عراقچی خبر تشکیل هیات نظارت بر مذاکرات هسته‌ای را بی مبنا دانست

عباس عراقچی
Image caption عباس عراقچی با تاکید بر اینکه مذاکره کنندگان "از هر تخصصی که به تیم اضافه شود استقبال می‌کنند" گفته که مذاکرات کارشناسی هسته‌ای خاتمه یافته اما در دور نهایی مذاکرات می‌توان از کارشناسان جدید نیز استفاده کرد

عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه و از مذاکره کنندگان ارشد هسته ای ایران، خبر تشکیل یک هیات جدید برای نظارت بر مذاکرات هسته ای را بی مبنا دانست.

آقای عراقچی امروز دوشنبه ۱۶ دی (۶ ژانویه) در مصاحبه با شبکه خبر تلویزیون ایران گفت که هیچ اطلاعی از تشکیل هیاتی برای نظارت بر مذاکرات ندارد و افزود که چنین نظارتی، از ابتدا تا کنون بر عهده شورای عالی امنیت ملی بوده است.

این در حالی است که هفته نامه ۹ دی در شماره جدید خود ادعا کرده که آیت الله خامنه ای خواستار "تقویت" تیم مذاکره کننده هسته ای شده است. این نشریه نزدیک به گروه تندروی "جبهه پایداری"، نوشته که مدیریت پرونده هسته‌ای از وزارت امور خارجه گرفته شده و به شورای عالی امنیت ملی بازگشته است. هنوز منبع دیگری این خبر را تایید نکرده است.

پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، دولت جدید اعلام کرد که مسئولیت مذاکرات هسته ای از آن پس با وزارت امور خارجه، ولی نظارت بر مذاکرات و سیاست گذاری در مورد آن، به عهده شورای عالی امنیت ملی خواهد بود. این در حالی است که پیش از آن، انجام و نظارت بر مذاکرات هسته ای با شورای عالی امنیت ملی بود.

آغاز تردید

تردید در مورد امکان تغییر در شیوه نظارت بر پرونده هسته ای، از چهارشنبه گذشته و پس از آن ایجاد شد که محمداسماعیل کوثری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفت که مذاکرات با گروه ١+۵ "به طور کامل به نفع ایران پیش نرفته" و به همین دلیل دو عضو جدید به "شورای ناظر بر مذاکرات هسته‌ای" اضافه شده‌اند.

آقای کوثری اظهار داشت که "تیم ناظر بر مذاکره‌کنندگان هسته‌ای با حضور مسئولان ارشد کشور" تشکیل شده و سران سه قوه نیز عضو این تیم هستند.

وی با تاکید بر آنکه این تصمیم گیری توسط "مسئولان رده بالای کشور" صورت گرفته افزود: "در مباحثی مانند غنی سازی و موارد دیگری مرتبط با این موضوع، تیم مذاکره‌کننده فعالیت‌های خود را با تیم یادشده هماهنگ خواهد کرد."

عباس عراقچی امروز گفته است که "تصمیم سازی" در مورد پرونده هسته ای، همواره در شورای عالی امنیت ملی انجام می شده و "جایی که این شورا لازم بداند، کار نظارت را هم انجام می دهد".

از سوی دیگر، هفته نامه ۹ دی نیز در شماره اخیر خود نوشته: "در پی آشکار شدن ضعف‌های متعدد و اشکالات جدی حقوقی و فنی توافق ژنو، رهبر معظم انقلاب در تذکری به دولت آقای روحانی، خواستار تقویت تیم مذاکرات شده است."

در اظهار نظری جداگانه، دیروز علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، با بیان اینکه روند مذاکرات هسته ای به مرحله‌ای رسیده که طرفین وارد جزئیاتی چون چرخه سوخت و آب سنگین شده‌اند تأکید کرد: "از قبل نیز کارشناسان هسته‌ای در مذاکرات حضور داشتند، اما الآن بنابر اقتضای روند مذاکرات کارشناسان جدید اضافه می‌شوند."

در واکنش به این اظهارات، روز گذشته عباس عراقچی با تاکید بر اینکه مذاکره کنندگان "از هر تخصصی که به تیم اضافه شود استقبال می‌کنند" یادآوری کرد که مذاکرات کارشناسی ایران و گروه ۱+۵ خاتمه یافته، اما زمانی که گام نهایی مذاکرات آغاز شود، می توان از کارشناسان جدید نیز استفاده کرد.

وی در سخنان امروز خود، با تکرار همین مضمون افزوده است: "آخرین مذاکرات هفته قبل انجام شده و تنها دو، سه نکته مانده که قرار است من با معاون خانم اشتون درباره آنها گفتگو کنم."