انفجار در منطقه شیعه نشین لبنان تلفاتی برجای گذاشت

حق نشر عکس AFP
Image caption انفجار در ساعات پر رفت و آمد روز روی داد و به ساختمان‌های محل خسارت رساند

ساعاتی پیش از آغاز محاکمه متهمان به ترور رفیق حریری، وقوع انفجار در شرق لبنان تلفاتی برجای گذاشته است.

روز پنجشنبه، ۲۵ دی (۱۵ ژانویه)، منابع خبری لبنان گزارش کردند که یک خودرو بمب‌گذاری شده در شهر هرمل، واقع در منطقه دره بقاع در شرق این کشور، منفجر شد که در نتیجه آن، دست کم چهار نفر کشته و شمار دیگری زخمی شده‌اند.

براساس برخی گزارش‌ها، این انفجار در برابر ساختمان های اداری این شهر و در ساعاتی روی داده که کارمندان به محل کار خود می‌رفتند.

دره بقاع از مناطق عمدتا شیعه‌نشین لبنان است که گروه شیعی حزب‌الله بر آنها تسلط دارد.

شهردار هرمل در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المنار، وابسته به حزب‌الله، گفته است که هنوز جزئیات بیشتری در مورد این انفجار در دست ندارد.

پیشتر، یکی از ایستگاه‌های تلویزیونی محلی گفته بود که دست کم دو جسد در محل انفجار یافت شده است. در این گزارش آمده بود که احتمال دارد انفجار روز پنجشنبه ناشی از عملیات انتحاری بوده و یکی از اجساد، به عامل این حمله تعلق داشته باشد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption منابع خبری گفته‌اند عامل انفجار یک خودرو بمبگذاری شده بوده است

این گزارش هنوز از سوی منابع رسمی لبنان تایید نشده است.

تصاویر تلویزیونی خسارت گسترده به ساختمان های محل را نشان می دهد.

بمب‌گذاری روز پنجشنبه تنها چند ساعت پیش از آغاز محاکمه متهمین به ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان، روی داد. این محاکمه در لاهه، هلند، برگزار می‌شود.

در ماه‌های اخیر، لبنان شاهد درگیری گروه‌های مسلح طرفدار و مخالف حکومت سوریه و همچنین، چندین مورد انفجار بوده که بسیاری از ناظران، آنها را نیز با جنگ داخلی سوریه مرتبط دانسته‌اند.

گروه حزب الله لبنان، که متکی به حمایت جمهوری اسلامی ایران است، در جنگ داخلی سوریه دخالت دارد و از نیروهای بشار اسد، رئیس جمهوری، حمایت می‌کند در حالیکه برخی گروه‌‌ها و شخصیت‌های سنی لبنان حامی مخالفان حکومت بشار اسد هستند.

تعدادی از انفجارهای اخیر در مناطق تحت تسلط حزب‌الله روی داده و سفارت ایران در بیروت از جمله هدف‌های این حملات بوده است. چند عضو حزب‌الله هم در این مدت ترور شده اند. حزب‌الله، گروه‌های تندرو سنی را مسئول این حملات دانسته و عربستان سعودی را به حمایت مالی از آنها متهم کرده‌ است.

در مقابل، مناطق سنی‌نشین و شخصیت‌های سنی مخالف حکومت سوریه نیز هدف حمله و ترور قرار داشته‌اند. گروه های مخالف حکومت سوریه نیز متقابلا حزب الله و دیگر گروه های طرفدار این حکومت را به عمیات خشونت آمیز علیه خود متهم کرده‌اند.

انفجار روز پنجشنبه چند ساعت قبل از آن روی داد که دادگاه رسیدگی به ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان در سال ۲۰۵۵ کار خود را آغاز کرد. این دادگاه بین‌المللی تحت نظر سازمان ملل برگزار شده و به طور غیابی به پرونده چهار نفر به اتهام ارتباط با قتل رفیق حریری رسیدگی می‌کند.

رفیق حریری از شخصیت‌های مخالف حضور سوریه در لبنان بود و متهمان این پرونده از افراد وابسته به حزب‌الله معرفی شده‌اند.

مطالب مرتبط