بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۲۳ دی

تیتر و عکس صفحه اول جام جم
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جام جم

روزنامه های امروز صبح تهران از زبان مذاکره کنندگان ایران و اروپا در ژنو، در عنوان های اصلی خود خبر داده اند که توافق ها اجرایی شده و بزودی تحریم ها هم کاهش می یابد. افت ناگهانی بورس تهران، احتمال قطع گاز در بخش هایی از کشور و ادامه اعتراض اصولگرایان به مدارا و نرمش دولت در برابر هنرمندان و مولفان از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

خوشبینبهمذاکرات

علی خرم در مقاله ای در روزنامه ایران نوشته: اعلام اجرایی شدن توافقنامه ژنو در فاصله کوتاه نزدیک به دو ماه نشان از همکاری و اراده قاطع همه کشورهای امضاکننده آن دارد. نقش ایران در پیشبرد توافقات بسیار چشمگیر است. توافق امریکا و اروپا برای گام نهادن در مرحله اجرایی تفاهم ژنو هم نشان از اراده و آمادگی آنان برای سست کردن تحریم‌های یکجانبه دارد

به نظر این کارشناس مسایل خارجی: چنین موقعیتی هم داستانی و اجماع داخلی همه دست‌اندرکاران و جناح‌های سیاسی را می‌طلبد. این تفاهمنامه، دیدگاه‌های تندروها را خنثی کرده است. تندروهایی که مصمم بودند تحریم‌های جدید را به تصویب برسانند. به این ترتیب بر اظهاراتی دال بر اینکه مذاکرات صرفاً نوعی مانور بوده است نیز خط بطلان کشیده شد.

به نوشته روزنامه دولت: ظرف دو ماه گذشته بحث های غیر ضروری در ایران صورت گرفت که جامعه را از نظر سیاسی پلاریزه کرده بود. در حالی که این بحث‌ها ما را از محتوا و پیام اصلی ژنو دور کرده بود، اجرای این توافقنامه به واقع یک موفقیت بزرگ است.

خانماشتونکجامیآید؟

نجفقلی حبیبی در مقاله ای در مردم سالاری نوشته: این که دولت یازدهم طرفدار تعامل مثبت با دنیاست سبب شده که کشورهای اروپایی برای سفر به ایران تشویق شوند. ایران بزرگترین و قدرتمندترین کشور خاورمیانه است و اگرتعاملی مثبت و سازنده شکل بگیرد، همه می‌توانند سود کنند. همین دلیل موج عظیم رفت‌وآمدهای هیات‌های پارلمانی کشورهای مختلف به ایران است.

به نوشته این رییس سابق دانشگاه: این سفرها می‌تواند راه این صادرات را باز کند و آن ها سود خود را از معاملات اقتصادی به دست آورند و ایران نیز به بسیاری از کالاهای صنعتی نیازمند است و اگر نتواند آن کالاها را بخرد همه ضرر می‌کنند.

جوان روزنامه تندرو نزدیک به سپاه پاسداران در گزارشی با تاکید بر این که کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است به ایران بیاید نوشته: اختلافات مذاکرات کارشناسی بالاخره پس از چهار دوره روز جمعه به نتیجه رسیده، یعنی زمان اجرایی شدن توافق اولیه فرارسیده است. بنابراین اشتون به عنوان نماینده گروه شش به ایران خواهد آمد تا از دیپلماسی و توافقات این چندماه از مقامات ایران تشکر کند.

به نوشته این روزنامه: این سفر دست کم دو معنای بنیادی می تواند داشته باشد. ابتدا اینکه دولت و وزارت خارجه خود را آماده کرده تا تهران را مرکز رفت و آمدهای دیپلماتیک قرار دهد این رویکرد حتی ممکن است به برخی از مقامات (پیشین) آمریکا روی خوش نشان دهد تا واکنش ها مورد تحلیل قرار گیرد.

هشدار دیگر این روزنامه از آن روست که نوشته: باید مراقب چانه زنی های بعدی برای از دست ندادن کارت ها و به دست آوردن امتیازها بود. پس خانم اشتون برای چه به تهران بیاید؟

باگذشتشاکیخصوصیحلنمیشود

حسین میرمحمدصادقی در مقاله ای در قانون با اشاره به رضایت شاکی خصوصی مداحی که در بزرگراهی در تهران تیراندازی کرده بود یادآور شده که دست بردن به سلاح و اصطلاحا سلاح کشیدن اگر به قصد جان، مال و ناموس یا ارعاب باشد و موجب ناامنی در جامعه شود، ممکن است جنبه عمومی پیدا کند.

Image caption کارتون احسان گنجی، شرق

سخنگوی سابق قوه قضاییه تاکید کرده که: چنین عملی بر اساس قانون مجازات اسلامی، موجب تحقق جرم بسیار سنگین محاربه می‌شود که قانونگذار مجازات سختی برای آن در نظر گرفته است و باید گفت این جرم دارای جنبه خصوصی نیست پس نه نیازی به شکایت شاکی خصوصی دارد و نه گذشت شاکی خصوصی تاثیری در وضعیت متهم پیدا خواهد کرد.

