نگاهی به فیلم‌های بخش مسابقه سینمای ایران در جشنواره فجر

فیلم‌های بخش مسابقه سینمای ایران سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر معرفی شدند.

هیات انتخاب این بخش شامل داریوش فرهنگ، مازیار میری و محمد حسین لطیفی (کارگردانان سینما)، مجید رضا بالا، ابراهیم داروغه زاده و حسین کرمی ( از مسئولان تلویزیونی و سینمایی) و علی معلم ( تهیه‌کننده و روزنامه‌نگار) تا کنون ۲۱ فیلم برای بخش مسابقه انتخاب کرده‌اند و قرار است فیلم‌هایی هم تا روز آخر به این لیست اضافه شوند.

در میان فیلم‌های انتخاب شده بسیاری از کارگردانان نسل دوم و سوم سینما حضور دارند؛ آن‌چه غیبتش در چهارسال اخیر جشنواره فیلم فجر مشهود بود.

فیلم‌های کارگردانان نسل دومی جشنواره سی و دوم عبارتند از "آذر، شهدخت، پرویز و دیگران" به کارگردانی بهروز افخمی که براساس داستانی از مرجان شیرمحمدی است و یک کمدی خانوادگی به حساب می‌آید.

"پنجاه قدم آخر" به کارگردانی کیومرث پوراحمد و دومین فیلم او در حوزه دفاع مقدس بعد از اتوبوس شب که تدوین آن توسط واروژ کریم مسیحی کارگردان فیلم‌های پرده آخر و تردید در حال انجام است.

"چ" به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا درباره مصطفی چمران که نقش آن را فریبرز عرب‌نیا بازی می‌کند و اختلافات شدید او با کارگردان و تهیه‌کننده باعث شد در صحنه آخر فیلم که به گفته عوامل صحنه تاثیرگذاری بود حاضر نشود.

"رستاخیز" به کارگردانی احمد رضا درویش با موضوع واقعه عاشورا و روایت آن روز، "طبقه حساس" یک کمدی دیگر بعد از مارمولک و لیلی با من است به کارگردانی کمال تبریزی و با نویسندگی پیمان قاسم‌خانی نویسنده مارمولک، چند اپیزودی "قصه ها" به کارگردانی رخشان بنی اعتماد که فیلمی اجتماعی است درباره سرنوشت آدم‌های آسیب‌دیده قصه‌های فیلم‌های قبلی‌اش و سرنوشت امروزی‌شان و "متروپل" به کارگردانی مسعود کیمیایی فیلمی درباره هجوم به یک زن در خیابان است و کل آن در یک نصفه روز می‌گذرد و از حاشیه‌های آن بازی دختر علی پروین به‌جای یکی از شخصیت‌های آن است.

احتمالا داریوش مهرجویی هم فیلم خود با نام "اشباح" را تا جشنواره آماده خواهد کرد. "اشباح" داستانی پر اوج و فرود از یک خانواده است که برخلاف فیلم‌های اخیر داریوش مهرجویی توسط وحیده محمدی‌فر نوشته نشده است. منتقدان در یادداشت‌هایی در مطبوعات فیلم‌نامه‌های محمدی فر را یکی از دلایل افت کیفی آثار مهرجویی در سال های اخیر برشمرده‌اند.

در میان فیلم‌های نام‌برده "قصه‌ها" ( رخشان بنی اعتماد) بعد از دو سال توقیف به جشنواره راه یافته و "روز رستاخیز" ( احمدرضا درویش) به خواست خودش که اعلام کرده بود تا زمان تصدی دولت نهم فیلمش را به جشنواره نخواهد داد، منتظر مانده بود و امسال در جشنواره حضور دارد. اما "خانه پدری" کیانوش عیاری از جمله فیلم‌هایی است که هم‌چنان در توقیف باقی ماند و بعد از پنج سال هم‌چنان نتوانست به جشنواره راه پیدا کند.

کارگردانان نسل سوم

"امروز" به کارگردانی رضا میرکریمی و بازی پرویز پرستویی در نقش یک راننده تاکسی، "میهمان داریم" به کارگردانی محمد مهدی عسگرپور و تهیه‌کنندگی منوچهر محمدی که داستان پدر و مادر پیر یک جانباز جنگ ایران و عراق است که مهمان دارند. پرویز پرستویی که از کم‌کارهای جشنواره‌های این چهار سال بود در مهمان داریم هم بازی می‌کند.

