تجمع کارگران ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز

Image caption حقوق معوقه یکی از مشکلات مزمن کارگران ایرانی است

کارگران ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز، در اعتراض به تعویق ۸ ماهه در پرداخت حقوق خود در مقابل سازمان صنایع و معادن آذربایجان‌ شرقی تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، کریم صادق زاده، دبیر اجرایی خانه کارگر، امروز دوشنبه ۱۷ دی ماه با اعلام این خبر گفت: "پرداخت حقوق عقب افتاده، سنوات کارگران بازنشسته شده، تمدید دفترچه‌های تأمین اجتماعی، پرداخت بدهی‌ها به سازمان تامین اجتماعی و بانک‌ها و از سرگیری دوباره تولید، از جمله خواسته‌های کارگران ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز است."

آقای صادق زاده با اشاره به اینکه در این تجمع حدود ۲۵۰ کارگر معترض حضور داشته اند، اضافه کرد انتظار کارگران این بود که پس از تجمع ۲۷ آذرماه، مسئولان دولت یازدهم برای رفع مشکلات آنان دست به کار شوند، "اما در این خصوص اقدامی نشد."

به تعویق افتادن پرداخت حقوق، یکی از مشکلات مزمن کارگران ایرانی است.

اقتصاد ایران در یک سال اخیر وضعیتی بسیار دشوار داشته است. طی این مدت، نرخ تورم به بالاترین سطح از سال ۱۳۷۴ رسیده و رشد اقتصاد منفی بوده است.

این در حالی است که مقام‌های دولتی، نرخ بیکاری را "بحرانی" توصیف کرده‌اند.

وضع تحریم‌های گسترده علیه بخش نفت و گاز و همچنین نظام بانکی ایران از طرف آمریکا و اتحادیه اروپا، مهم ترین دلیل بحرانی شدن وضع اقتصاد ایران بوده است.

علاوه بر این، اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها هم مشکلاتی را پیش آورده و به ویژه قطع یارانه انرژی، هزینه‌های تولید را بالا برده است.

مطالب مرتبط