بررسی روزنامه‌های صبح سه‌شنبه تهران - ۱۷ دی

روزنامه‌های امروز صبح تهران در تیترهای اول خود از قول سخنگوی قوه قضاییه نوشته‌اند دستگیری بابک زنجانی ثروتمند مشهور برای جلوگیری از فرار وی بود و در همین حال از فشارهایی که از سوی جناح راست به هیات مذاکره کننده هسته‌ای وارد می‌شود انتقاد کرده‌اند.

Image caption تیتر و گزارش صفحه اول شهروند

نزدیک شدن به جشنواره فیلم فجر که امسال در دولت جدید با حضور چهره‌های مشهوری که در سال گذشته و در دوران احمدی نژاد با این جشنواره و چه بسا با تولید فیلم قهر کرده بودند به نوشته روزنامه‌های امروز به جشنواره امسال رونق می‌دهد.

دیپلمات‌های هسته‌ای در دو جبهه

صادق زیباکلام در مقاله‌ای در شرق پرسیده: جنگ روانی‌ای که برخی جریانات علیه تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به ‌وجود آورده‌اند چه توجیهی دارد؟ هرقدر هم که انسان خوش‌بین باشد و خود را مجاب کند که دغدغه‌ مخالفان مصالح و منافع ملی است، باز هم جور درنمی‌آید. چگونه ممکن است ندانند که تحریم‌ها چگونه اقتصاد را هدف گرفته‌اند؟

به نظر این استاد دانشگاه: اگر واقعا اینها را می‌دانند و می‌دانند که کشور برای توسعه اقتصاد کشور نیاز به تعامل با جهان دارد و با وجود این اصرار دارند که مسیر گذشته ادامه یابد، در آن صورت باید پرسید که وضع رکود اقتصادی، تورم، بیکاری به چه نقطه‌ای باید برسد تا آنان بپذیرند که باید بر سر برنامه هسته‌ای‌مان با غرب به نوعی مصالحه و توافق رسید؟

سوال دیگر مقاله شرق از حاکمیت است وقتی می‌پرسد: اگر واقعا قرار است رویکرد دوران احمدی‌نژاد تکرار شود، این سیاست رسما می‌تواند اعلام شود و نیازی به خبرسازی نامستند و غیررسمی توسط مخالفان تفاهم نیست.

سکوت درباره بابک زنجانی

در حالی که روزنامه‌های مختلف این هفته موضوع دستگیری بابک زنجانی در صفحات اول خود نگاه داشته و هر روز گزارش‌ها و مقالاتی در این باره دارند روزنامه‌هایی مانند کیهان که معمولا در این مواقع فعال بود در این باره سکوت کرده‌اند. کیهان اولین روزنامه‌ای بود که برای متهمان به فساد اقتصادی قبل از صدور رای دادگاه هم اعدام طلب می‌کرد .

شهروند امروز نوشته یک هفته پس از انتشار خبر بازداشت بابک زنجانی و درحالی‌که روز گذشته سخنگوی قوه قضائیه از «احتمال فرار» به‌عنوان دلیل بازداشت این متهم بزرگ اقتصادی سخن گفت، برخی از محافل خاص همچنان با سیاست یکی به نعل و یکی به میخ، سعی دارند تا روایتی نزدیک به ادعاهای بابک زنجانی و حامیانش را هم تکرار کنند. طرفه آن‌که روزنامه کیهان درباره بازداشت و محاکمه بابک زنجانی هشدار داد که: «باید مراقب بود فتنه‌گران حامی تحریم‌ها، پوست خربزه زیرپای دولت جدید نگذارند و قدرت مانور دولت از طریق بخش خصوصی برای دور زدن تحریم‌ها را از دولت سلب نکنند.»

به نظر شهروند: معنای سخن کیهان این است که احتمالا مهره‌هایی نظیر بابک زنجانی، قدرت مانور بخش خصوصی در دور زدن تحریم‌ها به حساب می‌آیند و حذف آنها، به منزله پوست خربزه فتنه‌گران زیر پای دولت تلقی خواهد شد. احتمال دومی هم که کیهان مطرح می‌کند.

