شورای ملی مقاومت خواستار تحقیق درباره کشتار اعضای این سازمان شد

Image caption شورای ملی مقاومت می‌گوید این سه نفر در حمله اخیر کشته شده‌اند: محمود برنافر، محمدجواد صالحی تهرانی، عباس نامور

شورای ملی مقاومت که به عنوان شاخه سیاسی سازمان مجاهدین خلق ایران شناخته می‌شود، با انتشار بیانیه‌ای از سازمان ملل خواسته است که تحقیقاتی مستقل درباره حملات موشکی و کشتار اعضای سازمان مجاهدین خلق در عراق انجام دهد.

این درخواست در حالی از سوی این شورا مطرح شده است که اردوگاه لیبرتی (حریه) در عراق که اقامتگاه شماری از اعضای سازمان مجاهدین خلق است، روز پنجم دی ماه (۲۵ دسامبر) هدف چند خمپاره قرار گرفت که این حمله به کشته شدن شماری از اعضای این سازمان منجر شد.

گروه شبه نظامی شیعی موسوم به "ارتش مختار" مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

در بیانیه منتشره شورای ملی مقاومت، مریم رجوی که این شورا او را به عنوان "رئیس جمهور منتخب" خود معرفی می کند خواستار "تحقیقات مستقل سازمان ملل در مورد حملات موشکی و کشتار ایرانیان پناهنده در عراق و ضرورت اقدامات عاجل از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل برای حفاظت مخالفان ایرانی در کمپ لیبرتی" شده است.

بر اساس توافق بین سازمان ملل و دولت عراق در دسامبر سال ۲۰۱۱ بیش از سه هزار تن از ساکنان اردوگاه اشرف به اردوگاه لیبرتی منتقل شدند.

اردوگاه‌های اشرف و لیبرتی در سال‌های اخیر بارها هدف حمله قرار گرفته‌ و شماری از ساکنان آن کشته شده‌اند.

سازمان مجاهدین خلق، اغلب ایران را به دست‌داشتن در این حملات متهم کرده است.

این سازمان به عنوان یک گروه اسلام‌گرای مخالف نظام سلطنتی ایران پایه‌گذاری شد و در سال‌های قبل از انقلاب، به عملیات مسلحانه علیه حکومت وقت دست می‌زد و از حامیان مهم انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ بود.

پس از انقلاب اعضا و رهبران این سازمان به تدریج با رهبری مذهبی نظام تازه دچار اختلاف شدند و در نهایت به مبارزه مسلحانه با حکومت آیت الله خمینی روی آوردند.

رهبران و کادر سازمان مجاهدین خلق در دوره جنگ میان ایران و عراق به عراق رفتند و به عنوان همپیمان صدام حسین و حکومت او در جنگ شرکت کردند.

پس از سقوط صدام حسین و اشغال عراق توسط نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا، سازمان مجاهدین خلق خلع سلاح شد.

این سازمان تا چندی پیش در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا و اتحادیه اروپا قرار داشت اما از این فهرست ها خارج شده است.

مطالب مرتبط