ایران زمان آزاد شدن بخشی از دارایی‌هایش را اعلام کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption عباس عراقچی معاون وزارت خارجه و از مذاکره‌کنندگان ارشد اتمی ایران است

عباس عراقچی، معاون امور بین‌الملل وزارت امور خارجه ایران و از مذاکره کنندگان اتمی، جدول زمان‌بندی آزاد شدن ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های محدود شده ایران را اعلام کرده است.

آقای عراقچی در گفت و گو با گروهی از مدیران و سردبیران خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته که قرار است ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از این اموال در ۸ قسط آزاد شود.

بر اساس گفته های معاون وزارت امور خارجه ایران، تا ۱۵ اسفند سال جاری خورشیدی ۱ میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار از مبالغ محدود شده پول فروش نفت ایران نیز آزاد و به حساب بانک مرکزی واریز می شود.

دولت آمریکا از تابستان سال گذشته خرید نفت از ایران را مشمول تحریم قرار داده و در حال حاضر تنها به شش کشور اجازه خرید نفت از ایران می دهد. ایران همچنین دسترسی به پول فروش نفت خود به این کشورها ندارد و تنها می تواند به جای آن بعضی کالاها را دریافت کند.

دولت آمریکا می گوید که در شش ماه آینده، مبالغ محدود شده فروش نفت ایران افزایش می یابد و دولت ایران بر اساس توافقنامه ژنو تنها به بخشی از این پول دسترسی خواهد یافت.

قسط اول اول فوریه (۱۲ بهمن) ۵۵۰ میلیون دلار
قسط دوم اول مارس (۱۰ اسفند) ۴۵۰ میلیون دلار
قسط سوم ۷ مارس (۱۶ اسفند) ۵۵۰ میلیون دلار
قسط چهارم ۱۰ آوریل (۲۱ فروردین ۹۳) ۵۵۰ میلیون دلار
قسط پنجم ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) ۴۵۰ میلیون دلار
قسط ششم ۱۴ مه (۲۴ اردیبهشت) ۵۵۰ میلیون دلار
قسط هفتم ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد ) ۵۵۰ میلیون دلار
قسط هشتم ۲۰ ژوئیه (۳۰ خرداد ۹۳) ۵۵۰ میلیون دلار

این توافق در اواسط پاییز سال جاری خورشیدی با حضور وزرای خارجه ایران و شش کشور آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان به دست آمد اما نحوه اجرای آن پس از مذاکرات کارشناسی میان دو طرف به تازگی معلوم شده است.

بر اساس توافق دو طرف قرار است مفاد این توافق‌نامه از روز ۳۰ دی ماه (۲۰ ژانویه) اجرا شود.

در برابر آزادسازی ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از اموال ایران و تعلیق تحریم های نفتی، پتروشیمی، خودرو، تجارت طلا و فلزات و بخشی از تحریم های هوایی، ایران هم با اجرای برخی اقدامات اطمینان ساز، موافقت کرده است.

آقای عراقچی گفته است "یکی از اقدامات تعلیق غنی سازی ۲۰ درصد است و دیگری که به معنی بازگشت است، تبدیل مواد ۲۰ درصد به اکسید و رقیق کردن آنها است. یعنی وقتی رقیق می شود به ۳ و نیم درصد تبدیل می شود که به مواد اولیه بازمی گردد و یا اکسید می شود که برای سوخت راکتور تهران استفاده می شود، بنابراین از بین نخواهد رفت."

او در توضیح آخرین دور مذاکرات کارشناسی میان ایران و گروه ۱+۵ گفته "براساس توافقات جلسه آخر، قرار شد طرف مقابل مبالغ بلوکه شده ایران را در ۸ قسط پرداخت کند و ما هم در مقابل اکسید کردن مواد غنی شده را در ۶ ماه و هر ماه ۱۵ کیلوگرم انجام دهیم و رقیق سازی را نیز در سه ماه انجام دهیم."

به گفته معاون وزارت خارجه ایران "مهمترین اقدامی" که از سوی طرف های توافق در برابر ایران انجام می شود این است که "کانالی بانکی برای خرید کالاهای غیرتحریمی مثل غذا، دارو و وسایل پزشکی باز می شود" که از آن طریق ایران می‌تواند در حدود ۱۰ میلیارد دلار تجارت در ۶ ماه داشته باشد.