حذف این مهره‌ها با هدف دست پیدا کردن مافیاهای رقیب زنجانی به انحصارهای اقتصادی است.

Image caption تیتر و کارتون صفحه اول مردم سالاری

شهروند در نهایت نوشته: این نکاتی است که هفته گذشته و بعد از بازداشت زنجانی هم، بارها از سوی گرداننده صفحه فیس‌بوک او و همچنین سایت‌های خبری وابسته به تیم رسانه‌ای احمدی‌نژاد و مشایی مورد اشاره قرار گرفت.

اخبار غیر رسمی

شایان حسین نژاد در صفحه طنزانه قانون از قول یک منبع آگاه درباره مکان زندان بابک زنجانی نوشته: شرایط محل نگهداری میلیاردر زندانی مانند همه زندانیان انفرادی، در یک اتاق ۱۲ متری و یک چشمه است که برای فرد بازداشت شده مشکلی به وجود نیاید. ای بابا ما این همه درخواست آب داشتیم و حالا برای میلیاردر معروف چشمه خصوصی در نظر گرفته‌اند که هر وقت نیاز داشت از آبش بخورد و مشکلی برایش به وجود نیاید؟ اصلا همین را که فهمیدیم بی‌خیال منابع آگاه شدیم و رفتیم سراغ منابع ناآگاه.

یک منبع ناآگاه هم گفته: ب.ز اولین بارش نیست که به زندان می‌رود و دفعه اول بدون اینکه خوابی را تعبیر کند تبدیل به عزیز ایران شد. حالا شلوار شیرازی پوشیده و دور بند می‌چرخد و هر کسی که پررو بازی در بیاورد را آویزان می‌کند و پوستش را می‌کند و برای تولید چرم به کشورهای همسایه صادر می‌کند.

طنزنویس قانون از همین منبع ناآگاه نوشته: البته روایت دیگری وجود دارد که می‌گوید راننده رئیس زندان شده و صبح قبل از خروس خوان رئیس را می‌آورد و شب بعد از بوق سگ رئیس را برمی‌گرداند. بین این زمان نیز که رئیس با او کاری ندارد به مسافرکشی مشغول است تا حقوق ماهانه ۲۹ میلیارد تومان کارمندان و کارگرانش عقب نیفتد.

اراده جمعی برای مبارزه با فساد

علینقی مشایخی در سرمقاله دنیای اقتصاد با تاکید بر این که فساد اقتصادی و اداری در کشور به طور بی‌سابقه‌ای گسترده شده و قبح آن ریخته نوشته: دولت یازدهم فقط اقتصادی با رشد منفی پنج درصد و تورم ۴۰ درصد را تحویل نگرفت؛ بلکه عارضه‌ای بس مهلک‌تر و مخرب‌تر از تحریم به ارث گرفته است و آن فساد گسترده اقتصادی، از بین رفتن قبح رشوه‌خواهی و از بین رفتن اخلاق انجام وظیفه براساس قانون است. باعث شرمندگی ایران و ایرانی است که کشور در زمینه فساد اداری و اقتصادی بین ۱۷۷ کشور جهان، رتبه ۱۴۴ را دارد.

Image caption کارتون آروین، شهروند

سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به چند نمونه از باج‌گیری و رشوه‌طلبی نوشته ضمن تاکید بر لزوم رسیدگی سریع قضایی کار دیگر ایجاد یک پایگاه اطلاعاتی و دعوت از مردم است تا اگر شاهد فساد اداری و اقتصادی بودند مراتب را به آن پایگاه اطلاع دهند. وجود این پایگاه اطلاع‌رسانی که نظارت مردمی را بر مفاسد اداری و اقتصادی امکان‌پذیر می‌کند، اگر به درستی انجام شود، خود مانعی برای وقوع مفاسد خواهد شد. این اقدام زمانی مفید خواهد بود که با اصلاح نهادها همراه شود.

