بررسی روزنامه های صبح تهران - سه شنبه ۲۴ دی

روزنامه های صبح امروز در حالی که خبر از پایان موفقیت آمیز مذاکرات ژنو داده و ابراز امیدواری کرده اند که به زودی روند کاهش تحریم ها آغاز شود، به نقل از چند منبع خارجی بار دیگر ادعا کرده اند که در این تفاهم ها آمریکا موفق شده هر چه می خواست به ایران بقبولاند.

اعلام سفرهای استانی دولت حسن روحانی بدون راه انداختن مردم و تشریفات و صدور تصویب نامه های صد تایی در یک جلسه، ابراز نگرانی مردم از آلودگی هوا، کمبود آب و گاز بخش های دیگری از مطالب این روزنامه هاست که در عین حال گفته های رییس جمهور و وزیر ارشاد را در مخالفت با سانسور و امکان دادن به منقدان را با اهمیت دیده اند.

Image caption تیترها و عکس صفحه اول شرق

دستاوردهای گرانسنگ

صادق زیباکلام در تایید توافق های به دست آمده در ژٰنو نوشته: با عادی‌شدن روابط ایران با اروپا و ایالات‌متحده، فرش سوءاستفاده دیپلماتیک از زیر پای رقیبان کشیده خواهد شد و نفس این موضوع، بدون تردید تغییر و تحول کمی برای ما نخواهد بود. نفس اینکه در تعامل با روسیه و چین دیگر مجبور نیستیم به واسطه دغدغه دشمنی با غرب، هوای آن دو ابرقدرت را داشته باشیم البته تغییر مهمی در روابط ما با مسکو و پکن پدید خواهد آورد.

به نوشته این استاد دانشگاه: نفس اینکه ما مجبور نشویم ده‌ها‌ میلیارددلار درآمد نفتی را که از چین، هند، ژاپن و کره‌جنوبی طلبکار هستیم وصول نکنیم و این کشورها در عوض هر کالایی را که خواستند به ما بدهند البته وضعیت خوبی نیست و این شرایط پایان خواهد یافت. نفس اینکه ما مجبور نشویم به دلیل تحریم فروش نفت و تحریم بانکی، به امثال بابک زنجانی‌ها متوسل شویم و بعد هم شاهد همه‌گونه فساد و حیف‌ومیل‌شدن دارایی‌هایمان شویم البته که مهم است.

و در نهایت مقاله شرق معتقد است: نفس اینکه بعد از این ما دیگر مجبور نخواهیم شد به واسطه تحریم‌ها و به واسطه ضرورت دورزدن آن، ۲۰ یا ۳۰ درصد - حداقل- کالاهایی را که نیاز داریم گران‌تر از قیمت جهانی وارد اقتصادمان کنیم البته که مهم است. نفس اینکه به واسطه تحریم‌ها نتوانیم در پارس جنوبی سرمایه‌گذاری کنیم و قطر دو‌میلیون‌ نفری، سالی ۴۰ میلیارد دلار بیش از ما از این حوزه مشترک گاز برداشت کند، البته که مهم است.

گام بزرگ توافق ژنو

جاوید قربان‌اوغلی در مقاله ای در اعتماد نوشته: هر چند ظاهر و پوشش مذاکرات تحت اشراف خانم کاترین اشتون در حال پیگیری است، ولی بر کسی پوشیده نیست که ایران و امریکا دو بازیگر تعیین‌کننده این صحنه‌اند و در برون رفت از بحران پرونده هسته‌ ای، ایران و آمریکا برندگان اصلی توافق خواهند بود؛ رویدادی که لاجرم بر آینده منطقه تاثیرات غیر قابل انکاری خواهد گذاشت.

به نوشته این دیپلومات پیشین: رویارویی برخی از جناح‌های تندروی داخلی با تیم مذاکره‌کننده، زیر علامت سوال بردن نتیجه مذاکرات، ایجاد تردید در دستاوردهای آن، وجه مکمل تلاش‌های است که جناح‌های افراطی در امریکا و منطقه بر طبل آن می‌کوبند.

نویسنده تاکید کرده: پرونده هسته ای، موضوعی است ملی و مسیر درستی که در این مرحله نظام با چشمانی باز برای حل وفصل آن انتخاب کرده، باید با اجماع ملی که مایه اقتدار نظام و قوت قلب مذاکره‌کنندگان خواهد بود پیش برده شود و گروه‌های سیاسی داخل کشور باید به آن احترام بگذارند.

