بررسی روزنامه‌های صبح چهارشنبه تهران ‫- ۲۵ دی

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات اول خود از اولین سفر استانی دولت روحانی عکس ها و گزارش هایی دارند، روزنامه های هوادار دولت پیشین ادعا کرده اند که نه تنها استقبال از حسن روحانی زیاد نبوده بلکه عده ای از کارگران محلی هم به اعتراض سر راه رییس دولت جمع شده بودند، روزنامه های هوادار دولت نیز تاکید کرده اند که دولت فعلی قصد ندارد مانند دولت احمدی نژاد مردم را دنبال اتومبیل رییس بدواند و به بهانه جمع آوری نامه های مردم آنان را متوقع کند و یا طرح های بی پایه به تصویب های چند ساعته برساند‫.

ادامه گفتگو درباره توافق های اخیر در مذاکرات هسته ای، و گفته های سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده تیراندازی یک مداح و صدور برگ احضاریه برای سعید مرتضوی از دیگر مسایل مهم این روزنامه هاست‫.

نخستین سفر استانی روحانی

حق نشر عکس iran newspaper jan15
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ایران

محمد دامادی در مقاله ای در آرمان نوشته تنها دولتی که توانست سفرهای استانی را اجرا کند و به تمامی استان‌های ایران برود، دولت‌های نهم و دهم بود که با مدیریت محمود احمدی‌نژاد این سفرها انجام می‌شد. با توجه به اینکه دولت قبل آغازگر این کار بود ولی نتوانست نظرها را به خود جلب کند و انتقادات زیادی را در پرونده کاری خود باقی گذاشت از جمله رفتارهای عوام‌پسند، تبلیغاتی که تمام هزینه آن از بیت‌المال تامین می‌شد، اخذ نامه‌ها از مردم که شأنیت آنها و شخص رئیس‌جمهور را زیر سوال می‌برد.

به نوشته نماینده ساری در مجلس:، تصویب طرح‌های عمرانی و غیره عمرانی که به‌صورت فله‌ای انجام می‌شد و... با مسائل زیادی همراه بود که آثار آن تا به امروز به چشم می‌آید. با توجه به اتفاقاتی که در دولت قبل درباره سفرهای استانی رخ داد بسیاری از مردم و مسئولان کشور تصویری خاکستری از سفرهای استانی دارند

آرمان نوشته بنابراین دولت یازدهم باید دست به عصا پیش رود تا فعالیت مثبتی را در کارنامه خود به ثبت برساند و همچنین تعریف نادرستی که اذهان عمومی درباره سفرهای استانی دارند را از بین ببرد.

پوریا عالمی با اشاره به خبرهایی که از اجتماع شصت کارگر اهوازی در مسیر حرکت رییس جمهور مخابره شده نوشته: منت خدای را عزوجل که نمردیم و دیدیم که به‌هرحال کارگرجماعت تجمع می‌کند و معترض می‌شود. البته تا قبل از این هم کارگران و از کاربیکارشدگان اجتماع و اعتراض و اعتصاب می‌کردند، اما خبری که منتشر می‌شد این بود که خیل مشتاقان رییس‌جمهور، یعنی آقای احمدی‌نژاد، در استقبال از وی از ساعت ۹؟ نه، از ساعت ۸؟ نه، از ساعت ۷؟ نه، از ۶ صبح و به‌صورت ناشتا به خیابان می‌آمدند.

این طنزنویس اضافه کرده: ما همیشه حیران می‌ماندیم صداوسیما چطوری کارگرانی را که به‌دلیل سیاست‌های دولت بیکار شده‌اند، طوری نشان می‌دهد که عاشق سینه‌چاک مهرورزی هستند. خیلی کار مهمی است. الان توی هالیوود، با این‌همه متخصصان طراحی جلوه‌های ویژه و افکت‌های کامپیوتری، نتوانسته‌اند آدم بیکارِ گرسنه عاصیِ شاکیِ خسته دل‌مرده ناامید را آدمِ باکارِ شکم‌سیرِ عاشقِ شادِ قبراقِ سرزنده امیدوار نشان دهند.

