مخالفت دو روزنامه بزرگ آمریکا با تحریم‌های بیشتر ایران

حق نشر عکس Reuters
Image caption گروهی از سناتورها قصد تصویب تحریم‌های بیشتری علیه ایران را دارند

دو روزنامه واشنگتن پست و نیویورک تایمز در سرمقاله‌های خود در روزهای چهارشنبه و سه‌شنبه (پانزدهم و چهاردهم ژانویه) به انتقاد از آن دسته از نمایندگان کنگره پرداختند که قصد وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران را دارند.

واشنگتن پست در سرمقاله خود نوشته حتی اگر تحریم‌های علیه ایران باقی بمانند، این کشور می‌تواند با اتکا به فروش نفت به کشورهایی که اجازه خرید از ایران دارند کسب درآمد کند.

این روزنامه سپس به بیان طرح سناتورهای دموکرات و جمهوری‌خواهی پرداخته که می‌خواهند تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کنند.

طرحی که سناتور دموکرات رابرت منندز از آن به عنوان "سیاست بیمه دیپلماتیک" یاد می‌کند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، تهدید کرده که چنین قانونی را وتو خواهد کرد و اجازه نمی‌دهد اجرایی شود.

از نظر روزنامه واشنگتن پست کنگره آمریکا فقط با تهیه این قانون به چیزی که می‌خواسته رسیده و حال باید دست دولت را باز بگذارد تا سیاست‌هایش را تا رسیدن به نتیجه یا شکست تلاش‌هایش ادامه دهد.

به نوشته این روزنامه "آن وقت کنگره می‌تواند از تحریم‌ها بکاهد یا آنها را افزایش دهد."

'از منطقشان استفاده کنند'

حق نشر عکس AP
Image caption رابرت منندز از دموکرات‌هایی است که با تحریم‌های بیشتر موافق است

روزنامه نیویورک تایمز هم در سرمقاله خود به موضوع تحریم‌های علیه ایران پرداخته است.

نیویورک تایمز، توافق‌نامه ژنو را مهمترین دستاورد مذاکرات هسته‌ای با ایران از سال ۲۰۰۲ میلادی عنوان کرده است.

این روزنامه تعهدات ایران را فهرست کرده و تحریم‌هایی که قرار است در شش ماه از دوش ایران برداشته شود و در ادامه نوشته که تحریم‌های فلج کننده همچنان پابرجا هستند.

نیویورک تایمز نوشته اینها برای سناتور منندز و سناتور مارک کرک از حزب جمهوری‌خواه کافی نیست و آنها مانند اسرائیل و گروه‌های حامی این کشور در حال تلاش برای وضع تحریم‌های جدیدی علیه ایران هستند که هم ناقض توافق‌نامه ژنو است و هم وضع را برای دستیابی به یک توافق‌نامه طولانی مدت مشکل می‌کند. در این یادداشت این تلاش‌ها "تندروانه" توصیف شده‌اند.

نیویورک تایمز، در آخرین بند از سرمقاله خود، نسبت به طرفداران این طرح تند شده و ابراز امیدواری کرده که نمایندگان کنگره، دست کم آقای منندز که هم‌حزبی باراک اوباماست "از منطقشان استفاده کنند".

این روزنامه تاکید کرده که هیچ تضمینی برای رسیدن به توافقی نهایی وجود ندارد اما گفته که توافق‌نامه ژنو، امیدی است برای رسیدن به آن.

نیویورک‌تایمز هشدار داده که بستن دست دولت آقای اوباما در دیپلماسی، سبب می‌شود که ایران بیشتر به دنبال سلاح هسته‌ای برود و آن وقت تنها راهی که باقی می‌ماند جنگ است.

مطالب مرتبط