دیدار ظریف با جک استرا؛ لاریجانی 'برنامه‌ای برای ملاقات ندارد'

حق نشر عکس isna

جک استرا وزیر امور خارجه پیشین بریتانیا و نماینده فعلی مجلس عوام این کشور از حزب کارگر که در صدر هیات پارلمانی به تهران سفر کرده، با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار کرده است اما رسانه های ایران می گویند علی لاریجانی، رئیس مجلس، برنامه ای برای دیدار با او ندارد.

بر اساس گزارش رسانه های ایران آقای ظریف در این دیدار که عصر سه شنبه در وزارت امور خارجه ایران انجام شد، ابراز امیدواری کرد که سفر هیات پارلمانی بریتانیا به ایران به گسترش تعامل بین دو کشور در چارچوب منافع دوجانبه منجر شود.

وزیر امور خارجه ایران نقش هیات‌‌های پارلمانی در گسترش مناسبات بین کشورها را مهم خوانده است.

هیات پارلمانی بریتانیا، میهمان مجلس ایران

رسانه های ایران می گویند جک استرا در این دیدار بر تلاش برای بهبود مناسبات دوجانبه بین دو کشور تاکید کرده است.

آقای استرا و گروه سه نفره همراه او به دعوت گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس به تهران سفر کرده اند و میهمان مجلس ایران هستند. دیدار سه روزه آنها از سه شنبه ۱۷ دی ماه آغاز شده است.

هیات پارلمانی بریتانیا در روز اول سفر به ایران با اعضای گروه دوستی پارلمانی دو کشور دیدار کرد اما رسانه های ایران می گویند که علی لاریجانی، رئیس مجلس بر خلاف دیدار با هیات پارلمانی ایتالیا، با جک استرا و هیات پارلمانی بریتانیا دیدار نخواهد کرد.

برخی از رسانه های ایران گفته اند که علت انجام نشدن دیدار میان آقای استرا و لاریجانی، مصوبه مجلس درباره کاهش روابط دو کشور از حد سفیر به کاردار است.

این طرح دو سال پیش به تصویب مجلس رسید. پس از آن در آذرماه ۱۳۹۰، حمله به اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران باعث شد تا بریتانیا با تعطیلی سفارت خود در تهران همه کارکنانش را به لندن فراخواند و دیپلمات‌های ایران را هم از بریتانیا اخراج کند.

در پی این تصمیم روابط دو کشور به پایین ترین سطح پیش از قطع کامل رسید اما پس از پیروزی حسن روحانی، رئیس جمهور میانه روی ایران در انتخابات ریاست جمهوری، و سپس دیدار وزرای خارجه ایران و بریتانیا در نیویورک، دو کشور تصمیم به بهبود گام به گام روابط گرفتند و کاردار غیرمقیم برای پیگیری این تصمیم معرفی کردند.

مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه ایران، به تازگی گفته تصمیم درباره بازگشایی سفارت ایران به هفته‌های بعد و پس از سفر جک استرا و سپس سفر کاردار غیر مقیم بریتانیا به تهران گرفته خواهد شد.

پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، آقای استرا در گفت و گو با بی بی سی فارسی برای سفر به ایران و تلاش برای بهبود دو کشور ابراز علاقه کرده بود اما برخلاف اعلام دعوت از او برای حضور در مراسم تحلیف آقای روحانی، برخی از نمایندگان تندروی مجلس اعلام کردند که دعوت از مهمانان برای این مراسم با نظر مجلس باید باشد.

روح الله حسینیان از نمایندگان اصولگرای مجلس گفته بود در صورت حضور آقای استرا در صحن مجلس به گوجه فرنگی پرتاب خواهد کرد.

آقای استرا در زمانی که وزیر خارجه بریتانیا بود اولین مقام ارشد دولت آن کشور بود که پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ به تهران سفر کرد. او طی این مدت ۵ بار به ایران سفر کرد و مبتکر بهبود روابط ایران و بریتانیا بود.