محسنی اژه ای: تعیین تکلیف برای قوه قضاییه در سطح وزیر ارشاد نیست

محسنی اژه ای حق نشر عکس MEHR
Image caption اظهارات محسنی اژه ای، در واکنش به سخنان اخیر علی جنتی بیان شده که ابراز امیدواری کرده بود قوه قضاییه خود را با "تحولات جدیدی که در کشور پدید آمده" همراه کند

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای سخنگوی دستگاه قضایی با تاکید بر اینکه امیدوار است که مطالب نقل شده از علی جنتی وزیر ارشاد در مصاحبه با شبکه الجزیره صحیح نباشد گفت: "اصولا هم در سطح آقای علی جنتی نیست که تعیین تکلیفی را برای قوه قضاییه انجام دهد."

اشاره سخنگوی قوه قضاییه، به مصاحبه شبکه الجزیره با علی جنتی است که به تازگی پخش شد و در بخشی از آن، آقای جنتی می گفت: "طبیعی است که دستگاه قضایی باید خودش را با تحولات جدیدی که در کشور پدید آمده همراه کند و ما امیدوار هستیم که این تغییرات را در قوه قضاییه شاهد باشیم."

وزیر ارشاد ایران این جمله را در پاسخ به سوال خبرنگار الجزیره بیان کرد که از او پرسیده بود: "آیا مایلید در قوه قضاییه نیز شاهد تغییرات باشید؟ چرا که دولت تغییرات زیادی کرده و فضای جدیدی ایجاد شده."

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای محسنی اژه ای ۲۴ دی (۱۴ ژانویه) در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران گفته که "ترجمه مصاحبه" را خوانده و مطمئن نیست که وزیر چنین حرفی را زده یا نه، ولی اگر مطالب نقل شده در شبکه الجزیره صحیح نباشد، "آقای جنتی باید صریحا تکذیب کند و اعتراض شدید خود را نسبت به آن شبکه اعلام کند."

وی افزوده است: "اما اگر این حرف [را زده] باشد، این مساله خیلی سطح ایشان را تنزل می‌دهد و به نظر می‌رسد در حد و سطح یک وزیر سیاسی و فرهنگی نیست که چنین دخالتی را در قوه دیگری داشته باشد."

تایید ممنوع الخروجی مرتضوی

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در بخش دیگری از نشست خبری امروز، در پاسخ به سوالی درباره خبر ممنوع‌الخروج شدن سعید مرتضوی دادستان سابق تهران، این خبر را تایید کرده است.

سخنگوی قوه قضاییه همچنین در پاسخ به این سوال که آیا آقای مرتضوی قرار است فردا در دادسرا حاضر شود گفته: "همین روزها احضار شده، اما راجع به فردا نمی‌دانم."

دو روز پیش مصطفی ترک همدانی، وکیل جمعی از کارگران شاکی سعید مرتضوی، از ممنوع الخروج شدن او خبر داد، اما سعید ایوبی،وکیل سعید مرتضوی، ممنوع الخروجی او را رد کرد.

ماه گذشته هیات تحقیق و تفحص مجلس نهم گزارش نهایی خود درباره سازمان تامین اجتماعی را منتشر کرد که مطابق آن سعید مرتضوی تخلفات گسترده‌ای انجام داده بود.

بنا به این گزارش، سعید مرتضوی از منابع سازمان تامین اجتماعی به مقام‌های دولت، نمایندگان مجلس و روزنامه‌ها "هدیه" داده بود. همچنین گزارش مجلس معامله سعید مرتضوی با بابک زنجانی را "دارای اشکالات عدیده حقوقی" عنوان کرده بود.

در پی انتشار این گزارش، شماری از کارگران در برابر مجلس تجمع کردند و بعضی کارگران، به شکایت از سعید مرتضوی به اتهام اختلاس و خیانت در امانت پرداختند.

سازمان تامین اجتماعی منابع خود را از محل حق بیمه کارگران و کارمندان به دست می‌آورد.