شکایت سه نماینده مجلس از وزیر علوم در مخالفت با تحصیل دانشجویان ستاره دار

رضا فرجی دانا حق نشر عکس jamejamimage.ir
Image caption شکایت کنندگان از وزیر علوم می گویند آقای فرجی دانا برای رفع "ابهامات" آنها در زمینه بازگشت به تحصیل دانشجویان ستاره دار، همکاری لازم را انجام نداده است

سه نماینده مجلس نهم از رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران به کمیسیون اصل ۹۰ شکایت کرده اند.

علت این شکایت، ارائه نکردن "مستندات و مدارک" مربوط به "بازگشت دانشجویان ستاره‌دار به محیط تحصیل" عنوان شده است.

جبار کوچکی نژاد عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، گفته است که باید هر چه سریع‌تر "با مسئولانی که در زمینه پاسخگویی به نمایندگان برای شفاف سازی ابهامات همکاری نمی‌کنند برخورد شود".

آقای کوچکی زاده سه شنبه ۲۴ دی (۱۴ ژانویه) در مصاحبه با به خبرگزاری خانه ملت افزوده است که هر سه نماینده شکایت کننده، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات هستند.

روز گذشته مصطفی افضلی فرد سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نیز گفته بود که برخی از نمایندگان عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات، از وزیرعلوم به خاطر "بازگشت دانشجویان ستاره دار و کسانی که از وزارت اطلاعات اخطار دریافت کرده بودند" توضیح خواسته اند.

کمیسیون اصل ۹۰، مسئولیت رسیدگی به شکایت از مسئولان قوای سه گانه را بر عهده دارد.

سخنگوی این کمیسیون افزوده بود که وزارت علوم همکاری مورد انتظار نمایندگان را در زمینه ارائه پرونده های این دانشجویان به کمیسیون آموزش و تحقیقات انجام نداده و به همین علت، تعدادی از نمایندگان تصمیم به شکایت از آقای فرجی دانا گرفته اند.

اصطلاح دانشجوی ستاره دار از اولین دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در رسانه ها خبرساز شد. در آن زمان، در کنار نام شماری از دانشجویان داوطلب کنکور کارشناسی ارشد، ستاره‌هایی قرار می گرفت که بعدها در مواردی به احضار و بازجویی یا حتی محرومیت این دانشجویان از تحصیل منجر می شد. این دانشجویان، معمولا جزو فعالان سیاسی و اجتماعی و از منتقدان حکومت بودند.

با روی کار آمدن دولت حسن روحانی، مقام های دولت جدید وعده دادند برای حل مشکل دانشجویان ستاره دار تلاش کنند و در عمل نیز، بسیاری از این دانشجویان موفق شده اند به تحصیل خود ادامه دهند.

بازگشت به تحصیل دانشجویان ستاره دار، با واکنش گروهی از اصولگرایان مواجه شده که حضور این دانشجویان در مراکز آموزشی را، برای محیط دانشگاه ها نامناسب می دانند.