مجلس ایران از پاسخ‌های وزیر فرهنگ درباره 'اباحه‌گری' قانع نشد

حق نشر عکس icana
Image caption علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ علت حضور او در مجلس طرح سئوال از سوی حمید رسایی بود

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در صحن علنی مجلس به سئوالات حمید رسایی از نمایندگان اصولگرا پاسخ داده اما پس از قانع نشدن آقای رسایی از این پاسخ‌ها، این موضوع به رای نمایندگان گذاشته شد.

در جریان رای‌گیری، از مجموع ٢٢٤ نماینده حاضر، ۱۰۵ نماینده با رای موافق، در برابر ۹۷ رای مخالف و ۱۸ رای ممتنع از مجموع ۲۲۴ رای، نظر آقای رسایی را تایید کردند و در نتیجه، مجلس از پاسخ‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قانع نشد.

موضوع سئوال: 'ترویج اباحه گری و طرح موضوعات غیرضروری'

موضوع پرسش‌های آقای رسایی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی "علت تساهل و تسامح وزیر در برابر توهین به مقدسات از یک طرف و از سوی دیگر ترویج اباحه‌گری با پرداختن به موضوعات محل اختلاف و غیرضروری" بود.

آقای رسایی در جلسه علنی مجلس به وزیر فرهنگ گفت: "شما درباره تکخوانی خانم‌ها می گویید نظرات مراجع متفاوت است و از تکخوانی خانم‌ها حمایت می‌کنید اما در جای دیگری که مراجع در مخالفت با آن اتفاق نظر دارند، شما خلاف آن موضع‌گیری می کنید... شما گفتید از توقیف روزنامه [بهار] متاسفم، وقتی پرسیدند آیا روند برخورد یا مطبوعات ادامه می یابد؟ پاسخ دادید: خیر. این یعنی صدای پای اباحه‌گری می‌آید."

آقای جنتی سؤال حمید رسایی در این مورد را که هر نوع خوانندگی خانم‌ها مفسده انگیز است یادآوری کرد و گفت "می‌توان گفت این یک نظری است که قابل احترام بوده ولی به هر حال ما اعتقاد داریم که برخی از موارد مانند لالایی -که در پایان تیتراژ فیلم مختار که استفتاء هم شده بود- ایرادی ندارد."

وزیر ارشاد همچنین گفت تصویر خانمی بین نمایندگان پخش شده که در خارج از کشور تک‌خوانی کرده است و عکس را به گونه‌ای منتشر کرده‌اند که گویی این اتفاق در داخل کشور رخ داده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره سئوال آقای رسایی درباره روزنامه بهار گفت "هیأت نظارت بر مطبوعات اشد مجازات را که توقیف روزنامه است برای روزنامه بهار منظور کرد."

آقای جنتی افزود "اظهار تأسف من در خصوص توقیف روزنامه بهار برای این بود که اصولا ما نباید به سمت توقیف روزنامه‌ها برویم چرا که راه‌های دیگری از جمله تذکرات شفاهی، تذکر کتبی، تذکر کتبی با ارجاع به دادگاه داریم و در نهایت توقیف و لغو پروانه روزنامه وجود دارد."

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه توضیح داد نشریه‌ای که متعلق به آقای رسایی است چهار مورد نشر اکاذیب، هفت مورد سیاه‌نمایی، یک مورد انتشار مطالبی علیه امنیت ملی و یک مورد توهین به مسئولان نظام با کشیدن کاریکاتور وزیر ارشاد در حالی که دست در دست شیطان دارد را منتشر کرده است.

آقای جنتی گفت "طبق قانون این موارد باید به توقیف روزنامه بینجامد اما با این نگرش که باید توقیف کمتری انجام شود، نشریه ۹ دی توقیف نشد."