مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ یک‌شنبه ۲۲ دی

روزنامه‌های امروز تهران خبر مربوط به پایان زندگی نباتی آریل شارون را در گزارش‌های صفحات اول خود منعکس کرده و در مقالاتی با دادن صفت‌های منفی و تند از وی به عنوان یکی از دشمنان مسلمانان و جمهوری اسلامی نام برده‌اند.

گمانه‌زنی‌هایی درباره نتیجه دور تازه مذاکرات ژنو، قرارداد تهاتری نفت در برابر کالا بین ایران و روسیه، ماجرای رضایت شاکی از مداح تیرانداز از جمله دیگر مطالب پراهمیت روزنامه‌های امروز است‫.‬

شارون «هنوز» مرده است

Image caption تیتر و عکس صفحه اول دنیای اقتصاد

فریدون مجلسی در مقاله‌ای در شرق به یاد آورده: فرانکو، ‌دیکتاتور پیشین اسپانیا، با آنکه عمری دراز سپری کرده بود، هنگام نزع به آسانی دل از جهان فانی نمی‌کند. وقتی زنده‌ماندنش در آن شرایط نباتی طولانی شد، یکی از روزنامه‌های بزرگ اسپانیا با تغییر زنده به مرده همان تیتر هر روزی را تکرار کرد و نوشت: «فرانکو «هنوز» مرده است!»

نویسنده اشاره کرده که: ‌اما برای فلسطینیان یادآور فجایع و کشتار سه‌هزارنفری در اردوگاه‌های صبرا و شتیلاست که عنوان قصاب لبنان را برایش به ارمغان آورد. او شارون در پایان‌دادن به اشغال نظامی غزه نقش مهمی داشت.

مقاله شرق تاکید کرده: شارون در برخورد با ایران نیز با سودجویی از برخی شعارها، با پناه‌گرفتن در پس سیاست «ایران‌هراسی» کوشید با بهره‌مندی از مظلومیت‌نمایی به دیوارکشی و آبادی‌سازی در سرزمین‌های اشغالی اقدام کند که جانشینانش به آن ادامه دادند و به‌همین دلیل چشم‌انداز عادی‌شدن روابط ایران و غرب در پی تفاهم ژنو موجب واکنش‌های بیتابانه ‌نتانیاهو شده است!

پایان اقتدار هسته‌ای یا؟

مهدی محتشمی در مقاله‌ای در آرمان نوشته: فرآیند کلی مذاکرات هسته‌ای آینده ایران با کشورهای ۱+۵ با توجه به میزان پیشرفت در موضوعات جزئی و اقدامات عملی تعیین شود اما نکته مهم این است که رسیدن به توافق در جزئیات از توافق کلی دشوارتر است چون طرفین مذاکره‌کننده باید وارد معادلاتی شوند که به ازای هر قدمی که طرف مقابل برمی‌دارد ایران باید چه قدم‌هایی بردارد.

به نوشته این مقاله: با این همه، آنچه از مذاکرات میان آقای عراقچی و خانم اشمید منتشر شده، نشان می‌دهد روند مذاکرات روند خوبی بوده است. با این حال و با وجود تفاهمات مثبتی که در روند مذاکرات به وجود آمده، باید توجه کرد که بعضی از موارد این توافق نیاز به تصمیمات مقامات سیاسی سطح بالا و برخی دیگر نیز نیاز به بررسی و ارزیابی فنی دارد.

اما حسین شریعتمداری در یادداشت روز کیهان به مخالفت های گذشته خود ادامه داده و مدعی شده که: اجرای توافق های ژنو می‌تواند نه فقط برنامه هسته‌ای بلکه خط علم و فناوری کشورمان را با آسیب‌های جدی روبرو کند. اما، نقطه کنونی ایستگاه آخر نیست چرا که ساختار قانونی توافقنامه ژنو ناقص است و جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با استناد به قوانین شناخته شده بین‌المللی، متن توافقنامه را به گونه‌ای که منافع ایران اسلامی را در پی داشته باشد، اصلاح کند.

Image caption کارتون هادی حیدری، شرق

نویسنده بعد از اشاره به چند نکته از توافقنامه تاکید کرده: توافقنامه ژنو از نگاه نظام جمهوری اسلامی ایران فاقد وجاهت قانونی بوده و اعتبار اجرایی ندارد. و اجرای توافقنامه بدون تصویب مجلس شورای اسلامی، نقض آشکار حاکمیت ملی ایران است و جمهوری اسلامی ایران می‌تواند و حق دارد از اجرای توافقنامه‌ای که به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسیده است، خودداری کند.

