بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ پنجشنبه ۱۹ دی

ماجرای احضارهای پی‌در‌پی وزرای دولت حسن روحانی به مجلس از سوی برخی نمایندگان تندرو همچنان موضوعی است که به محل بحث در روزنامه‌های ایران تبدیل شده است، در این میان سفر هیات پارلمانی بریتانیا به تهران یکی از موضوعاتی است که اغلب روزنامه‌ها به آن پرداخته‌اند.

همدلی از تک‌صدایی بهتر است!

Image caption صفحه اول روزنامه کیهان

حسین شمسیان، در سرمقاله روزنامه کیهان با دفاع از طرح سوال‌های بی‌وقفه تعدادی از نمایندگان تندروی مجلس، تلویحا اظهارات اخیر حسن روحانی را در این باره به چالش کشیده است.

در ادامه نویسنده این پرسش را مطرح کرده که آیا گلایه‌های مسئولان اجرایی درست است یا اقدامات نظارتی و موشکافی نمایندگان مجلس؟ هرچند او بلافاصله نتیجه‌گیری کرده که خدشه واردکردن به نظارت نمایندگان مجلس، انکار حق نظارتی مردم و توهین به خواست عمومی آنهاست.

آقای شمسیان در پایان نوشته وزرای مردم باید نظارت نمایندگان مردم را در جهت و همسو با رسالت خویش تلقی کرده و آن را همراهی مجلس یعنی همان تعامل با دولت بدانند.

دولت در معرض فشار مجلس

Image caption صفحه اول روزنامه اعتماد

"تریبون‌های مجلس برای لحظه‌ای از انتقاد خاموش نمی‌شود" روتیتری است که گروه سیاسی روزنامه اعتماد برای گزارش خود انتخاب کرده است. به نوشته این گزارش عجیب نیست که حسن روحانی در روزهایی که مجلس جلسه علنی داشته باشد هرلحظه منتظر حمله جدیدی به دولتش باشد. دولت روحانی هر روز از اخبار مجلس متعجب‌تر از روزهای قبل می‌شود و شاید از خود بپرسند که در مجلس چه خبر است؟

در ادامه این گزارش آمده که مجلس این روزها با یک انرژی ذخیره شده هشت ساله با انتقادهایش به دولت می‌تازد و در برابر کوچک‌ترین واکنش دولت به این حجم از انتقادات هم برآشفته می‌شود.

نمایندگان برای سوال و تذکر از دولتی که تنها ۱۵۰ روز از حضورش در دولت گذشته گوی سبقت را از هم می‌ربایند تا مبادا از قافله فشار به دولت عقب بمانند. جلسه علنی روز گذشته مجلس هم در ادامه همین دست از واکنش‌ها بود، همگی در برابر انتقاد کوچک رئیس جمهور به میزان سوال از وزرا موضع گرفتند.

گزینه گریزناپذیر تهران - لندن

مجید تفرشی، تحلیلگر روابط ایران و بریتانیا در روزنامه شرق نوشته است که در اهمیت سفر هیات پارلمانی بریتانیا به تهران، اختلاف نظری میان دوستان و منتقدان دولت حسن روحانی وجود ندارد، اما مخالفان این سفر در ایران و جهان کم نیستند.

طیفی منتقد در ایران و غرب با دو رویکرد ظاهرا متنافر در عمل تلاش داشتند تا از این سفر جلوگیری کرده یا در راه تاثیرگذاری و توفیق آن مانع تراشی کنند.

به نوشته آقای تفرشی در ایران شماری از سیاستمداران منتقد و مخالف دولت روحانی معتقدند که نیازی به رابطه با بریتانیا وجود ندارد و به گفته آنها داشتن هرگونه ارتباطی با این استعمارگیر پیر صرفا ضرر و زیان در پی خواهد داشت. از قضا این دیدگاه حامیان تندرویی در اسرائیل، اروپا و آمریکا نیز دارد. کسانی که معتقدند نباید با این قبیل دیدارها اجازه داد که ایران در برابر فشارها و تحریم‌های بی‌سابقه جهانی بایستد.