در غیاب سازش ملی

مرتضی گلپور در مقاله‌ای در قانون به غیبت سازش در فرهنگ اجتماعی و سیاسی کشور اشاره کرده و ابتدا از قول سعید حجاریان نقل کرده سیاست عرصه ستیز و سازش است و این یعنی تقدس‌زدایی از سیاست و بعد افزوده: سیاست، حوزه خیر یا شر نیست که در آن، یک گروه، فکر یا جریان، حق داشته باشد که هرچه می‌خواهد، بکند و بگوید. اما جریان، گروه و فکر دیگر، حق حضور، کار و فعالیت در این حوزه را نداشته باشد. غایت ستیز سیاسی، کسب قدرت است.

با این مقدمه نویسنده افزوده: در غیاب فرهنگ سازش داخلی، بسیار نمونه‌ها می‌توان آورد از سازش یا مصالحه با دشمن بیرونی. نمونه‌اش همین مذاکرات اخیر با غرب است که دارد به یک نقطه مشترک می‌رسد یا ستیز با دشمن بزرگ منطقه‌ای ما، یعنی صدام حسین که در نهایت به تفاهمی به نام قطعنامه ۵۹۸ منجر شد.

مقاله قانون بدان جا رسیده که: ایران درست در زمانی داعیه‌دار گفت‌وگوی تمدن‌ها شد که خود در داخل، از نبود گفت‌وگو رنج می‌برد. نتیجه آن فقدان بود که در سال ۸۸ به تلاش نظام‌مند برای حذف رقیب از عرصه سیاست منتهی شد، تلاشی که در مناظرات انتخاباتی کلید خورد.

یارانه‌ها چه می‌شود

ناصر موسوی لارگانی در مقاله‌ای در تهران امروز نوشته: دولت روحانی از روز اولی که کارش را شروع کرده، در مورد منابع یارانه‌ها و نحوه اجرای آن پیام‌های متفاوتی را به جامعه فرستاده که به نظر می‌رسد ادامه این روند به‌نفع اقتصاد کشور نباشد و مجموعه دستگاه‌های کشور را در مورد یکی از مهم‌ترین پارامترهای اقتصادی کشور دچار سردر گمی می‌کند.

به نوشته این نماینده مجلس: دولتمردان جدید در مورد نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها ایرادهای جدی به دولت قبل می‌گرفتند که حقیقتا هم برخی از این ایردادها بجاست اما متاسفانه ما شاهد هستیم دولت جدید هم همان روش را استفاده می‌کند و نشانه‌ای از عزم جدی برای تغییر این رویکرد دیده نمی‌شود. نکته مهم‌تر در مورد منابع پرداخت نقدی یارانه‌هاست.

سعید لیلاز در مقاله‌ای در اعتماد نوشته: چیزی که به عنوان هدفمندی مطرح می‌شود نه در قانون و نه به طریق اولی در اجرای هدفمندی نبوده است. این یک نوع تبدیل منابع نفتی و ارزی کشور به ریال و دادن ریال به مردم بود. آن چیزی که روح هدفمندی یارانه‌ها را تشکیل می‌داد در برنامه چهارم توسعه توسط دولت خاتمی گنجانده شده و مورد تصویب مجلس وقت و تایید شورای نگهبان قرار گرفت اما وقتی رییس دولت نهم اعلام کرد که این برنامه را اجرا نمی‌کند و اجرا هم نکرد، هیچ‌کس به این قضیه اعتراضی نداشت و حتی توصیه هم نکرد که قانون را لغو کنید و قانون دیگری به جای آن به تصویب برسانید.

این اقتصاددان تاکید کرده که حالا اگر دولت بخواهد در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، یارانه اقشار کم‌درآمد را فقط و فقط از محل آزادسازی قیمت همه حامل‌های انرژی افزایش دهد، حال هر مقداری از این قیمت باشد، قانع‌کننده است. چون به تبع آن به همان مقدار سم و آ‌لودگی هوا و ترافیک کمتری تولید می‌شود، فقط به شرطی که از محل افزایش درآمدهای حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی باشد نه چیز دیگری.

نویسنده مقاله اعتماد با حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه‌بگیران مخالفت کرده و نوشته برنامه ریزی برای این حذف اولا سخت است بعد تلاطمی ایجاد می‌کند و دست آخر رفاقت و پیوند این سه دهک که ۲۰ میلیون نفر از جامعه ایران را تشکیل می‌دهند با دولت قطع یا تضعیف خواهد شد و یک حالت خودی و غیرخودی به اقتصاد کشور می‌دهد.

