بازگشت چهار زندانی سیاسی زندان اوین از انفرادی به بند عادی

چهار زندانی سیاسی زندان اوین که از نهم دی‌ماه به انفرادی منتقل شده‌ بودند، امروز پنج شنبه ۱۹ دی‌ماه، مجددا به بند ۳۵۰ بازگردانده شدند.

به گزارش سایت کلمه، عماد بهاور، علی کاظم زاده، حسن اسدى زیدآبادى و بهزاد عرب گلدر بعد از درگیری که روز ۹ دی بین گروهی از زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین رخ داد، به انفرادی منتقل شدند.

در همین خصوص طاهره طاهریان مادر ،عماد بهاور در ۱۳ دی‌ماه به بی‌بی‎سی فارسی گفته بود: "شنیدیم که درگیری لفظی در بند ایجاد شده و بعد از ملاقات متوجه شدیم که تعدادی را به انفرادی منتقل کردند. با توجه به صحبت‌های قبلی عماد، با توجه به اینکه اینها دوران زندان را می‌گذرانند، اما شرایطی را در زندان فراهم می‌کنند که اعصاب اینها را به هم می ریزند و اذیتشان می کنند تا آنها به انفرادی منتقل شوند. از دولتمردان که سر کار آمدند می خواهم که هر چه سریع تر به وضعیت این بچه ها رسیدگی کنند."

عماد بهاور نخستین بار چند روز قبل از انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ بازداشت شد. او در یک سال و نیم بعد از انتخابات هم چند بار بازداشت و آزاد شده و از اسفند ماه سال ۸۸ بدون وقفه در زندان اوین بوده است.

این عضو نهضت آزادی براساس رای دادگاه به ۱۰ سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از فعالیت اجتماعی در احزاب، رسانه ها و فضای مجازی محکوم شده است.

حسن اسدی زیدآبادی، دیگر زندانی سیاسی، دوبار پس ازحوادث انتخابات خرداد ۸۸ بازداشت شد. او پس از مدتی بازداشت به قید کفالت آزاد شد، اما در آخرین روز مرداد سال ۸۹ مجددا بازداشت و در شهریورماه همان سال از سوی دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

بهزاد عرب گلدر، از فعالان ستاد میرحسین موسوی بود که در سال ۸۸ به مدت شش ماه تحت بازداشت بود، اما در دادگاه به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، از طریق شرکت در تجمع عاشورا، به چهار سال و نیم زندان محکوم شد و اردیبهشت سالجاری برای گذراندن دوران محکومیتش فراخوانده شد.

مطالب مرتبط