وضعیت روزنامه‌های مستقل

قانون در ابتدای گزارش اصلی خود نوشته: توقیف کنید، جمله‌ای که نزدیک به یک ماه از قول برخی فعالان سیاسی و اجتماعی خاص منتشر شد. لانه اینگونه مطالب رسانه‌های زنجیره‌ای بود که دل خوشی از افشاگری‌ها و مواضع مستقل نداشتند. روند این دشمنی به گونه ای بود که مطالب را آنطور که می‌خواستند و نه از روی واقعیت به افراد مورد نظر خود پیامک کرده و در ادامه با تماس تلفنی از آن‌ها می‌خواستند در رابطه با ادعای مطرح شده، صحبت کنند.

درهمین راستا صادق زیباکلام به قانون گفته رسانه مستقل به مذاق اصحاب قدرت خوش نمی‌آید. صادق زیباکلام با اشاره به تکیه کلام استالین تصریح کرد: رهبر و سیاست‌مدار کمونیست شوروی هر که با او همراه نبود را دشمن خود می‌دانست. اصحاب قدرت که دستی در مطبوعات دارند نیز نگاهی شبیه استالین دارند.

یک اصولگرای سنتی و معتدل، حمیدرضا ترقی، با تاکید بر اینکه رسانه مستقل پدیده جدید در دنیای مطبوعات کشور است گفته نفس رسانه، تحمل است. وی توضیح داد: ذات رسانه در واقع تحمل اندیشه‌های دیگران در کنار اهداف خود است. این در شرایطی است که مراکز قدرت، نه تنها رسانه‌های رقیب بلکه رسانه مستقل را نمی‌توانند تحمل کنند. البته این رفتار طبیعی است.

عبدالرضا داوری نیز که از نزدیکان رئیس دولت گذشته است و تفکر جداگانه ای از اصولگرایان و اصلاح طلبان دارد، به قانون گفته: ما در ایران پدیده‌ای به نام رسانه مستقل نداریم و آنچه که در صحنه دیده می‌شود درگیری‌های بین جناحی است که به دلیل پا نگرفتن احزاب و جریان‌های سیاسی این رسانه‌ها هستند که این بار را بر دوش می‌کشند.

به مردم بگویید

ماشاالله شمس‌الواعظین در مقاله‌ای در آرمان به برخورد مجلسی ها با وزیر ارشاد اعتراض کرده و نوشته: زمانی که دوره‌های پارلمانی رو به اتمام است، این نوع رفتارهای پیش‌بینی نشده افزایش پیدا می‌کند و نمایندگان از تمام قدرت خود در این ماه‌ها برای تاثیرگذاری در قدرت استفاده می‌کنند. به‌ویژه در افرادی که گمان می‌کنند در دوره بعد انتخاب نخواهند شد، این رفتار مشهود‌تر است و شدت بیشتری دارد.

نویسنده اشاره کرده که: وزیر ارشاد را چندی قبل به مجلس احضار کردند و درمورد یک روزنامه، برخی نمایندگان واکنش‌های قابل تاملی از خود نشان دادند؛ جالب اینکه در توجیه رفتار خود این‌گونه بیان کردند که واکنش‌ها ناشی از دغدغه‌های غیرسیاسی است! اما آیا این موضوع صحت دارد؟ اگر دغدغه‌های غیرسیاسی برای نمایندگان مجلس اهمیت ویژه دارد، باید ارزیابی کرد که در موضوعات دیگر چگونه برخورد کردند؟ همگان شاهد بودند در بسیاری موارد که حساسیت مردمی برانگیخته شده بود، مجلس واکنشی نداشت و در مواردی هم که حساس محسوب می‌شوند، شاهد برخورد یکسان از سوی مجلس نبودیم.

و خلاصه این که: زمانی که رکن چهارم دموکراسی یعنی مطبوعات آسیب‌پذیر باشد و به ثبات نرسد دیگر نهادهای کشور نمی‌توانند با قدرت به انجام وظایف خویش بپردازند. موضوعی که در اینجا مطرح می‌شود، این است که همه می‌خواهیم کشور به ثبات برسد، بنابراین چه می‌شود که دفاع آقای جنتی از مطبوعات در مجلس برای برخی قابل تحمل نمی‌شود و نکته نهایی این است که چرا آستانه تحمل برخی نمایندگان تا این حد پایین آمده است؟

همسرم هنوز استرس دارد و می‌ترسد

Image caption کارتون خلج، آرمان

صبا آذرپیک با کسی که در جاده تهران - کرج مشغول رانندگی بود و ماشین به او فرمان ایست داد و آشکار گردید که به اتومبیل حامل او و همسرش شلیک شده است مصاحبه ای انجام داده و از قول وی نوشته که مداح کریمی را به خاطر خدا رضایت دادم و بخشیدم.

