حمید رسایی به تحمل حبس و شلاق 'محکوم شد'

Image caption حمید رسایی پیشتر نیز از سوی دادگاه ویژه روحانیت محکوم شده بود

بنا بر گزارش‌های رسانه‌های خبری ایران در پی شکایت دادستان تهران، حمید رسایی، از نمایندگان محافظه کار در مجلس ایران و عضو جبهه پایداری به دلیل انتشار مطلبی در انتقاد از علی لاریجانی، رئیس مجلس، محاکمه و محکوم شده است.

بجز آقای رسایی که مدیر مسئول هفته نامه ۹ دی است، محمد سعید ذاکری، دبیر سیاسی این نشریه نیز به دلیل چاپ مطلبی علیه آقای لاریجانی در صفحه سیاسی محکوم شده است.

میزان محکومیت این دو نفر رسما اعلام نشده، اما آقای رسایی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم خبر محکومیت خود و آقای ذاکری به تحمل حبس و شلاق را تأیید کرده است.

آقای رسایی در واکنش به محکومیت خود گفت: "این حکم مربوط به شکایتی است که پیش از این مدعی‌العموم با عنوان توهین به رئیس مجلس شورای اسلامی علیه آن شکایت کرد."

به گفته آقای رسایی این حکم که در مرحله بدوی است، کمتر از یک ماه پیش به آنها ابلاغ شده و وکیل آنها در حال پیگیری اعتراض به حکم صادره از جانب دادگاه است.

دو سال پیش در آستانه انتخابات مجلس نهم مطلبی با عنوان "لاریجانی از چه می‌هراسد؟" در هفته نامه ۹ دی منتشر شد که در آن نوشته شده بود که رئیس مجلس ایران "ظاهرا هدفی جز خرج کردن از محبوبیت رهبری و مراجع عظام برای جبران کاهش شدید محبوبیت در نزد افکار عمومی ندارد."

این مطلب با امضا و عکس محمدرضا نقدی منتشر شد، اما بعدا گفته شد که محمد سعید ذاکری نویسنده اصلی مطلب بوده، و او بازداشت و پس از یک هفته آزاد شد.

آقای رسایی روز گذشته در این باره به خبرگزاری تسنیم گفت: "همان زمان بنده آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی را در جریان این موضوع قرار داده و گفته بودم که انتظار می‌رود شما شرح‌صدر بیشتری داشته باشید. زمانی که دو برادر روسای دو قوه‌ باشند زیاد زیبنده نیست به هر انتقادی از سوی رسانه‌ها این‌گونه واکنش نشان دهند و آنها را به دادگاه بکشانند."

"لاریجانی هم در جواب من، لبخند زد و گفت که من شکایتی نکردم و مدعی‌العموم وارد شده است."

با این حال آقای رسایی معتقد است که این موارد "قطعا به شاکی خصوصی نیاز دارد".

هفته گذشته نیز دادگاه فاطمه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی، برای رسیدگی به اتهام انتساب مطالب خلاف واقع به برادران لاریجانی (روسای قوه قضائیه و مجلس) برگزار شد.

همزمان با برگزاری جلسه دادگاه، علی لاریجانی طی نامه‌ای به علیرضا آوایی، رئیس کل دادگستری تهران در واکنش به برگزاری این دادگاه نوشت که "بنده هرگز شکایتی نسبت به فاطمه هاشمی نداشته و ندارم."

آقای رسایی با اشاره به نامه آقای لاریجانی به دادگستری تهران گفت: "به هرحال اینکه آقای لاریجانی درخصوص موضوع فاطمه هاشمی شرح صدر نشان می‌دهد و خواستار خاتمه دادن به پرونده‌اش می‌شود ولی در موارد دیگر این شرح صدر را از ایشان نمی‌بینیم، جای تعجب دارد."

مطالب مرتبط