حسنی از امامت جمعه ارومیه کنار می‌رود

غلامرضا حسنی
Image caption خطبه‌های نماز جمعه آقای حسنی مشهور بود

رسانه‌های ایران می‌گویند که غلامرضا حسنی، امام جمعه ۸۶ ساله ارومیه و نماینده آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، در استان آذربایجان غربی به دلیل کهولت سن و بیماری از سمت خود کنار می‌رود و جانشین او خطبه‌های نماز جمعه بعدی ارومیه را خواهد خواند.

سید رضا تقوی، رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه ایران در گفت‌و‌گو با خبرگزاری تسنیم این خبر را تأیید کرده و گفته است که هیئتی به نمایندگی از آقای خامنه‌ای از آقای حسنی عیادت کرده‌اند "و بعد هم صحبت شده که چون بیمار هستند، تغییر صورت گیرد."

به گفته آقای تقوی، آقای حسنی در پاسخ گفته است: "من مطیع مولا و رهبری هستم و هر طور که ایشان مصلحت بدانند، عمل می‌کنم."

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه گفته است که سید مهدی قریشی قرار است به عنوان نماینده جدید ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه معرفی شود.

آقای حسنی در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی به دلیل مخالفت تندش با دولت اصلاحات معروف شد.

روزنامه اصلاح طلب "صبح امروز" هر هفته گفته‌های معمولا جنجالی و گاه عجیب آقای حسنی را منتشر می‌کرد. خطبه‌های آقای حسنی بعدا به صورت کتاب منتشر شد و فروش خوبی داشت.

طنز نویسان حامی اصلاح طلبان، از جمله ابراهیم نبوی، گفته‌های آقای حسنی و نحوه استدلال کردن او را مایه نوشته‌های طنز قرار می‌دادند.

آقای حسنی در دوره حکومت محمدرضا شاه پهلوی با حکومت او مبارزه مسلحانه می‌کرد و پس از پیروزی انقلاب سال ۱۳۵۷ سرپرستی کمیته انقلاب اسلامی استان آذربایجان غربی را به عهده گرفت.

او در درگیری با گروه‌های مسلح کرد مخالف جمهوری اسلامی شرکت داشت.

آقای حسنی در نخستین دوره مجلس شورای اسلامی نماینده شهر ارومیه بود، ولی در اواسط مردادماه سال ۱۳۶۱ از سمت نمایندگی استعفاء کرد و به امامت جمعه ارومیه منصوب شد.

یکی از پسران او که در گروه‌های چپ عضویت داشت، با اطلاعاتی که آقای حسنی در اختیار مأموران گذاشته بود بازداشت و پس از انتقال به تهران محاکمه و اعدام شد.

آقای حسنی در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد از حامیان او بود و در همین دوره نشان درجه یک شجاعت گرفت، هرچند در مصاحبه با مجله چلچراغ گفته بود که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ به اکبر هاشمی رفسنجانی رأی داده است.

او به موضوعات فرهنگی و به ویژه رعایت حجاب اسلامی توسط زنان حساسیت زیادی داشت.

آقای حسنی همواره گفته است که از طریق کشاورزی امرار معاش می‌کند و خود را یک کشاورز می‌داند.

گفته می‌شود که او و پسرانش روی زمین‌هایی با وسعت بیش از ۴۰ هکتار کشاورزی می‌کنند.

مطالب مرتبط