"کلاشینکف" سعید سهیلی و فیلم سه اپیزودی با موضوع کودک و نوجوان با نام "گنجشکک اشی مشی" به کارگردانی وحید نیکخواه، غلامرضا رمضانی، مسعود کرامتی هم در جشنواره امسال حضور دارند.

"گنجشکک اشی مشی" در جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان جایزه‌های مهمی را از آن خود کرد. حمید نعمت‌الله هم به هیات انتخاب وعده داده که فیلم خود با نام "آرایش غلیظ" را که نیمه‌کاره به نشان داده، کامل به جشنواره برساند.

اما فرزاد موتمن که پیش از این "شب‌های روشن" و "صداها"ی او مورد استقبال منتقدان قرار گرفت، فیلم "سایه روشن" را به جشنواره ارائه داده بود اما نتوانست رای قبولی از هیات انتخاب بگیرد. شاید این اتفاق از غیرقابل پیش‌بینی‌ترین‌های مرحله آغازین جشنواره امسال باشد. "فصل فراموشی فریبا" به کارگردانی عباس رافعی هم به‌همین دلیل نتوانست به بخش مسابقه سودای سیمرغ راه پیدا کند.

بهرام توکلی که با فیلم‌های "این‌جا بدون من" و "پرسه در مه‌" از موفق‌ترین‌های این سال‌هاست و هم‌اکنون فیلم "آسمان زرد کم‌عمق" را با اکران محدود فیلم‌های مخاطب خاص بر پرده سینماها دارد، با فیلم "بیگانه" که اقتباسی است از نمایشنامه اتوبوسی به نام هوس تنسی ویلیامز در بخش مسابقه حضور دارد.

رضا درمیشیان بعد از فیلم "بغض" با دومین فیلمش به نام "عصبانی نیستم" توانست توجه هیات انتخاب را جلب کند. در کنار این دو فیلم، مهدی رحمانی پس از فیلم متفاوت "پنهان" که با بیرون ماندن از بخش مسابقه و اکران نامناسب به‌درستی دیده و قضاوت نشد، "امسال با برف"، سامان سالور بعد از تجربه نه چندان موفق "سیزده پنجاه ونه" با "تمشک" و مصطفی کیایی با طنز "خط ویژه"، می‌توانند از بحث‌برانگیزهای امسال باشند.

"ماهی و گربه" به کارگردانی شهرام مکری به دلیل حضور در جشنواره‌های خارجی از حضور در جشنواره فجر باز ماند. از قوانین جشنواره فیلم فجر این است که نباید پیش از این فیلم‌ها در جشنواره‌های رده الف حاضر شده باشند. "ماهی و گربه" که یک فیلم یک پلانه است و کل آن در یک روز فیلمبرداری شده حضور موفقی در جشنواره‌های بین‌المللی داشته و احتمالا در بخش خارج از مسابقه جشنواره برای علاقمندان به نمایش درخواهد آمد.

فیلم‌های زندگی جای دیگری است(منوچهر هادی)، شهابی از جنس نور( محمد رضا اسلاملو)، همه چیز برای فروش(امیر حسین ثقفی، انارهای نارس(مجید رضا مصطفوی) و چند متر مکعب عشق( جمشید محمودی) از دیگر فیلم‌های بخش مسابقه سینمای ایران جشنواره سی و دوم هستند.

در میان این پنج فیلم "انارهای نارس" و "چند متر مکعب عشق" فیلم‌های اول فیلمسازانشان هستند که علاوه بر بخش نگاه نو که مربوط به فیلم‌های اول و دوم است، به دلیل کیفیت قابل رقابتشان با فیلم‌های کارگردانان باتجربه‌تر به بخش مسابقه اصلی هم راه یافته‌اند تا بتوانند برای تعداد سیمرغ‌های بیشتر رقابت کنند.

در بخش سودای سیمرغ هجده سیمرغ برای حرفه‌های مختلف سینمایی درنظر گرفته شده‌اند.