نیم میلیون نام مجاز برای دختران و پسران ایرانی

حق نشر عکس AP

ثبت احوال جمهوری اسلامی حدود ۵۰۰ هزار نام را برای دختران و پسران ایرانی قبول کرده اما برای اسامی خارجی مجوز نمی‌دهد.

خبرگزاری مهر به نقل از محسن اسماعیلی، از مدیران کل سازمان ثبت احوال، نوشته است که بیست الگو برای نامگذاری دختران و پسران در ایران وجود دارد که دوازده الگو مختص دختران و هشت الگو خاص پسران است.

به گفته او، بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۲۲۰ هزار عنوان نام برای پسران و ۲۵۰ هزار عنوان نام برای دختران وجود دارد که به این ترتیب، تنوع نام برای دختران بیشتر از پسران است.

ثبت احوال جمهوری اسلامی "الگوهایی" را برای نامگذاری افراد در نظر گرفته که از جمله شامل الگوهای مربوط به شخصیت‌ها و موضوعات دینی، تاریخی، ملی، طبیعی و مانند اینها یا ترکیبی از آنهاست که خانواده‌ها می‌توانند اسامی فرزندان خود را با استفاده از این الگوها انتخاب کنند.

آقای اسماعیلی همچنین به "مهندسی نام" اشاره کرده و گفته است که هدف از آن، تغییر دادن "الگوهایی است که از فرهنگ غربی و بیگانه گرفته شده است."

طبق قانون ثبت احوال ایران، انتخاب اسم برای نوزادان از حقوق والدین است اما مقامات جمهوری اسلامی بر اجتناب از استفاده از "نام‌های نامناسب" تاکید داشته و در نتیجه، محدودیت‌هایی در مورد نامگذاری فرزندان اعمال کرده‌اند هر چند در سال‌های اخیر، والدین از حق انتخاب بیشتری برخوردار بوده‌اند.

محسن اسماعیلی گفته است که در حال حاضر، به استثنای "اسامی خارجی"، به سایر نام‌ها مجوز داده می‌شود هرچند مشخص نکرده که منظور از "اسامی خارجی" نام‌های متعلق به کدام مناطق جغرافیایی است.

وی گفته است که در هر سال، حدود یک میلیون و چهارصد و پنجاه هزار ولادت در ایران ثبت می‌شود و تنها حدود یک هزارم درصد اسامی انتخاب شده برای نوزادان "چالشی هستند که بعضا ریشه خارجی در آنها دیده می‌شود."

محسن اسماعیلی به خبرگزاری مهر گفته است که در همه استان‌ها، کمیته‌های مشاوره با شرکت "اساتید زبان و ادبیات فارسی، عربی و باستانی" تشکیل شده اند که در انتخاب نام، مشورت لازم را در اختیار خانواده‌ها قرار می‌دهند.

این مقام ثبت احوال در مورد اسامی مورد علاقه خانواده‌ها در سال جاری هم گفته است که برای پسران، اسامی امیرعلی، ابوالفضل، امیرحسین، محمدطاها، محمد، علی، امیرمحمد، حسین، مهدی و محمد مهدی فراوانی بیشتری داشته و در مورد دختران نیز اسامی فاطمه، زهرا، نازنین زهرا، یسنا، ریحانه، هستی، ستایش، ثنا و مریم در رده‌های اول بوده‌اند.

وی گفته است که طی حدود ۹۵ سالی که از آغاز به کار ثبت احوال می‌گذرد، اسامی محمد، علی، حسین، مهدی و رضا در مورد پسران، و نام‌های فاطمه، زهرا، مریم، معصومه و زینب برای دختران بیشترین طرفدار را داشته‌اند.