مقاله اعتماد با اشاره به گفته های عراقچی مذاکره گر ایران که بر موافقت همه نهادهای تصمیم ساز کشور بر ادامه مسیری تاکید کرده نوشته است که در چنین شرایطی کوک کردن ساز جدیدی در مخالفت با این دستاورد بزرگ، جز در میدان حریف بازی کردن، چیز دیگری نمی‌توان نامید.

چرا منتشر نمی کنید

در حالی که روزنامه های هوادار دولت و اصلاح طلبان از توافق های به دست آمده در ژنو استقبال کرده اند کیهان درباره خبرهای تازه سکوت کرده اما جوان روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران در تیتر اصلی خود از قول مذاکره کننده اصلی ایران در اجلاس اخیر ژنو نوشته متن تقسیری توافق ها منتشر نخواهد شد.

روزنامه جوان که توضیح داده که non - paper را «متن تفسیری» ترجمه می کند، به دنبال خبر خود افزوده که این گفته عراقچی باعث ایجاد برخی سوءتفاهمات شده است.

این روزنامه تندرو بدون اشاره به منبع خبر خود نوشته متن تفسیری جدید مملو از جزئیات است و در واقع این متن است که معلوم می‌کند ایران دقیقاً و چگونه چه چیزی داده و چه چیزی گرفته است. و این متن بر‌خلاف اظهارات آقای عراقچی دارای اهمیت بسیار زیادی است،

جوان ادعا کرده است که از روز سی دی عملاً این متن جانشین توافق ۳ آذر شده و طرفین این متن را اجرا خواهند کرد نه متن کلی و مبهم طرح اقدام مشترک ژنو را که از ابتدا هم معلوم بود بدون یک ضمیمه تفسیری قابل اجرا نیست.

Image caption تیتر و عکس حجت الله سپهوند، صفحه اول آرمان

مهدی جعفری در ابتدای مصاحبه ای که با محمد رضا باهنر، نایب رئیس مجلس، برای روزنامه آرمان انجام داده نوشته: وقایع چند سال اخیر این تصور را به برخی اصولگرایان داد که بر آن بستر می‌توانند موجی درست کنند و بر آن سوار شوند که مهر اخراج از فضای سیاسی رسمی کشور را به‌صورت پررنگ بر پرونده اصلاح‌طلبان بزنند و خیالشان دیگر از بابت این رقیب قدیمی راحت شود.

به نوشته این مصاحبه گر: از همین رو بود که در انتخابات سال ۹۲ اهمیت ائتلاف در نظرشان چندان مهم جلوه نکرد و در آخر با چهار کاندیدا در میدان ماندند و ریاست‌جمهوری را در همان دور اول تقدیم کاندیدای مورد حمایت اصلاح‌طلبان کردند. اما نتیجه انتخابات ۲۴ خرداد شوکی بود که بر پیکر اصولگرایان وارد شد و چند ماهی طول کشید تا کم کم خودشان را پیدا کنند. حالا به نظر می‌رسد که اصولگرایان پس از عبور از شوک مذکور سعی دارند به عنوان اولین موضع هماهنگ به خط سنتی خود یعنی حمله و تلقین دودستگی در میان اصلاح‌طلبان برگردند.

در مصاحبه آرمان محمدرضا باهنر گفته است: از همین الان اصلاح‌طلبان بحث عبور از روحانی شروع شده اند تا اینکه چه کسی مجلس را در دست بگیرد، به عارف رضایت دهند یا به کس دیگر.

پشه‌های اقتصادی

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نظر نماینده سمنان را نقل کرده که گفته باید جلو پشه‌های اقتصادی را گرفت تا تبدیل به ببر خطرناک اقتصاد نشوند و اضافه کرده: حرف قشنگی است. منتها ما متوجه نمی‌شویم چرا تمام تابستان که در و پنجره چهارطاق باز بود و این‌همه پشه آمد توی اقتصاد، مجلس دووجب توری به پنجره وصل نکرد تا جلو پشه‌ها را بگیرد.

به نظر این طنزنویس: اصولا برخی نماینده‌ها در مجلس معتقد به جلوگیری نیستند، نه جلوگیری از ورود پشه، نه جلوگیری از ورود مثلا ریزگردها از عراق به داخل کشور، نه جلوگیری از ماشین ناخواسته و وارداتی با پول دارو، نه جلوگیری از چیزهای دیگر.

و سرانجام: آنطور که معلوم است بعضی از نمایندگان را پشه زده است. حالا تکذیب کنند، ولی دست‌وصورتشان گل‌گلی شده و جای نیش پشه مشهود است. حالا به فرض پشه‌های اقتصادی بیایند، راهکار چیست؟ یا باید پشه ما را بزند، یا ما باید پشه را بزنیم. اگر هم خیلی تیز باشیم باید پشه را توی هوا نعل کنیم. منتها پشه‌ها تیزتر هستند. هم خودشان، هم نیششان.

