولین باری است که یک مقام قضایی از آزادی او به قید وثیقه خبر می‌دهد.

دادگاه رسیدگی به اختلاس در بیمه ایران از سال ٨٩ آغاز شده است و از همان ابتدا نام محمدرضا رحیمی به عنوان یکی از افراد دخیل در پرونده در رسانه‌ها مطرح بود.

محمود احمدی‌نژاد و مقام‌های دولتش به شدت اتهام دست داشتن محمدرضا رحیمی در اختلاس را رد و از او دفاع می‌کردند.

مصونیت پارلمانی؟

علی مطهری هفته گذشته در یک نطق جنجال‌برانگیز در مجلس ایران از این که قوه قضاییه هنوز به اتهامات آقای رحیمی رسیدگی نکرده انتقاد کرد.

به دنبال این نطق دادستانی تهران علیه آقای مطهری اعلام جرم کرد. او با ارجاع به مصونیت پارلمانی نمایندگان از نطق خود دفاع کرده و این اعلام جرم را رد کرد.

اما دادستان تهران در اطلاعیه امروز خود تاکید کرده است "جواز اظهارنظر نماینده‌ مجلس به معنای مسئول نبودن وی در قبال اظهارات واجد جنبه‌ مجرمانه مانند توهین، افترا و نشر اکاذیب" نیست.

مساله مصونیت پارلمانی نمایندگان در دوره مجلس ششم با اکثریت اصلاح‌طلب بسیار خبرساز شده بود.

مطالب مرتبط