طنز شرق در نهایت نوشته: حالا که به جایی رسیده‌ایم که کارگران می‌توانند شکایت و اعتراض کنند (شبیه کارگران انگلیس و فرانسه و آمریکا که آنطور که تلویزیون نشان می‌دهد همیشه بیکار و عصبانی از دولت‌هایشان هستند) ما پیشنهاد می‌دهیم به‌جای فرستادن فیلم به جایزه «اسکار» یا «کن»، گزارش‌های تلویزیون را بفرستیم.

حق نشر عکس mortazavi court
Image caption آقای مرتضوی در حلقه محافظان در راه دادگاه

امروز؛ موعد دادگاه مرتضوی

شرق در گزارشی نوشته: مرتضوی پرونده گشوده در دستگاه قضایی دارد اما امروز به‌خاطر شکایت کارگرانی محاکمه خواهد شد که از او به اتهام «خیانت در امانت» به دادگاه شکایت کرده‌اند. خبر ممنوع‌الخروجی‌ «مرتضوی» در ارتباط با پرونده تحقیق‌وتفحص مجلس از سازمان تامین‌اجتماعی بارها به گوش رسیده و حالا از سوی سخنگوی قوه‌قضاییه به‌طور قطعی تایید شده .

این روزنامه از قول محسنی اژه‌ای خبر داده برای مرتضوی احضاریه هم صادر شده و رسیدگی به پرونده تحقیق‌وتفحص از سازمان تامین‌اجتماعی با ارجاع آن به شعبه ۱۵ دادسرای کارکنان دولت آغاز شده. این اطلاعیه، تشکیل پرونده قضایی جدید برای «سعید مرتضوی» را تایید می‌کند.

شرق خبر داده کارگران یک شرکت تولیدی در چابهار شاکیان اصلی امروز او هستند. اما مرتضوی پرونده های گسترده ای داردعلیرضا دقیقی، وکیل پرونده پالیزدار نیز مدعی شد: «دادستان سابق تهران در یکی از جلسه‌های بازپرسی پرونده پالیزدار در شعبه ۱۵ دادسرای کارکنان دولت، اسناد و اوراق محرمانه و سری حفاظت اطلاعات قوه‌قضاییه را از کیف خود خارج کرد بدون اینکه نامه رسمی برای نگهداری این اسناد و مدارک محرمانه قوه‌قضاییه داشته باشد.»

گام نهایی مذاکرات

حجت کاظمی در سرمقاله تهران‌امروز نوشته: :با اعلام خبر نهایی شدن توافق جمهوری اسلامی ایران و طرف‌های غربی برای اجرایی شدن توافق ژنو؛ اکنون سوالی که بیش از هر چیزی ذهن‌ها را به خود مشغول کرده آن است که آینده مذاکرات هسته‌ای تهران و ۶ قدرت جهانی چه مسیری را طی خواهد کرد؟

به نظر نویسنده : اهمیت این مرحله آنجا آشکارتر می‌شود که به جمله مهم و کلیدی تکرار شده در ابتدا و انتهای متن توافق ژنو توجه کنیم که تاکید می‌کند«هیچ چیز مورد توافق نخواهد بود تا زمانی که در مورد همه چیز توافق صورت گیرد.»از این رو توافق صورت گرفته در ژنو تنها مقدمه‌ای بر بازی نهایی طرفین جهت یافتن راه‌حلی نهایی برای مسائل مورد چالش بوده است و به اصطلاح بازی تازه آغاز شده است.

تهران امروز در نهایت نوشته: تردیدی وجود ندارد که برای حصول چنین مقصدی،مباحث و موضوعات چالش برانگیزی وجود دارد که بی‌تردید حصول توافق در مورد آنها بسیار دشوارتر از توافق‌های اولیه در ژنو خواهد بود.

زیرزمین‏‌های رازآلود

ابتکاردر سرمقاله خود به قلم محمد علی وکیلی نوشته پرسش مهم این روزهای جامعه کارشناسی و توده مردم این است: چرا سیستم اقتصادی کشور به وضعی گرفتار آمده که خروجی اش تک ستاره‌های میلیاردی، آن هم به صورت میانبر می‌باشد. پرونده قطور سوء استفاده یک جوان ۳۵ ساله، به قطر در آمد یک سال بودجه عمومی کشور، هنوز مختومه نشده، پرونده‌های قطور دیگری با نام‌های جدید گشوده می‌شود.