پاسخگویی

ضیاء مصباح در سرمقاله جهان صنعت نوشته: اغلب مردم باور دارند که متولیان اصلی کشور به دلایل بسیار ، طریق ثواب و اصلاح را حتی با ضوابط و قانون‌هایی که مصوب کرده‌اند نمی‌توانند بپیمایند. تعدیل و تغییرات موردی برآمده از تدبیر جامعه جوان، متفکر، تحصیلکرده، عاقل، مخالف تلفات انسانی و نابودی سرمایه‌های ملی، چند سال یک بار از طریق حضور در پای صندوق رای پاسخگوی منافع ملی واقعی در شرایط فعلی بوده است.

در ادامه این مقاله آمده: مردمانی با انبوه مشکلات، بدون برنامه‌ریزی، درگیر تامین غذای روزانه، گرفتاران خط فقر و فلاکت و آنان که از نیازهای اولیه زندگانی و سلامت جسم و فکر و روان محرومند و در امواج تلویزیون‌های دولتی محاصره شده‌اند، طرفداران شعار به قصد ساختن الگوی کشور اسلامی، تفسیر به رای و سوءاستفاده از واژه عالمان و هزاران مورد دیگر، نمی‌توانند تحولی اساسی به وجود آورند.

سرمقاله جهان صنعت به این جا رسیده که: در شرایطی که مداحی اسلحه می‌کشد، سخنان انتقادی در مجلس با مقاومت مواجه و کارت‌های رنگارنگ به وزرای صاحب‌ برنامه اعطا می‌شود، عدالت‌گویان بدون عمل، تمامی تریبون‌ها را به دست دارند، به یقین رهاورد کاغذپاره‌ها، تحریم‌ها، روابط منطقه‌ای و بین‌المللی ساخته و پرداخته هشت‌ساله دولت قبلی است.

Image caption مصطفی ذوالنور در مصاحبه اعتماد

هر کاری

صبا آذر پیک در اعتماد مصاحبه ای کرده است با مصطفی ذوالنور جانشین پیشین نماینده ولی فقیه در سپاه که در بخشی از آن گفته: سپاه هیچ‌وقت سی‌ دی (علیه هاشمی) را توزیع نکرد. آقای هاشمی اتفاقا اعتراض کرد. رفتند محضر ایشان و گفتند که به چه دلیل شما می‌فرمایید که سپاه این کار را کرده است. هر سند و مدرکی دارید بدهید. بعد هم دقت کنید نفوذ آقای هاشمی در گذشته کم نبود. دستگاه‌های امنیتی را در اختیار داشت. به این نیروها گفته شده بود که شما مردم را نمی‌خواهید بزنید و نمی‌خواهید با کسی درگیر شوید. وظیفه شما متفرق کردن است.

در بخشی از این مصاحبه خبرنگار از علت تشکیل ارتش سایبری توسط سپاه پرسیده و مصاحبه شونده گفته: پلیس فتا، پلیس جرایم خاصی در فضای مجازی است. ولی به نظر شما، می‌تواند به تنهایی جوابگوی تعداد سایت‌های فراوانی باشد که در فضای عمومی اینترنت وجود دارند؟ یعنی شما تعداد سایت‌ها و کسانی که دارند کار می‌کنند، را در حد قابل توجهی می‌دانید یا محدود؟ به نظر شما، فتا به تنهایی می‌تواند همه را رصدکرده و پوشش دهد.

خبرنگار پرسیده: آیا این موازی کاری نیست و جواب شنیده: موازی نیست. پلیس فتا، کاری با براندازی سایت‌های ضدانقلاب، علیه نظام یا سایت‌های صهیونیستی ندارد. اما سپاه پاسداران برای جلوگیری از جریان‌های براندازانه‌یی هست که مثلا تلاش می‌کنند عسلویه ما را هک کنند. حالا دستگاه امنیتی هم در این زمینه فعال عمل می‌کند، یا مثلا ضدانقلابی که امروز با سایت‌های مختلف در تخریب تفکرات نسل جوان دارند کار می‌کنند. سایت‌هایی که دارند، فضای فساد را در جامعه ایجاد می‌کنند. سایت‌های مستهجن. آنهایی که سرقت اطلاعات شخصی خانوادگی افراد را انجام می‌دهند. خب. سپاه آمد و بسیاری از این سایت‌ها را متلاشی کرد.

