سه نفر در ارتباط با مفقود شدن عباس یزدان‌پناه در دوبی بازداشت شدند

دولت دوبی اعلام کرده که نیروهای امنیتی امارات متحده عربی سه ایرانی را به ظن ربودن عباس یزدان‌پناه یزدی، بازرگان ۴۴ ساله بریتانیایی ایرانی الاصل که سال گذشته در دوبی ناپدید شد، دستگیر کرده‌اند.

آقای یزدان‌پناه در سال ۱۹۹۸ تابعیت بریتانیایی را هم کسب کرد و در سال های اخیر، در دوبی سکونت داشت.

او در ژوئن سال گذشته میلادی (تیرماه سال ۱۳۹۲)، چند ساعت پس از آنکه از طریق ارتباط ویدیویی در دادگاه رسیدگی به یک پرونده بین‌المللی در لاهه شهادت داد، ناپدید شد و گفته می‌شود که ربوده شده است.

این دادگاه به یک دعوای بین‌المللی به طرفیت شرکت ملی نفت ایران رسیدگی می‌کرد.

پس از انتشار خبر ناپدید شدن عباس یزدان‌پناه، وزارت خارجه بریتانیا در ماه اوت سال گذشته اعلام کرد که در این مورد با دولت‌های دوبی و ایران در تماس است.

همسر آقای یزدان‌پناه هم به یک روزنامه اماراتی گفت که احتمالا او توسط "عواملی در ایران" ربوده شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز در بیانیه‌ای که دفتر رسانه‌های دولت دوبی منتشر کرده آمده است: "تشکیلات امنیتی امارات متحده با شناسایی اعضای این گروه سه نفره، توانست به نحوه ربودن عباس یزدان‌پناه پی ببرند."

رویترز همچنین به نقل از ذاهی خلفان، معاون پلیس و امنیت عمومی دوبی گفته که بعضی از اموال شخصی فرد مفقود شده نزد بازداشت شدگان بوده است.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است برای شناسایی محل آقای یزدان‌پناه، افراد بازداشتی تحت بازجویی قرار دارند.

خبرگزاری بریتانیایی پرس آسوسییشن هم واکنش سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا به خبر دستگیری این سه نفر را منعکس کرده است. وی گفته است: "ما از دستگیری این سه نفر توسط دولت امارت در ارتباط با ربودن عباس یزدان‌پناه یزدی استقبال می‌کنیم و بریتانیا در مورد تحقیقاتی که در این مورد در جریان است با مقامات اماراتی در تماس است."

در اوت سال گذشته گزارش‌هایی منتشرشد مبنی بر این که جسد یک بازرگان ایرانی-بریتانیایی که بیش از یک ماه قبل از آن در امارات ناپدید شده بود در فجیره، از شیخ نشین های امارات پیدا شده است اما خبر درگذشت یا قتل او مورد تایید رسمی قرار نگرفته است.

نام آقای یزدان‌پناه یزدی ابتدا در چند پرونده مربوط به معاملات نفتی شرکت‌های خارجی با ایران به عنوان دلال و واسطه مقام‌های وقت و افراد صاحب نفوذ در ایران مطرح شد. قرارداد گازی کرسنت از جمله این پرونده‌هاست.

قرارداد کرسنت برای صادرات گاز به امارات در اوایل سال ۱۳۸۰ امضا شد. بر اساس این قرارداد ۲۵ ساله، ایران باید ابتدا روزانه ۱۹۵ میلیون فوت مکعب گاز به امارات صادر کند که بعد از هفت سال حجم صادرات روزانه را به ۷۰۰ میلیون فوت مکعب برساند.

موضوع این قرارداد به میدان نفتی مشترک سلمان مربوط می‌شود که ۷۰ درصد ذخایر آن در ایران و ۳۰ درصد آن در آب‌های امارات واقع شده است.

پرونده قرارداد نفتی کرسنت از سوی برخی از گروه‌های سیاسی در ایران، "غیرقانونی و مغایر با منافع ملی" توصیف شده است.

مطالب مرتبط