'مسمومیت' ساکنان پردیس تهران را به بیمارستان کشاند

حق نشر عکس Mehr

در پی ابتلای شماری از ساکنان منطقه پردیس در شرق تهران به اسهال و استفراغ، احمدرضا سرفار، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی امروز پنج‌شنبه ۲۶ دی‌ماه اعلام کرد: "۱۸۰۰ نفر تا به حال به علت مصرف آب لوله‌کشی که آلوده به میکروب‌های روده‌ای بوده، دچار مسمومیت شده‌اند و برای احتیاط بهتر است، مردم تا ۲۴ ساعت دیگر از آب معدنی استفاده کنند."

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین در خصوص علت این حادثه گفت که در پی ترکیدگی لوله آب آشامیدنی در روز سه‌شنبه ۲۴ دی‌ماه در منطقه پردیس، آلودگی وارد آب آشامیدنی شد و باعث شد که مردم منطقه پس از مصرف آب لوله کشی دچار اسهال و استفراغ شوند.

در همین حال آرزو دهقانی، مدیر روابط عمومی اورژانس کشور به خبرگزاری فارس گفته که در این حادثه هیچ بیمار اورژانسی و بدحالی نبوده و تعدادی از شهروندان که دچار مسمومیت و ناراحتی شده بودند، خودشان به بیمارستان شفای پردیس مراجعه کرده و درمان شدند.

خانم دهقانی همچنین گفته که "آمار هزار نفری مسمومان این شهر مورد تأیید اورژانس نیست. البته آمار دقیق را بیمارستان این شهر در اختیار دارد."

حسین معصومی‌نیا، رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب وزارت بهداشت نیز روز گذشته با اشاره به اینکه با دکتر فرسار معاون دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از محل شکستگی و ترمیم لوله بازدیده کرده، عنوان کرد که "دیگر جای نگرانی نیست."

رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب وزارت بهداشت همچنین در خصوص نگرانی‌ها از ابتلا به وبا گفت: "بیماری اسهال خفیف برخی شهروندان پردیس هیچ ربطی به وبا و بیماری‌های شبه وبا ندارد. بیماری وبا مختص تابستان است و در هوای گرم بروز پیدا می کند."

'کودکان زیر ۱۲ سال مسموم شدند'

این در حالی است که علیرضا نوروزی‌فر، معاون شرکت آبفای استان تهران با تکذیب ماجرای مسمومیت ساکنان منطقه پردیس به دلیل آلودگی آب به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: " ۸۰ درصد کسانی که مسموم شدند کودکان زیر ۱۲ سال هستند و تنها در بخشی از پردیس این اتفاق افتاده در حالی که آب شرب پردیس از مرکزی تامین می‌شود که سه شهر رودهن، بومهن و پردیس را پوشش می‌دهد."

آقای نوذری‌فر با تاکید بر سالم بودن آب این منطقه اعلام کرد: "بر اساس آزمایشات صورت گرفته مشخص شد که آب مشکلی نداشته و اکنون مواردی چون آلودگی‌های مدفوعی و مشکل سایر مواد غذایی از جمله نوشیدنی و مواد جامدی که در منطقه توزیع می‌شود، مورد بحث قرار گرفته است."

اما شماری از ساکنان منطقه پردیس به بی‌بی‌سی فارسی گفته‌اند "درمانگاه مهرجرد، بیمارستان شفا و درمانگاه کوثر سه واحد درمانی مستقر در پردیس ماجرای آلودگی آب و مسمومیت را تایید می‌کنند."

مسئله آلودگی آب در تهران نخستین بار نیست که مطرح می‌شود. از حدود سه سال پیش که گفته شد آب تهران به نیترات آلوده است، این بحث موجب شد که برخی از شهروندان تهران به جای استفاده از آب لوله کشی از آب معدنی استفاده کنند، گروه دیگری نیز آب لوله کشی را جوشانده و از آن استفاده می‌کردند.

احمد منیری، مدیر کل کنترل کیفی آب استان تهران در پی ابراز نگرانی برخی از کارشناسان نسبت به آلودگی آب تهران در مهرماه گفت که "مسایل مطرح شده در زمینه آلودگی آب مناطق جنوب، مرکز و شرق شهر تهران مطلقا صحت ندارد."

او تاکید کرد که آب تهران از نظر آلودگی مشکلی ندارد. "باید سیستم‌های کاهنده مصرف را حمایت کنیم. تا صرفه‌جویی در تهران نهادینه شود."

مدیر کل کنترل کیفی آب استان تهران همچنین گفته بود که "اگر آب شهر تهران را تامین نکنیم، بهتر از آن است که آب با کیفیت کمتر تولید شود."