خبرنگار اعتماد در نهایت پرسیده: دقیقا ارتش سایبری با ضدانقلاب‌ها چه کار می‌کند؟ و جواب: هر کاری، متعدد است. هر کاری که از ارتش سایبری برآید. مانند کار هکر‌ها؛ (خنده) سپاه به‌شدت در این زمینه الحمدالله فعال بوده است. وبلاگ نویس‌هایی که آمده‌اند، جبهه خودی را تقویت می‌کنند در مقابل آنها.

مرگ زنده‌رود از مرداب تا سرچشمه

محمود حسینی در مقاله ای در شرق به سرنوشت غم انگیز زاینده رود پرداخته و نوشته مرگ از پای رودخانه آغاز شد. تالاب گاوخونی پایانه حوضه آبریز زاینده‌رود بیش از یک‌دهه می‌شود که دیگر حیات ندارد و مرغزارهای گرداگرد آن به بیابان شوره‌زاری بدل شده و زیست‌بوم چند استان را به هم زده است. از این واقعه اما شهر را خبری نشد تا اینکه مرگ به تن رودخانه رسید و جلگه حاصلخیز زاینده‌رود در شرق اصفهان قالب تهی کرد.

به نظر نویسنده که خود پیش از این استاندار اصفهان بوده : اینک مرگ به سراغ سر (سرچشمه) رفته است. در اثر سوءتدابیر و گل‌آلودکردن آب از بالادست اوضاع چنان آشفته شده که به‌تدریج آثار بحران بی‌آبی به صنایع و مراکز تولیدی و حتی آب آشامیدنی رسیده است. طرح آبرسانی به اصفهان بزرگ و استان‌های همسایه که آب شرب بیش از پنج‌میلیون‌جمعیت فلات مرکزی ایران با مصرف سالانه ۴۵۰‌میلیون‌مترمکعب را تامین می‌کند دیگر کفاف نمی‌دهد.

مقاله شرق تاکید دارد که اصفهان از تابستان گذشته با مشکل جدی روبه‌رو شده و می‌رود که کمبود آب شرب و مسایل ناشی از آن به یک چالش اساسی در طول مسیر زاینده‌رود و شهرستان‌هایی که آب به آنها انتقال می‌یابد و باشندگان و مجتمع‌های سکونتی و مراکز اقتصادی، صنعتی و تولیدی آن خطه تمدن‌ساز درآید. و کمتر انتظار این است که رییس جمهور همانند دریاچه ارومیه هیات ویژه ای هم مامور رسیدگی به این حوزه کند.

منتقد زیرزمینی

آیدین سیارسریع در صفحه طنز قانون با اشاره به سخن رییس جمهور که گفته زیرزمینی شدن نقد به نفع جامعه نیست به طنز از دیگران هم نظرشان را پرسیده.محمود احمدی نژاد به نوشته او جواب داده: مگه زیرزمین چه اشکالی داره؟ (لبخند) من از شما می پرسم... اون دختر ۱۶ ساله کجا انرژی هسته‌ای درست می کرد می‌داد دست مردم؟ روی زمین یا زیر زمین؟ (لبخند + احساس زرنگی و پیروزی) چرا دستاوردها را زیر سوال می برید؟

علی مطهری دیگر شخصیتی است که نظر داده: به نظر من نباید نگران محل نقدها بود. امروزه تکنولوژی آنقدر پیشرفت کرده که زیرزمین که سهل است، توی دریچه کولر هم انتقاد کنی، به گوش مسئولان خواهد رسید. (این بند صرفا برای ادخال سرور در قلوب مومنین نوشته شده و منظور خاصی ندارد به جان خودم)

به نوشته طنزنویس قانون حسین شریعتمداری (با چشمانی تیزبین) گفته: زیرزمینی کردن نقدها پروژه اصلاح طلبان بود به سفارش ام آی ســ... (حرفش را قطع می کنم: آقا خودت خسته نشدی؟ حسین آقا: نه چطور مگه؟ من: هیچی. ادامه بده) به سفارش ام آی سیکس بود که نشان بدهند در کشور روی زمین نمی شود نقد کرد. سناتور «نید فور اسپید آندرگراند» در گفت‌وگو با نشریه «فارین پلیسی- جنایی- جاسوسی» گفت: ما ابتدا اصلاح طلبان را به بهانه نقد می فرستیم زیر زمین تا از آنجا با حفر تونل‌هایی به تاسیسات هسته ای راه پیدا می کنیم.

Image caption کارتون سلمان طاهری، شرق

مطالب مرتبط