مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه ۲۶ دی

آن چه در روزنامه‌های امروز صبح تهران به وضوح می‌توان دریافت نوشته‌های موافق و مخالف سیاست‌های جدید در حوزه فرهنگ و هنر است، هر چند مسائل سیاسی از قبیل سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به خوزستان همچنان محل بحث است.

این سفر پیام تغییر را منتقل نکرد

حق نشر عکس qanoon newspaper jan16
Image caption صفحه نخست روزنامه قانون

مسعود کاظمی در روزنامه قانون نوشته است؛ تصور ما این بود آن مردی که مردم را به دنبال خودروی خود می‌کشاند، آن مردی که وقتی در جایگاه سخنرانی قرار می‌گرفت شعار تحویل مردم می‌داد، دیگر رفته است.

تصور ما این بود که پس از کش و قوس‌های فراوان و انتخاب فردی معتدل به عنوان رئیس جمهور، دوران شعار گذشته و زمان عمل است.

نویسنده خطاب به حسن روحانی نوشته؛ آقای رئیس جمهور! این نوع رفتار مختص یک حقوقدان نیست. این که مردم ساده‌دل به دنبال خودروی شخصی که صاحب قدرت است بدوند، نه تنها افتخار نیست بلکه دردآور است. این که مردم گرفتار به رئیس جمهور نامه بنویسند و درخواست وام و یا حتی ابراز علاقه کنند، انسان را واقعا رنج می‌دهد. حضور مردم پشت سر خودروی رئیس جمهور، معیار محبوبیت نیست.

پایان مصوبات فله‌ای در سفرهای استانی

حق نشر عکس ebtekar newspaper jan16
Image caption صفحه نخست روزنامه ابتکار

اشکان بنکدار جهرمی، در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشته است؛ عبارت سفرهای استانی رئیس جمهور به جهت تکرار مداوم در هشت سال گذشته شاید یاد و خاطره سفرهای پرخرج، بی‌حاصل و عمدتا تبلیغاتی محمود احمدی‌نژاد را به ذهن بسیاری متبادر کند، اما شیوه و روش روحانی در این سفر ما را بیشتر به یاد سفرهای هاشمی رفسنجانی، رئیس دولت سازندگی و محمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات می‎اندازد.

نویسنده در پایان ابراز امیدواری کرده تا مصوبات خرد و کلانی که ظاهرا به همه جزئیات و کلیات غیرضروری هر استان می‌پردازند، در برنامه دولت یازدهم جایی نداشته باشد. چرا که همچون دولت قبلی منجر به ناامیدی مردم نسبت به مسئولان و آسیب دیدن جایگاه دولت می‌شود.

حمله کیهان به نشریات مستقل

روزنامه کیهان در شماره امروز خود به شدت به جدیدترین شماره ماهنامه اندیشه پویا حمله کرده و نوشته که این ماهنامه با مطالبی از ۵ عضو بنیاد اشرف پهلوی، نویسندگان حامی بهایی مقیم خارج کشور و فعالان روزنامه‌های زنجیره‌ای منتشر شد و در آن از رژیم پهلوی تجلیل گشت.

البته این روزنامه تندرو و محافظه‌کاران فقط به اندیشه پویا اکتفا نکرده بلکه نوشته فعالیت روزنامه‌نگاران و نویسندگان فراری، متمایل به سلطنت‌طلبان مقیم خارج در نشریات به گفته کیهان زنجیره‌ای از قبیل مهرنامه، تجربه، بخارا، نسیم بیداری، آسمان و آسیا در ماه‌های گذشته تشدید شده است.

حق نشر عکس keyhan newspaper jan16
Image caption صفحه نخست روزنامه کیهان

به نوشته کیهان این درحالیست که هیئت نظارت بر مطبوعات و وزارت ارشاد به عنوان متولی این حوزه، سکوت زیانبار و قابل تاملی را در پیش گرفته‌اند.

در پایان کیهان نوشته است که در آینده به تحلیل ابعاد مختلف این پدیده "زیانبار" خواهد پرداخت.

