افزایش حمایت از طرح تحریم‌های بیشتر علیه ایران در سنای آمریکا

Image caption دولت آمریکا می‌گوید اگر تحریم تازه‌ای علیه ایران وضع شود، باراک اوباما آن را وتو می‌کند

طرح تحریم‌های بیشتر علیه ایران حمایت بیش از نیمی از سناتورهای آمریکایی را جلب کرده است. با این حال هنوز نشانه‌ای از این دیده نمی‌شود که این طرح برای رای‌گیری به صحن سنا آورده شود.

با پیوستن شش سناتور دیگر در روز چهارشنبه ۸ ژانویه، طرح "ایران عاری از سلاح اتمی" حالا دست‌کم حمایت ۵۴ عضو سنای آمریکا را جلب کرده است.

خبرگزاری رویترز از قول دستیار یکی از سناتورها گفته است که دو سناتور دیگر هم روز پنج‌شنبه ۹ ژانویه به حامیان این طرح پیوسته‌اند و تعداد امضاها به ۵۶ رسیده است.

در میان حامیان فعلی این طرح، نام ۱۶ سناتور دموکرات نیز دیده می‌شود.

با این حال خیلی دیگر از اعضای دموکرات سنا با این طرح به‌شدت مخالفت کرده‌اند.

ده سناتور دموکرات که روسای کمیته‌های سنا هستند، پیش‌تر در نامه‌ای به هری رید، رئیس اکثریت سنا، با این طرح مخالفت کرده بودند.

برای به‌رای‌گذاشته‌شدن این طرح در صحن سنا، رئیس اکثریت دموکرات باید موانع آیین‌نامه‌ای طرح آن در صحن سنا را رفع کند اما هنوز نشانه‌ای دیده نمی‌شود که هری رید چنین موضعی گرفته باشد.

طرح "ایران عاری از سلاح اتمی" که از سوی رابرت منندز، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنا و مارک کرک، سناتور جمهوری‌خواه پیشنهاد شده، خواستار وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران در صورت عمل‌نکردن به توافق ژنو یا سرباز زدن از پذیرفتن یک توافق نهایی "قابل‌قبول" است.

این طرح، خواستار قطع کامل صادرات نفتی ایران ظرف دو سال و همچنین محدودکردن اختیار دولت باراک اوباما در کاهش تحریم‌هاست.

تهدید به وتو

Image caption ایران می‌گوید هرگونه تحریم جدید به معنی 'مرگ' توافق ژنو خواهد بود

توافق ژنو که برای آن عنوان "برنامه اقدام مشترک" انتخاب شده، در پی مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی شامل آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و آلمان در ۳ آذر (۲۴ نوامبر) به دست آمد.

براساس متنی از این توافق که در رسانه‌ها منتشر شده، قرار شده ایران به مدت شش ماه بعضی از برنامه‌های اتمی خود را محدود و امکان بازرسی گسترده‌تر را فراهم کند و طرف مقابل نیز از وضع تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی خودداری ورزد و از فشار تحریم‌ها در بعضی زمینه‌ها بکاهد.

ایران می‌گوید وضع تحریم‌های بیشتر، به معنی "مرگ" توافق‌نامه ژنو است.

دولت آمریکا نیز با این طرح به‌شدت مخالفت کرده و آن را عامل شکست تلاش‌های دیپلماتیک برای حل و فصل پرونده هسته‌ای ایران دانسته است.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز پنج‌شنبه بار دیگر بر مخالفت دولت با هرگونه تحریم جدید علیه ایران تاکید کرد و آن را خلاف روح توافق ژنو با ایران و دیگر کشورهای ۱+۵ بر شمرد.

مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ برای اجرای توافق ژنو ادامه دارد. در این باره روز پنج‌شنبه ۹ ژانویه عباس عراقچی و وندی شرمن، معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا در ژنو با حضور هلگا اشمیت، معاون کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرده‌اند.

پیش‌تر سخنگوی کاخ سفید گفته بود باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، چنین طرحی را وتو خواهد کرد.

رای بیش از دو سوم اعضای سنای آمریکا یعنی ۶۷ رای لازم است تا وتو رئیس‌جمهوری بی‌اثر شود.

در روزهای گذشته ۹ کارشناس سیاست خارجی از جمله رایان کروکر، سفیر سابق آمریکا در اسرائیل و سازمان ملل، از پیشنهاددهندگان این طرح خواسته بودند آن را دنبال نکنند چون به گفته این کارشناسان، چنین اقدامی می‌تواند ایالات متحده را در معرض جنگ قرار دهد.

ساعاتی پیش از اعلام این خبر، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، گفت: "یکی از برکات مذاکرات این بود که دشمنی آمریکا با ایران و ایرانی و اسلام برای همه روشن شد."

مطالب مرتبط