کاترین اشتون به ایران دعوت شد

Image caption خانم اشتون تاکنون دیداری از ایران نداشته است

یک مقام عالی‌رتبه دولت ایران می گوید که کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران دعوت شده است.

عباس عراقچی، معاون امور بین‌الملل وزارت امور خارجه ایران گفته است که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه از خانم اشتون برای سفر به ایران دعوت کرده است.

رسانه های ایران از قول آقای عراقچی خبر داده اند که "خانم اشتون یک دعوت باز از آقای ظریف برای سفر به ایران دارد."

بر اساس این گزارش ها، هنوز زمان مشخصی برای انجام این سفر تعیین نشده است.

خانم اشتون در سال‌های اخیر و در جریان مذاکرات اتمی، به نمایندگی از کشورهای ۱+۵ (شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان) با ایران در حال مذاکره بوده است.

مذاکره کنندگان ارشد اتمی ایران در دوره های مختلف با خانم اشتون و هیات همراه او در شهرهای استانبول، بغداد، آلماتی، مسکو، نیویورک و ژنو مذاکره کرده‌اند.

تازه ترین نشست میان دو طرف در اواسط پاییز امسال به توافق ژنو منجر شد که در جریان آن ایران وعده داد در ازای تعلیق برخی از تحریم ها و تصویب نشدن تحریم های تازه، در برخی از فعالیت های اتمی‌اش وقفه شش ماهه ایجاد کند.

دور تازه‌ای از گفت و گوها میان کارشناسان دو طرف برای اجرایی کردن این توافق ها به تازگی در ژنو به پایان رسیده اما دو طرف می گویند اختلافاتی در این زمینه وجود دارد که امکان دارد برای رفع آن آقای ظریف و خانم اشتون دوباره با هم دیدار کنند.

کاترین اشتون در سال ۲۰۰۹ به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جانشین خاویر سولانا شد.

هرچند آقای سولانا به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بارها به ایران سفر کرده بود، اما خانم اشتون تاکنون دیداری از ایران نداشته است.

مطالب مرتبط