پیرامون انتصاب در اداره کتاب

محمدعلی سپانلو، شاعر در روزنامه شرقنوشته است؛ مدیر تازه اداره کتاب آقای علی شجاعی‌صائین را نمی‌شناسم، ولی آنچه به خوبی می‌دانم این است که به طور کلی در این حوزه به ناشناس‌ها بیشتر امید دارم تا شناس‌ها.

در ادامه این یادداشت کوتاه آمده، اتفاقات عجیبی در این هشت سال گذشته برای صدور مجوز رخ داد که همه نویسندگان و اهالی قلم را متعجب کرد. از جمله شاعر به یک نمونه از سانسور کتاب در دولت سابق اشاره می‌کند و می‌نویسد؛ شعری که عبارتی مثل "آفتاب جوان دانشگاه" در آن به کار رفته بود، یک بار در سال ۱۳۶۸ و یک بار در سال ۱۳۸۳ مجوز گرفته بود اما در سال ۱۳۹۰ اداره کتاب ارشاد تشخیص داده بود که این عبارت باید از شعر حذف شود.

به نوشته آقای سپانلو، حالا با این وضعی که پیش آمده زیاد انتظار درک ندارم و تنها فکر می‌کنم که شاید اگر انگیزه کافی برای بهبود وجود داشته باشد، مدیر جدید بتواند اوضاع را عوض کند.

تجلی وعده‌های فرهنگی

حق نشر عکس etemaadnewspaper jan16
Image caption صفحه نخست روزنامه اعتماد

فاطمه راکعی، شاعر در روزنامه اعتماد نوشته است؛ متاسفانه از سال‌های اول پیروزی انقلاب اسلامی تا امروز بعضی نگاه‌های سلیقه‌ای در زمینه فرهنگ و هنر وجود داشته که به خصوص در دولت‌های نهم و دهم این دیدگاه‌ها افراطی به نظر می‌رسید.

به نظر نویسنده، مسائل متعددی مانند مشکلات ناشران، اصحاب قلم و فرهنگ و هنر به مسئولان دولت جدید انتقال یافته است. مشی‌های افراطی هم که در سال‌های اخیر فعالیت پررنگی داشتند و الان هم در مجلس بعضا حضور دارند، این مسائل را برنمی‌تابند.

خانم راکعی در ادامه یادآوری کرده که کارت زردی هم که اخیرا وزیر ارشاد از مجلس دریافت کرد در واقع نشان‌دهنده این نوع نگاه‌هاست. این که فرهنگ و هنر یک کشور بزرگ را در یک حوزه و در یک نوع فکر و سلیقه محدود کنیم و به مابقی برای فعالیت‌های فرهنگی و استفاده از قلم‌شان میدان ندهیم، رویه نادرست و نتیجه مقابله و ایستادگی در مقابل دولت جدید است.

معصومه ابتکار در نماز جمعه تهران

مطهره شفیعی، خبرنگار روزنامه آرمان نوشته است؛ نسیم اعتدال و تغییرات در برخی مواقع از آن چه تصور می‌شود، سرعت بیشتری دارد. "معصومه ابتکار سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران است."

حق نشر عکس arman newspaper jan16
Image caption صفحه نخست روزنامه آرمان

به نوشته خانم شفیعی برای نخستین بار است که بانویی اصلاح‌طلب و فراتر از آن یک عضو اردوگاه اصلاح‌طلبی در پشت تریبون نماز جمعه به عنوان سخنران پیش از خطبه‌ها حضور پیدا می‌کند. حتی سایت‌های تندرو هم نتوانستند در برابر این حضور مقاومت کنند و در گزارش‌های به سوابق انقلابی خانم ابتکار اشاره کردند.

در ادامه این گزارش آمده که اعضای کابینه اعتدال چندان افراد گمنامی نیستند که افکار عمومی با شنیدن این خبر به فکر فرو بروند، بلکه اگر تعجبی هم باشد برای اولین بار بودن آن است و نیسم اعتدالی که آرام می‌وزد و آثار خود را به جا می‌گذارد.

مطالب مرتبط