پرسپولیس-استقلال؛ چهارمین تساوی بدون گل

حق نشر عکس ISNA
Image caption سعید مظفری زاده در این بازی پر برخورد در مجموع هفت کارت زرد به بازیکنان دو تیم نشان داد

در مهمترین بازی هفته بیست و سوم لیگ برتر ایران، بازی پرسپولیس و استقلال در ورزشگاه آزادی صفر-صفر به پایان رسید تا برای چهارمین بار متوالی بازی دو تیم در دو سال اخیر بدون گل مساوی شود.

بازی هفتاد و هشتم دو تیم پیش از آغاز حاشیه‌های مختلفی داشت؛ مسائلی مثل قلیان کشیدن برخی بازیکنان دو تیم تا انتشار بیانیه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس علیه یکدیگر.

پیش از این بازی، استقلال با ۴۴ امتیاز در صدر جدول لیگ برتر ایران و پرسپولیس با ۴۰ امتیاز در رتبه سوم قرار داشتند. سرخ پوشان برای کم کردن فاصله خود با صدرنشین نیاز به پیروزی در این بازی داشتند و استقلال هم در صورت کسب برد در این بازی حساس می‌توانست فاصله خود را با سایر تیم‌ها بیشتر و شانس قهرمانی خود را نیز بیشتر کند.

از همان ابتدای مسابقه، بازیکنان دو تیم بازی را با درگیری در میانه میدان آغاز کردند. درگیری‌های فیزیکی که بارها بازی را از سرعت می انداخت.

استقلال در نیمه اول سعی داشت روی نفوذهای خسرو حیدری از سمت راست و حنیف عمران زاده از جناح چپ روی دروازه پرسپولیس موقعیت ایجاد کند ولی علی دایی راه‌های نفوذ بازیکنان استقلال را بسته بود.

در نیمه اول بازی هیچ کدام از دو تیم نتوانستند موقعیت خاصی روی دروازه یکدیگر ایجاد کنند اما درگیری بازیکنان بیشتر از خود بازی به چشم آمد.

صحنه خطای پیام صادقیان روی سیاوش اکبرپور و یا ضربه پای مهرداد پولادی به گردن جلال حسینی دو مورد از درگیری‌های فیزیکی نیمه اول بازی بود.

نیمه اول بازی پرسپولیس و استقلال، تنها با دو موقعیت خطرناک روی دروازه‌های دو تیم به پایان رسید؛ ارسال آندرانیک تیموریان هافبک استقلال که با ضربه حنیف عمران زاده به بیرون رفت و شوت محمدرضا خلعتبری که مهدی رحمتی دروازه‌بان استقلال آن را به راحتی در اختیار گرفت.

در نیمه دوم پرسپولیس بازی را بهتر آغاز کرد، نفوذهای امید عالیشاه و محمدرضا خلعتبری از دو جناح موقعیت‌های مناسبی را برای بازیکنان پرسپولیس ایجاد کردند.

در دقیقه ۴۷ بازی عالیشاه پس از ورود به محوطه جریمه استقلال، نتوانست پاس خوبی را برای مهدی سید صالحی پرسپولیس فراهم کند و دروازه‌بان استقلال به راحتی توپ را در اختیار گرفت.

استقلال در نیمه دوم با بازی دفاعی راه‌های نفوذ بازیکنان پرسپولیس را مسدود کرد و شاید تنها موقعیت خطرناک بازی را محمد نوری از روی یک ضربه کاشته ایجاد کرد؛ ضربه این بازیکن از پشت محوطه جریمه استقلال را مهدی رحمتی دفع کرد.

در ادامه بازی بیشتر در میانه میدان و با خطاهای متعدد بازیکنان دو تیم دنبال شد تا چهارمین داربی متوالی بدون گل پرسپولیس و استقلال به پایان رسید.

سعید مظفری زاده داور مسابقه که پیش از این گفته بود در پایان این بازی، از دنیای داوری خداحافظی خواهد کرد، پس از پایان بازی، از داوری حرفه ای فوتبال کناره گرفت.

علی دایی سرمربی پرسپولیس، پس از این مسابقه با دفاع از عملکرد تیمش گفته است: "در روزی که خیلی بهتر از حریف‌مان بودیم نشد پیروز شویم. همه کار کردیم. اگر نیمه اول را می‌دیدید ما حاکمیت توپ‌مان خیلی بیشتر بود با این حال می‌توان گفت تقریبا تیم استقلال در نیمه اول پا به پای ما بود اما در نیمه دوم آن‌ها حتی شانس یک درصدی هم روی دروازه ما نداشتند. آن‌ها نتوانستند روی دروازه ما ایجاد خطر کنند. متاسفانه بازیکنان ما در لحظاتی که باید شوت می‌زدند یا پاس به موقع می‌دادند اشتباه می‌کردند. من فقط می‌توانم افسوس برخی اتفاقات نیمه دوم را بخورم."

از سوی دیگر امیر قلعه نویی، سرمربی استقلال تهران درباره این بازی گفته است: "پرسپولیس در نیمه دوم فشار بیشتری ایجاد کرد. ما تعویض کردیم تا فشار را خنثی کنیم و توانستیم توپ را در یک سوم دفاعی حریف حفظ کنیم. اینکه توانستیم اختلاف‌مان را با پرسپولیس حفظ کنیم یکی از اهداف‌ ما بود که به آن رسیدیم. قبول دارم که آنچه که باید مثل استقلال باشیم را امروز ارائه ندادیم که آن هم شاید به خاطر حساسیت بازی بود."

پس از تساوی بدون گل پرسپولیس و استقلال جایگاه دو تیم با توجه به تساوی سایر تیم‌ها تغییری نکرد؛ استقلال با ۴۵ امتیاز در صدرجدول باقی ماند و پرسپولیس هم با ۴۱ امتیاز در رتبه سوم قرار دارد.