هیات پارلمانی بریتانیا دیدار رسمی خود از ایران را آغاز کرد

حق نشر عکس icana
Image caption هیات پارلمانی بریتانیا برنامه خود را با دیدار با نمایندگان مجلس آغاز کرده است

در حالی که هیات پارلمانی بریتانیا دیدار رسمی خود از تهران را آغاز کرده، سخنگوی وزارت خارجه از ادامه سفرهای مشابه از جمله از سوی پارلمان کانادا سخن گفته و نایب رئیس مجلس در مورد برنامه دیدارهای هیات بریتانیایی هشدار داده است.

به گزارش شبکه خبر، هیات پارلمانی بریتانیا متشکل از چهار عضو مجالس لردها و عوام این کشور بامداد سه شنبه، ١٧ دی (٧ ژانویه)، دیدار رسمی خود از ایران را آغاز کرده و قرار است طی اقامت در تهران، با گروهی از نمایندگان مجلس و مقامات دولتی دیدار و گفتگو کند.

این سفر به دعوت گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس در مجلس ایران صورت می‌گیرد و جک استرا، نماینده مجلس عوام از حزب کارگر و رئیس گروه دوستی پارلمانی بریتانیا و ایران و وزیر خارجه پیشین این کشور، لرد نورمن لامونت، وزیر پیشین دارایی و عضو مجلس لردها از حزب حاکم محافظه کار، و جرمی کوربین و بن والاس، اعضای مجلس عوام به ترتیب از حزب کارگر و حزب محافظه کار در آن عضویت دارند.

شبکه خبر به نقل از عباسعلی منصوری ارانی، نماینده مجلس و رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس گفت که این هیات به مدت سه روز در ایران اقامت خواهد داشت و با شماری از مقامات سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ملاقات خواهد کرد. گزارش‌های دیگر حاکی از آن است هیات بریتانیایی روز جمعه تهران را ترک می کند.

این گروه برنامه دیدارهای خود را با ملاقات با اعضای ایرانی گروه دوستی پارلمانی دو کشور در روز سه شنبه آغاز کرد. آقای منصوری گفته است که در این دیدار، هیات بریتانیایی بر رفع تحریم‌های ایران تاکید کرد.

هدف از سفر این هیات به ایران، تلاش برای بهبود روابط دو کشور و گسترش همکاری در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی عنوان شده است.

قرار است آقای استرا در جریان دیدار از تهران، در یک نشست خبری نیز شرکت کند.

حق نشر عکس icana
Image caption گروه دوستی پارلمانی بریتانیا و ایران برای نخستین بار طی پنج سال گذشته به ایران آمده است

جک استرا در زمان تصدی سمت وزارت خارجه بریتانیا در مذاکرات هسته‌ای اروپاییان با جمهوری اسلامی شرکت داشت. در آن زمان، سرپرستی مذاکرات هسته‌ای ایران برعهده حسن روحانی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی و رئیس جمهوری فعلی بود.

وی در سال ١٣٨٢ همراه با وزیران خارجه فرانسه و آلمان در تلاش برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران، به تهران سفر کرد. مشخص نیست که آیا دیدار با آقای روحانی در برنامه این هیات گنجانده شده است یا نه.

پس از انتخاب آقای روحانی به سمت ریاست جمهوری، جک استرا از این انتخاب استقبال و ابراز امیدواری کرد که این تحول باعث حل مساله هسته‌ای و گسترش روابط ایران با سایر کشورها به خصوص بریتانیا شود.

سفر هیات‌های پارلمانی سایر کشورها

در آن زمان، گزارش‌هایی از امکان سفر آقای استرا به تهران و شرکت در مراسم ادای سوگند حسن روحانی در مجلس انتشار یافت اما این سفر انجام نشد. احتمال شرکت آقای استرا در مراسم تحلیف با واکنش برخی از نمایندگان مواجه شد و از جمله روح‌الله حسینیان، عضو جناح موسوم به جبهه پایداری، گفت که: "حضور جک استرا در مجلس با عکس‌العمل نمایندگان همراه می‌شود، از این‌رو در صورت حضور این فرد در مراسم تحلیف من با گوجه از او پذیرایی می‌کنم."

حق نشر عکس ISNA
Image caption افخم از دیدار هیات های پارلمانی استقبال کرده و خبر سفر هیاتی از کانادا را داده است

در مصاحبه مطبوعاتی مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه در روز سه شنبه، سفر این هیات و انتقاداتی که از آن شده بود نیز مطرح شد.