سینما قدس تعطیل باید شود

علیرضا محمودی در اعتماد نوشته: مالکان سینما قدس قرارست برای همیشه کرکره این سینما را پایین بکشند و به کابوسی که نبش ضلع جنوبی میدان ولیعصر ادامه داشت، پایان دهند. برای شهر تهران که تنها شهر دنیاست که گورستان سینما (خیابان لاله‌زار) دارد، خبر تعطیلی یک سالن سینما چندان خبر هیجان‌انگیزی نیست و کسی را به تکان و حرکت وا نخواهد داشت. سوال این است که اصولا به چه دلیلی سینما قدس باید درش باز باشد. وقتی فیلم‌های ایرانی به شکل تاسف‌انگیزی تکثیر بی‌‌انگیزگی برای مخاطبان هستند و مخاطبان به شکل هول‌انگیزی هر گونه حضور اجتماعی را مقرون به صرفه نمی‌دانند.

نویسنده اضافه کرده: چرا باید از مدیر سینمایی که روزانه بیست نفر از گیشه‌اش در شلوغ‌ترین میدان شهر بلیت نمی‌خرند و در مقابل از دکه نبش سینما صد‌ها پیراشکی کرمدار به فروش می‌رسد توقع داشت چراغ این سالن خالی هراسناک را روشن نگه‌دارد و هی قبض آب و برق و حقوق پرداخت کند. برخی سینما‌ها اگر از شهروندان بابت استفاده از دستشویی ورودی بگیرند، دخل‌شان از پول گیشه بیشتر می‌شود. داستان خیلی روشن است.

و خلاصه این که: نیازی به نوستالژی و غم خوردن هم ندارد. سینما‌ قدس امروز و پولیساریو و پولیدور دیروز باید خیلی زودتر از اینها تعطیل و شبیه نبش دیگر میدان مرکز خرید و محل فروش گوشی دست دوم و سمبوسه پیتزایی دست اول می‌شد. بیایید در همین آغاز جشنواره فجر، دست از تعارف‌برداریم.

امور بین‌الملل تاریکخانه

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد نوشته: شما فکر کردید ما فقط در حوزه داخلی فعالیت تاریکخانه‌یی داریم؟ نخیر. شعبه بین‌الملل ما مدت‌هاست فعالیتش را آغاز کرده اما نمی‌دانم چرا مثل بازی زیرپوستی برخی سیاستمداران به چشم نمی‌آید. امروز برای اینکه اثبات کنیم تاریکخانه یک نهاد بین‌المللی است کمی به رصد اوضاع جهان می‌پردازیم.

یکی از نشانه‌های این طنزنویس چنین است: من هرطور شده باید با خودروی شخصی‌ام یک سفر بروم کوبا و برگردم و از روزنامه‌نگاری بازنشسته شوم. چرا؟ چون اعلام کردند قیمت پژو ۲۰۶ در کوبا حدود ۲۲۵ میلیون تومان است. که من با سفر به کوبا و فروش خودروی شخصی‌ام می‌توانم برای همیشه حرفه روزنامه‌نگاری را ببوسم و بگذارم کنار. از آنجایی که ترک این حرفه باعث می‌شود یک نفر کمتر به مسئولان بند و انتقاد کند باعث استقبال مسوولان می‌شود. لذا به نفع مسوولان است مرا در تدارک مقدمات و هزینه سفر یاری کنند.

طنزنویس اعتماد در نهایت نوشته: شنیده شد نمایندگان خودروسازان آمریکایی با پاسپورت سویسی وارد کشور شده‌اند. از من گفتن بود. فردا نگویید نگفت‌ها. اینها آمده‌اند همین تز مرا بدزدند بروند. می‌آیند اینجا ۲۰۶ می‌خرند می‌روند می‌فروشند به کوبایی‌ها. کلی گیرشان می‌آید. برای همین هم با پاسپورت سویسی آمده‌اند که هم ورودشان به ایران آزاد باشد هم به کوبا.

کارتون روز

Image caption کارتون محمد رضا میرشاه ولد، قانون

مطالب مرتبط