کسی که چند روز وی را از اراذل و اوباش نامیدند و سایت‌های اصولگرا حتی شایبه احتمال ترور مداح را مطرح کردند در حالی که در نهایت معلوم شد فردی ساده است متولد دهه ۶۰ که لیسانسه است و شب اربعین خودرویش مورد اصابت گلوله رها شده از اسلحه محمود کریمی قرار گرفت.

گزارشگر اعتماد پرسیده: خودروی ایشان چه بود و با چه سرنشین‌هایی؟ کسی که به ماشینش شلیک شده می گوید: او سوار یک ماشین شاسی بلند بود که سمت جلو پسرش نشسته بود و صندلی عقب هم دو خانم. من پرسیدم شما محمود کریمی هستید و او تایید کرد اما باز هم باور نکردم و فکر کردم فردی شبیه است و دارد از هویت او سوءاستفاده می‌کند.

فضل‌الله یاری در سرمقاله ابتکار نوشته: ماجرای اسلحه‌کشی مداح مشهور - اگرچه با رضایت ناگهانی شاکیان به پایان رسید- اما در حال ورود به مرحله تازه ای بود. حمایت بی چون و چرای برخی از مداح به گونه ای پیش رفت که به نظر می رسید این گروه سرنوشت همکار خود را با مقدسات مورد احترام مردم گره زد و حتی یکی از این افراد، او را با یکی از پیامبران نیز مقایسه کرده است.

نویسنده سپس به شرح جایگاه مداحان پرداخته و نوشته: با ظهور محمود احمدی نژاد در فضای اجرایی ایران به ویژه در مدیریت شهر تهران وی توانست با سازماندهی برخی از این افراد در هیئت‌های مذهبی و کمک‌های مالی از بودجه شهرداری تهران به آنان، گروه موثری تشکیل داده و توجه برخی از جوانان هیاتی را به خود جلب کند. او در مقام ریاست جمهوری نیز تا نزدیک به ۵ سال این ارتباط دو سویه را حفظ کرد.

ابتکار به یاد آورده که: احمدی نژاد مداحان را به سفر استانی می‌برد، در هیت‌های عزاداری آنان حضور می‌یافت و با آنان عکس یادگاری می‌گرفت. اما این وضعیت در سه سال اخیر به گونه ای عجیب دگرگون شد.. این می‌تواند آیینه ای باشد برای برخی از گروه‌های مرجع مردم که به سادگی بازیچه سیاست مدارانی قرار نگیرند که همه چیز را از دریچه انتخابات و گرفتن رای می‌بینند.

ناموس زبان فارسی

آیدین سیارسریع در طنزنوشته‌ای در قانون با اشاره به برخورد حداد عادل با یک گوینده که اصرار در استفاده از لغات خارجی داشت نوشته: شایعاتی در این زمینه مطرح بود که حدادعادل مثل ناموس از لغات مصوب مواظبت می‌کند، اما ما باور نمی‌کردیم. مثلا یک بار حداد عادل رفته بود در یکی از این فست فودها غذا بخورد، گارسون به خدمت حاضر شد. پرسید غذاهایتان چیست؟ گارسون نگاهی به دفترچه اش انداخت و گفت: فیستا گریل، مرغ تونالدو، پاستا آلاکاربونار و فاهیتا استیک با سس مخصوص و دوغ رایووالکانو! حدادعادل اینها را که شنید ا جوری روی گارسون بیچاره حماسه آفرینی کرد که گارسون از آن روز به بعد به پاستا می‌گفت «خمیراک»!

طنزنویس اعتماد یک مثال دیگر هم آورده و آن هم زمانی است که: یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس داشت با آقای حدادعادل صحبت می‌کرد. لابه‌لای صحبت‌هایش جوانی کرد و گفت: بورس! آقای حداد همچون ببر خیزان و اژدهای پنهان به هوا پرید و در همان حال که روی هوامانده بود خشمگینانه فریاد زد: «بورس نهههههه! بهابازااااار!» سپس روی عضو کمیسیون اقتصادی فرود آمد و او را سر جایش نشاند.

کارتون روز

Image caption فیروزه مظفری، اعتماد

مطالب مرتبط