خانم افخم گفت که این سفر به دعوت گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس در مجلس صورت می‌گیرد و افزود: "مناسبات پارلمانی مکمل مناسبات رسمی میان دولت‌هاست و ما برنامه‌هایی در سطح پارلمان و وزارت خارجه خواهیم داشت."

خانم افخم گفت که دولت مایل به برقراری ارتباطات پارلمانی در کنار مناسبات رسمی دولتی است و افزود: "در این مسیر، شاهد رفت و آمدهای هیات‌های پارلمانی بوده‌ایم و فکر می‌کنیم این گفتگوها زمینه همکاری ها را بسیار مناسب‌تر خواهد کرد."

وی گفت که هیاتی از سنای ایتالیا به ایران آمده، و قرار است هیات‌های پارلمانی آلمان، ایرلند و یک هیات از کانادا هم به ایران سفر کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، خانم افخم در مورد سفر هیات کانادایی گفت: "امیدوارم این سفر واقع‌بینی بیشتری در مجموعه تصمیم گیران سیاسی در کانادا ایجاد کند و واقعیت درستی از تحولات ایران برای آنان ترسیم کند." دولت کانادا سفارت آن کشور در تهران را در سپتامبر سال ٢٠١٢ (شهریور ١٣٩١) تعطیل کرد.

از زمان تاسیس جمهوری اسلامی در ایران، روابط ایران و بریتانیا دستخوش فراز و نشیب‌های فراوان همراه با تغییراتی در سطح این روابط بوده است. در آذر سال ١٣٩٠، تظاهراتی در مقابل مراکز دیپلماتیک بریتانیا در تهران برگزار شد و در جریان آن، افرادی با عبور از صف ماموران انتظامی، وارد این اماکن شدند.

ساعاتی بعد، ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد که تمامی کارکنان سفارت آن کشور در تهران به بریتانیا باز می‌گردند و به اعضای سفارت جمهوری اسلامی در لندن نیز دستور داد تا فورا خاک این کشور را ترک کنند. دولت بریتانیا با انتشار تصاوریری، مهاجمان به مراکز دیپلماتیک خود در تهران را به تخریب اموال متهم کرد.

در جریان اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در پائیز سال جاری در نیویورک، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، با ویلیام هیگ ملاقات کرد و در تماس‌های بعدی،اعلام شد که دو طرف تمایل خود را به تلاش برای بهبود روابط ابراز داشته اند. مبادله "کارداران غیرمقیم" از جمله گام هایی است که در این زمینه برداشته شده است.

هشدار در مورد برنامه دیدار هیات بریتانیایی

حق نشر عکس icana.ir
Image caption باهنر در مورد جرئیات برنامه دیدار هیات بریتانیایی هشدار داده است

در خبری دیگر در همین زمینه، خبرگزاری مهر متن مصاحبه با محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس را منتشر کرده که گفته است هیات بریتانیایی به دعوت رئیس گروه دوستی مجلس به تهران سفر کرده است.

آقای باهنر گفته است: "قاعدتا باید دقت بیشتری شود که سوءاستفاده‎‌هایی از این سفر صورت نگیرد زیرا جک استرا به فکر منافعش و استفاده از این سفر خواهد بود تا اینکه به فکر منافع ما باشد لذا باید مواظبت کرد تا کارهای غیر عرفی و غیر منطقی حتی در میدان دیپلماتیک اتفاق نیفتد."

نایب رئیس مجلس در این مورد توضیح بیشتری نداده اما در جریان دیدار هیات اعزامی پارلمان اروپا به ایران که چند هفته پیش صورت گرفت، دیدار اعضای هیات با نسرین ستوده و جعفر پناهی، از زندانیان سیاسی سابق، انتقاداتی را در پی آورد.

در واکنش به این انتقادات، برخی نمایندگان مجلس، وزارت امور خارجه را مسئول دانستند و وزارت خارجه نیز اعلام کرد که این سفر به ابتکار مجلس انجام شده و دولت در جریان برنامه‌های آن نبوده است.

آقای باهنر گفته است: "رفت و آمدها را وزارت خارجه کنترل می‌کند و به طور رسمی به مهمانان خارجی اجازه ورود می‌دهد. مثلا گاهی اوقات می‌گوید می‌تواند مهمانی به کشور بیاید اما حق سفر به برخی از شهرها را ندارد بنابراین مسئولیت‌ها تعریف شده است و هر دستگاهی باید وظیفه خود را انجام دهد."