هفته‌نامه 'یالثارات الحسین' وابسته به انصار حزب‌الله توقیف شد

بر اساس تصمیم هیئت نظارت بر مطبوعات در ایران هفته نامه "یالثارات الحسین" (وابسته به انصار حزب‌الله) توقیف شد و هفته نامه ۹ دی و روزنامه وطن امروز تذکر گرفتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در جلسه این هیئت در روز دوشنبه ۱۶ دی‌ماه، هفته نامه یالثارات الحسین به سردبیری و مدیر مسئولی عبدالحمید محتشم نیز به استناد بند‌های ۸، ۱۱ و براساس تبصره ماده ۱۲ قانون مطبوعات توقیف شد.

براساس ماده ۱۲ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف است "تخلف نشریات را راسا یابه تقاضای حداقل دونفراز اعضای هیئت نظارت، ظرف مدت یک ماه مورد بررسی قرارداده و درصورت لزوم به صورت مستقیم یا از طریق هیئت نظارت، مراتب را جهت پیگرد قانونی به دادگاه صالح تقدیم نماید."

این نخستین بار نیست که نشریه یالثارات از فعالیت رسانه‌ای منع می‌شود. در سال ۱۳۷۶ نیز این نشریه برای مدتی توقیف شد.

همچنین روزنامه وطن امروز از روزنامه‌های نزدیک به اصولگرایان تندرو به دلیل نقض مصوبه شورای امنیت ملی و به استناد تبصره ۲ و ماده ۵ قانون مطبوعات و هفته نامه ۹ دی از نشریات منتسب به اصولگرایان و نزدیک به جبهه پایداری براساس بندهای ۸، ۱۱ و ماده ۶ همین قانون تذکر گرفت و تخلفات آنها به مراجع قضایی فرستاده شد.

روز گذشته نیز غلامحسین محسنی اژه‌ای با اعلام خبر توقیف و تذکر به دو نشریه بدون ذکر نام آنها گفت: "ما یک هیات نظارت بر مطبوعات داریم که طبق قانون مطبوعات از اعضایی تشکیل شده است و رییس آن وزیر ارشاد است. این هیات وظایفی دارد ولی معنایش این نیست اگر در نشریه‌ای جرمی واقع شد قوه قضاییه رسیدگی نکند. ضمن اینکه اگر هیات نظارت بر مطبوعات تشخیص داد جرمی واقع شده باید آن را به قوه قضاییه گزارش کند."