آلودگی هوا و مشکلات تنفسی کودکان

Image caption صفحه اول روزنامه قانون

نرگس غیاثی‌نژاد خبرنگار گروه جامعه روزنامه قانون نوشته است که بعد از چند روزی بارش برف و باران، بار دیگر تهرانی‌ها فاصله بیشتر از ۱۰۰۰ متر را نمی‌بینند. آبریزش بینی و چشم، سوزش گلو و سرفه‌های وقت و بی‌وقت همگی سوغات شهرهای پرجمعیت است. اما در این بین برای بعضی‌ها ماجرا به چند سرفه ختم نمی‌شود چرا که کودکان یکی از آسیب‌پذیرترین افراد جامعه هستند.

به همین دلیل خانم غیاثی‌نژاد گفتگویی کرده با دکتر حسین‌علی مددی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس اورژانس مرکز طبی کودکان.

آقای مددی می‌گوید، مهم‌ترین عاملی که در چند هفته اخیر برای کودکان دردسرساز شده است، مشکلات تنفسی است که هم به علل آلرژیک و هم دلایل عفونی آنها را به اورژانس تحت مسئولیت او کشانده است.

مالیات تنفسی، همچنان در حال اجرا

Image caption صفحه اول روزنامه دنیای اقتصاد

مهدی نصرتی در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است چرا تقریبا همه شهرهای بزرگ ایران هوایی آلوده دارد؟ آیا شهرهای ایران شرایط اقلیمی و آب و هوایی خاصی دارند؟ آیا مردم ایران رفتارها و عادات خاصی دارند که منجر به آلودگی هوا می‌شود؟ دلیل اصلی را باید در به کار بردن یک ابزار سیاستی نانوشته و ناخودآگاه به نام مالیات تنفسی جستجو کرد.

حال ببینیم مالیات تنفسی چیست. موضوع از این قرار است که جهت مقابله با آلودگی هوا باید اقداماتی انجام گیرد؛ مثلا بنزین با کیفیت و با قیمت بالاتر عرضه شود، ممنوعیت‌های بیشتری برای تردد خودروها وضع شود، حمل و نقل عمومی و مترو توسعه یابد و مسائلی از این قبیل.

به نوشته آقای نصرتی واقعیت این است که در دنیای صنعتی و شهرنشینی امروز، داشتن هوای پاک، مجانی نیست و باید برای آن هزینه کرد. اگر حاضر نیستیم این هزینه را بپردازیم، باید از سلامتی شهروندان مایه بگذاریم!

فیلمسازی با اعمال شاقه

Image caption صفحه اول روزنامه جهان صنعت

گروه فرهنگ روزنامه جهان صنعت در گزارشی نوشته که سینما این روزها قربانی می‌گیرد؛ گاهی در خیابان و گاهی هم سرصحنه فیلمبردای. همین چندوقت پیش بود که گوهر خیراندیش سر فیلم بهروز افخمی دچار سانحه رانندگی شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت.

این بار اما حادثه بزرگ‌تر است، سر صحنه فیلمبرداری معراجی‌ها ساخته مسعود ده‌نمکی در اثر انفجار مهمات جنگی پنج نفر کشته شدند و دو نفر مجروح. همه تقصیر را گردن مسئولان و مهمات جنگی انداختند، ولی باید دید تهیه‌کنندگان و دست‌اندرکاران فیلم معراجی‌ها تا چه حد ایمنی افراد پشت صحنه را تامین کرده بودند.

این گزارش حاکیست ۱۹ سال پیش بود که علی سجادی حسینی، کارگردان به دلیل استفاده از گلوله جنگی به جای گلوله مشقی سرصحنه فیلمبردای جانش را از دست داد حالا هم این حادثه! جلوه‌های ویژه هنوز در کشور ما جا نیفتاده و انگار عزمی هم برای سر و سامان دادنش نیست.

مطالب مرتبط