به نوشته این مقاله در این مدت، نظریات متنوعی در این کشور مبنای تصمیمات قرار گرفته است. عده ای معتقدند هر اقدامی که آزادی فرد را به خطر اندازد مطرود است و هر کنشی که مالکیت شخص را محدود کند ناپسند و ضد اقتصاد به حساب می‌آید. در این نگاه جایی برای باید و نبایدها و ارزش‌های انسانی و اخلاقی باقی نمی‌ماند.

سرمقاله ابتکار تاکید کرده در این نگاه، اخلاق هیچ نسبتی با اقتصاد ندارد. اما

هر گاه افراد یک شبه ره صد ساله روند و سیستم کمک کند تا آن‌ها ثروتی بیش از استحقاق و توانمندی شان گرد آورند، اخلاق اجتماعی تضعیف شده و در نتیجه تعلق خاطر مردم به ارزشهای اجتماعی افول میکند؛افراد می‌کوشند میانبر بزنند و عقب افتادگی شان را با مسیرهای غیر اخلاقی جبران کنند.

آمنه شیرافکن در مقاله ای در شرق نوشته هنوز ماجرای خاوری و پرونده اختلاس سه‌هزارمیلیاردتومانی تعیین تکلیف نشده بود که به یک‌باره خبر رانت‌خواری‏های عجیب بابک زنجانی و . خاصه‌بخشی» های آقای مرتضوی مثل بمب صدا کرد و نقش معاون اول دولت دهم در ماجرای اختلاس بیمه ایران و حلقه فاطمی بازخوانی شد. البته اتفاق خاصی هم نیفتاده، تفقط این نام ها از زیرزمینی ها‏ به روی زمین آمدند.

نویسنده اضافه کرده: اگر روزی سفره‌های آبی و قنات‌ها، زیر شهر تهران در جریان بود و غنیمتی برای شهر و بی‌آبی‌ها به شمار می‌آمد حالا «سفره‌های فساد زیرزمینی» در گوشه و کنار پراکنده شده و اگر چشم‌های تیزبین زودتر این منابع زیرزمینی را شناسایی نکنند، گفتمان اعتدال هم راه به جایی نخواهد برد.

نویسنده مقاله شرق به طعنه نوشته: آقای روحانی، گفته‌اید که نباید اجازه داد اندیشه یا نقدی زیرزمینی شود اما باید بدانید، در سال‌های گذشته زیرزمین‏های فراوانی پیدا شده تهران و خیلی دیگر از کلانشهرها، حیاط‌خلوت‌های کوچک و بزرگی یافته و مسیر اجرای اصل۴۴ پیچ‌وخم‌های اساسی داشته. گاهی هم به بیراهه رفته و از مسیر مستقیم خارج شده.

حق نشر عکس arman newspaper jan15
Image caption کارتون محمد طحانی، آرمان

صداها بلند شده

سعید لیلاز در مقاله ای در اعتماد نوشته: محمود احمدی‌نژاد که انصافا از هر چه بگذریم کاریزما و اتوریته بسیار خوبی برای ساکت کردن مدعیان خود را داشت، این مدعیان اکنون از غیبت احمدی‌نژاد بر صحنه سیاست ایران کمال حسن استفاده را می‌برند و هر دم لب به سخن و سخنرانی می‌گشایند،‌ از غارت‌های آن دوران و خون دل‌هایی که در خفا خورده‌اند می‌گویند که از همان ابتدا همه چیز را پیش‌بینی کرده و می‌دانسته‌اند،.

نویسنده اقتصاددان اضافه کرده: این گروه، برای آنکه حتی اکنون نیز جانب مصلحت – بخوانید منافع خود – را به خوبی نگه دارند، در این گله‌گزاری‌ها، جانب احتیاط را از دست نمی‌دهند و هر چند وقت یک بار ناسزایی نثار «فتنه» و فتنه‌گران می‌کنند و در حالی که هم جامعه و هم ساختار سیاسی ایران مدت‌هاست از بحران سال ۱۳۸۸ فاصله گرفته، اما آن ها همچنان لحاف کهنه باد می‌دهند .