مقاله قانون در نهایت تاکید کرده: صرف گذشت شاکی خصوصی مانع شمول مجازات نخواهد شد. به لحاظ اینکه حفظ نظم، آسایش و امنیت عمومی آنقدر برای قانون‌گذار اهمیت دارد و ماده های مختلف قانون مشخص می‌شود قانونگذار به حفظ نظم آسایش و امنیت روانی مردم وآرامش حاکم بر جامعه اهمیت خاصی قائل شده بدین لحاظ به افراد اجازه اخذ این آرامش را نداده است.

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد نوشته: دوره دوره شلیک است. شلیک کردن کلا مد روز شده. ماندلا می‌گفت در آفریقا صبح که می‌شود شیر و آهو برای زنده ماندن شروع می‌کنند به دویدن. این روزها در ایران هم همین طور شده. صبح که می‌شود باید بدوی که یا شلیک کنی یا ... اصلا هم مد نظرم شلیک آن مداح معروف به خودروی یک زن و شوهر جوان نیست.آن زن و شوهر جوان هم نه سر پیاز بودند نه ته پیاز. رضایت هم که دادند. شلیک‌کننده راضی... کسی که بهش شلیک شده راضی ... نخیر. من نمی‌توانم درباره این جور مسائل حرفی بزنم. حتی اگر

طنزنویس افزوده: من که گنده‌تر از علی مطهری نیستم. فردا می‌گویند به ... هجمه کردی.

بهمردمبگوییدتاباورکنند

مجید ابهری رفتار شناس اجتماعی در مقاله ای در ابتکار خطاب به رییس دولت نوشته: به مردم بگویید که کاسبکاران تحریم در لباس دوست و غمخوار چه ضرباتی به اقتصاد جامعه زدند. همانها که با استفاده از حاشیه‌های امن رانت سیاسی، در مدتی کوتاه به سرمایه‌های نجومی دست یافتند. مردم بارها اخبار اختلاس‌های نجومی را شنیده اند. اما کمی بعد موضوع با احکام کوتاه مدت در زندان‌های چند ستاره فیصله یافت. به همین جهت امروز نیز،کسی برخورد با این عناصر را جدی نمی‌گیرد.

در ادامه مقاله آمده: به مردم بگویید چرا که در این سالها بیماران بسیاری به خاطر نبود دارو، جان خود را از دست دادند و والدین بسیاری، برای هزینه درمان فرزند خود مجبور به فروش کلیه شدند. در همان روزها که بسیاری از مردم به مایحتاج اساسی خود در بازار با حسرت می‌نگریستند و فرزندان شان، گرسنه سر به بالین می‌گذاشتند، این نو کیسه گان در هتلهای چند ستاره فرنگ تعطیلات خانوادگی خود را می‌گذراندند.

شایعهایکه «بورس» رالرزاند

جهان صنعت و دنیای اقتصاد روزنامه های اقتصادی صبح در گزارش های اصلی خود خبر از افت شدید بورس تهران کرده و آن را به شایعاتی نسبت داده اند که این اواخر درباره پولشویی در بورس بر سر زبان ها افتاد.

جهان صنعت که در تیتر اول خود خبر داده «شایعات کمر بورس را شکست» در سرمقاله اش نوشته: در حال حاضر کلیت بازار حبابی شده است. قیمت‌ها توجیه اقتصادی ندارند همچنین سود بانکی یک‌ساله ۲۲ درصد است و موسسه مالی اعتباری آرمانی سپرده‌گذاری پنج ساله را ۲۸ درصد سود می‌دهد.

مرتضی محمدآبادی در این مقاله تاکید کرده: باید قبول کرد که نرخ‌های P/E فعلی شرکت‌ها و متوسط صنایع در بورس هیچ روند معقولی را دنبال نمی‌کند. شاخص بورس تهران در معاملات دومین روز هفته، بزرگ ترین افت زمستانه خود را تجربه کرد و با افت ۲.۷ درصدی مواجه شد.

به گزارش قانون سهامداران با این تصور که سهام متعلق به آنها با افت قیمت مواجه می‌شود دست به فروش زده‌اند. اخبار حاشیه‌ای چنان بورس و ساکنانش را تحت تاثیر خود قرار داد که برخی از مقامات بورس نیز به حضور زنجانی در این سازمان واکنش نشان دادند.

Image caption عکسی از دیدار مدیران انجمن دفاع از آزادی مطبوعات با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام

جشنیکهکنسلشد

اعتماد در گزارشی نوشته جشن چلچراغ کنسل شد. خبر وقتی آمد که جمعیت هزارنفره‌یی که برای شرکت در مراسم شب یلدای مجله چلچراغ در برج میلاد تهران جمع شده بودند و پشت درهای بسته برج تجمع کرده بودند و تقاضای ورود داشتند شایعه‌یی آمد که مراسم با تاخیر برگزار می‌شود، بعدتر شایعه شد که مجوز را هنوز نداده‌اند، بعد هم که همه در گوش هم زمزمه کردند که نکند کنسل شود، ما از راه دور آمده‌ایم.

