ایران از تفاهم درباره زمان اجرای توافق ژنو خبر داد

حق نشر عکس AFP
Image caption توافق ژنو با حضور شش وزیر خارجه کشورهای طفر مذاکره و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به دست آمد

در حالی که عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران اعلام کرده که زمان اجرای توافق ژنو، مشخص شده اما اختلافاتی در جزئیات باقی مانده است، یک مقام بلندپایه دولت ایران گفته است که یکی از موارد اختلاف موضوع سانتریفوژهای پیشرفته ایران است.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به تلویزیون دولتی این کشور گفت: "یکی دو مورد از مواردی که برای اجرای گام اول توافق‌نامه باقی مانده بود مورد بررسی قرار گرفت. یک مورد آن راجع به سانتریفوژ‌های پیشرفته است."

سانتریفوژ اتاقکی سیلندری شکل است که با سرعت بسیار زیاد حول محور خود می‌چرخد. یکی از روش‌های معمول غنی سازی استفاده از همین دستگاه است.

به گفته آقای صالحی طرف های مذاکره با ایران "می‌پرسند که چرا برای این سانتریفوژها کار می کنید. در حالی که ما قبلا هم اعلام کرده ایم بهترین بخش تفاهم‌نامه ژنو بخش مربوط به تحقیق و توسعه بوده است که در تفاهم‌نامه بدون محدودیت آمده است."

پس از پایان دور اخیر مذاکرات کارشناسی ایران و کشورهای ۱+۵ در روز گذشته (۲۰ دی)، دو طرف از نتایج آن ابراز رضایت کرده‌اند و گفته‌اند در این باره به توافقی رسیده‌اند که باید در پایتخت این کشورها تایید شود.

عباس عراقچی، از مذاکره کنندگان اتمی ایران گفته است "اگر راه‌حل‌ها مورد توافق پایتخت‌ها قرار گرفت در تماسی که با خانم اشمید خواهم داشت این موضوع اعلام خواهد شد. پس از آن تاریخ آغاز گام اول توافقنامه ژنو که پیشنهادهایی نیز برای زمان آن از سوی دو طرف اعلام شده نهایی و پس از آن گام اول اجرا می‌شود."

آقای عراقچی دو روز گذشته با وندی شرمن، همتای آمریکایی‌اش و هلگا اشمیت، معاون کاترین اشتون (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) نشستی سه‌جانبه داشتند.

توافق ژنو که از آن به عنوان "برنامه اقدام مشترک" یاد می‌شود، در پی مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی شامل آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و آلمان در ۳ آذر (۲۴ نوامبر) به دست آمد.

براساس متنی از این توافق که در رسانه‌ها منتشر شده، قرار است ایران به مدت شش ماه بعضی از برنامه‌های اتمی خود را محدود و امکان بازرسی گسترده‌تر را فراهم کند و طرف مقابل نیز از وضع تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران خودداری ورزد و از فشار تحریم‌ها در بعضی زمینه‌ها بکاهد.

انتظار دو طرف این است که در این شش ماه، شرایط برای دستیابی به توافق بر سر حل و فصل دائمی پرونده اتمی ایران فراهم شود.