مقاله اعتماد معتقد است که : پشت این هیابانگ‌ها، یک ترس و یک نگرانی نهفته است. ترس از آشکار شدن همدستی آنها در غارت سازمان یافته هشت سال اخیر اموال ملت ایران که طی آن حتی به اموال کارگران و بازنشستگان به راستی بیچاره این سرزمین هم رحم نشد و دوم نگرانی از تمام شدن این ضیافت هشت ساله استثنایی نه‌تنها در تاریخ ایران، بلکه تاریخ خاورمیانه و بسته شدن راه ویژه‌خواری‌ها و رانت‌ها در اثر تدابیر دولت حسن روحانی.

سیاست‌های غلط و نام‌های بیگانه

سعید معیدفر جامعه شناس بر اساس گفته یکی از مسئولان ثبت احوال که از فروانی تقاضا برای گذاشتن نام های بیگانه روی نوزدان خبر داده نوشته این اندیشمندان و متفکران جامعه هستند که باید منابع فرهنگی جامعه را تقویت کنند و حتی زمینه زایش و نوآوری آن را نیز به وجود بیاورند. در حوزه نام‌گذاری اگر بخواهیم تبیینی داشته باشیم به این واقعیت می‌رسیم که در سال‌های اوایل انقلاب گرایش به نام‌های مذهبی زیاد بوده است. پس از آن، پدر و مادر‌ها به نام‌های ملی گرایش پیدا کردند و همانطور که عنوان شد اکنون نیز گرایش‌ها به سمت نام‌های ملی و مذهبی است اما، بعضا شاهد استفاده از نام‌های بیگانه نیز هستیم. چرا در اول انقلاب ایرانیان به نام‌های مذهبی علاقه بیشتری داشتند؟

به نظر نویسنده : دلیل آن اندیشمندان و افرادی بودند که منابع فرهنگی را تقویت می‌کردند. این تقویت منابع فرهنگی بعد از گذشت چند سال کمرنگ‌تر شد و از طرف دیگر، مسئولان به سمت سیاستگذاری‌های دستور العملی و وضع قوانین و مقررات رفتند. حتی در مواردی که ظاهرا کار‌های فرهنگی انجام می‌شد، عملکرد نامناسب بود. برای مثال در دوره‌هایی سیاستگذاران فرهنگی و رسانه‌ها نام‌های ملی را به گونه دیگری به‌کار گرفتند.

نویسنده مقاله آرمان به یادها آورده که در فیلم‌ها و سریال‌ها شاهد بودیم که بعضا آدم‌های بد، نام‌های ملی دارند. آیا در دنیای واقعی این‌طور است؟ وقتی تفاوت اساسی بین آنچه در واقعیت وجود دارد و آنچه تبلیغ می‌شود، وجود داشته باشد مشخص است که تبلیغات جواب عکس خواهد داد.

نامه ‌های صندوق عقب پرزیدنت افشا شد

حق نشر عکس sharq newpaper jan15
Image caption کارتون فیروزه مظفری، شرق

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد مدعی شده که نامه های صندوق عقب پرزیدنت افشا شده یکی نوشته حسن جان سلام. شنیدم تقلید کردی و مثل ما زدی تو کار سفر استانی. ‌ای کلک. فتوشاپ کار هم باید دم دستت باشد که اگر استقبال کم بود جبرانش کنی. قربانت. محمود پرزیدنت هشتم و نهم

-دکتری هستم که فوق دکترای علوم فضایی دارم و متخصص داستان‌های تخیلی و حومه هم هستم. شکر خدا تحت مدیریت و هدایت شکوهمند دولت سرافراز قبل زندگی خوبی دارم که متاسفانه شما در این صد روز آن را به هم زده‌اید. دو خواهش از شما دارم؛ اول اینکه بیش از این باعث کاهش نرخ طلا و دلار نشوید ما سکته می‌کنیم و دوم دستور بدهید ۲۰، ۳۰ هزار تومان به شماره کارتم واریز شود.

-دکتر سلام. سرهنگم. هرشب کابوس گازانبر می‌بینم. خیلی نامردی. الان من باید جات می‌رفتم سفر نیویورک. اهواز. حالا ما یک اشتباهی کردیم. تو باید به رویمان میاوردی؟

مطالب مرتبط