اردشیر رستمی در یادداشتی در شرق با اشاره به همین موضوع نوشته: جشن یکشنبه‌شب مجله «چلچراغ» مجوزهای لازم را داشت؛ قرار هم نبود اتفاق خاصی در آن بیفتد. از هنرمندان کشور دعوت شده بود تا عده‌ای از آنها مورد تقدیر قرار بگیرند و همین هنرمندان از فرزندان دو شهید دفاع مقدس تجلیل کنند. قرار بود شعرخوانی شود و اعضای خانواده «چلچراغ» این فرصت را پیدا کنند تا با مخاطبان خود بیشتر آشنا شوند و از این رهگذر دیدارها تازه شود.

نویسنده و طراح نوشته: نگذاشتند این اتفاق بیفتد. آن نوجوانانی که با اتوبوس از شهرستان خود برای شرکت در این جشن آمده بودند، با چه روحیه‌ای به دیارشان بازخواهند گشت؟ چه سرانجامی برای امید ما می‌توان متصور بود؟ چهره‌های افسرده‌ای که یکشنبه‌شب از برج میلاد رفتند، بغض‌های آدم‌ها در راه‌پله‌ها و مسیر اینها تصویرهای تلخی است از جشن سالانه «چلچراغ».

به تاکید نویسنده مقاله شرق: چرا عده‌ای برای برگزاری یک جشن مجوزدار این‌همه مشکل دارند؟ شادی حق مردم است، لبخند حق مردم است.

دغدغههایآبیشجریان

محمدعلی مومنی در مقاله ای در آرمان با اشاره به سالگرد زلزله بم نوشته فاجعه بم اگر برای کسانی فراموش شده است و برای دیگران چیزی جز آه و دریغ نیست، برای «محمدرضا شجریان» بهانه‌ای برای اندیشیدن است. اندیشیدن به رفتارهای جمعی. ده سال پس از زلزله، ذهن و زبان و احساس او هنوز با بم است. به همین بهانه، امسال پیامی منتشر کرد که در روزهای بازداشت یک میلیاردر و سخنرانی‌های داغ یک نماینده مجلس چندان که باید مورد توجه قرار نگرفت.

نویسنده مقاله به نقل از استاد آواز ایران نوشته: فراموش کرده‌ایم که نیاکان ما در همین سرزمین خشک، چه هوشمندانه، آب را نگه می‌داشتند. با طبیعت کنار می‌آمدند و یادشان بود که در چنین سرزمینی چگونه باید زیست.

مقاله آرمان بدین جا رسیده که : واقعیت تلخ این است که تا سال‌هایی نه چندان دور مباحث زیست محیطی، غربی دانسته می شد و حامیان محیط زیست هم تعدادی آدم بیکار که دنبال حفظ آب و یوزپلنگ و گربه و آهو هستند. چرا میان این همه پرگویی رسانه‌ها، مخاطبان را با موضوعات و مشکلات مهمِ رودررو آشنا نکردیم؟

زندگیشادترباعلیمطهریکمتر!

Image caption کارتون محمدرضا میرشاه ولد، قانون

مسعود محمدی در صفحه طنزانه قانون نوشته: توجه کرده‌اید که این علی مطهری جدیداً چقدر نافرم لوس شده است. اصولا برای همچین مجلس یکدستی وصله ای ناجورتر از این آقا عمراً بتوان پیدا کرد. فکرش را که می کنیم می بینیم این همه کوچک زاده و رسایی و حسینیان و آدم از بدو تولد ممتنع توی این مجلس داریم، حالا این یکی را نداشتیم، نمی‌شد؟ جدیدا اگر سری به برخی سایت‌ها و خبرگزاری‌ها زده باشید به درستی این ادعای ما پی خواهید برد که عمده مشکلات امروز مملکت از همین آقا نشأت گرفته است.

نویسنده برای حل این معضل و بحران های ناشی از آن دو پیشنهاد اساسی داده. اول این که علی مطهری را حلق آویز کنیم، قول می دهیم از این به بعد احدی جرأت نکند توی هیچ اتوبانی به روی ملت اسلحه بکشد و بنگ بنگ بنگ کند. از ما گفتن! امتحانش که ضرری ندارد، یک علی مطهری کمتر، بهتر!

دومین پیشنهاد ستون طنز اعتماد این است که: اگر احساس می شود که خشونت مورد اول کمی پایین است، برای عبرت آموزی بیشتر، می توانیم از ساطور استفاده کرده و علی مطهری را به چند قسمت مساوی شقه کنیم. به احتمال قریب به یقین بساط ویژه‌خواری در کشور برچیده خواهد شد.

مطالب مرتبط