بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران ‫- ۲۸ دی

روزنامه های امروز تهران ضمن انتشار گزارش هایی درباره پایان آخرین دور مذاکرات هسته ای ژنو و مقالاتی در ابراز خرسندی از پایان این مرحله، از داربی سرد و بی انگیزه پایتخت به شدت انتقاد کرده و نوشته اند که این فوتبال نمونه و نشانه ای از مدیریت در همه زمینه هاست‫. آغاز هفته هوای پاک و ادامه مقالات انتقادی از گسترش فساد اقتصادی در کشور از دیگر مطالب این روزنامه هاست‫.

حق نشر عکس sharq newspaper jan18
Image caption تیتر و عکس امیر جدیدی در صفحه اول شرق

ریشخند فوتبال

امیر حاج‌رضایی در مقاله ای در شرق نوشته: داربی پایتخت، این نمایشی که از دو تیم شاهد بودیم، علیه فلسفه فوتبال است که در آن طراوت، سرعت و هجوم حرف اول را می‌زند تا تماشاگران از آن لذت ببرند. این فوتبال به‌نوعی ریشخند بود به کسانی که فوتبال زیبا را دوست دارند و از آن لذت می‌برند. بازنده این داربی درحقیقت تماشاگران، فوتبال و در آینده فوتبال ملی است.

به نوشته این کارشناس ورزشی: عشق به این بازی و دو تیم است که باعث می‌شود بازهم ورزشگاه پر شود در حالی‌که شاهد هستیم در این فصل بسیاری از بازی‌ها با دو تا سه‌هزارنفر تماشاگر برگزار شده است. هرچند اعضای دو تیم همیشه می‌گویند به عشق هوادار خیلی سختی‌ها را تحمل می‌کنند، اما درواقع این مردم هستند که با تمام مشکلات و نبود امکانات رفاهی خودشان را به ورزشگاه می‌رسانند تا این بازی را نگاه کنند.

و خلاصه مقاله شرق این که: تنها راه ازبین‌رفتن این طلسم صفر بر صفر این است که بالاخره تابو‌شکنی صورت گیرد، مربیان بپذیرند که باخت جزیی از فوتبال است و با باخت در این دیدار فاجعه رخ نمی‌دهد. همانطور که چندسال پیش استقلال و پرسپولیس بارها در چندین بازی پشت سرهم یکدیگر بردند و دیدید که هیچ اتفاقی نیفتاد.

ابراهیم آشتیانی بازیگر مشهور سالیان گذشته فوتبال در آرمان نوشته دربی ۷۸نشان‌دهنده کیفیت بسیار پایین لیگ برتر فوتبال ماست. فقط در این میان پول‌های کلانی به بازیکنان داده می‌شود؛ در صورتی که بازی خوبی از آنها نمی‌بینیم. اینها اگر در زمان ما بازی می‌کردند کسی حتی هزار تومان هم به آنها نمی‌داد. این بازیکنان حتی در تیم‌های آماتور اروپایی هم نمی‌توانند بازی کنند و به نظرم با این وضعیت باید خواب قهرمانی در آسیا و ارائه یک بازی تماشاگرپسند را ببینیم. م

نویسنده پیش بینی کرده که در بازی‌های آینده این دو تیم تماشاگران بسیار کمتری به استادیوم بروند، لیگ ما سال به سال در حال ضعیف شدن است و با این وضعیت هیچ امیدی به آینده فوتبال ایران نمی‌توان داشت.

علی عالی در مقاله ای در اعتماد نوشته: چه اتفاقی برای فوتبال ایران افتاده است که «بی‌تفاوتی» از جامعه به سکوها هم رسیده است؟ بی‌تفاوتی از سکوها به صندلی مدیران، از مدیران به نیمکت مربیان و از مربیان به زمین فوتبال و ساق‌های بازیکنان رسیده است. بحث کردن درباره «پول‌های میلیاردی» و «ساق‌های ناتوان» بی‌فایده است چون «علت» این داربی سرد، اینها نیست، علت را باید در چرخه مدیریت فوتبال ایران جست.

به نظر نویسنده فوتبال برشی از وضعیت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی هر جامعه است. برای بهتر شدن وضعیت فوتبال، تنها به «زمان» نیاز داریم. اگر در حوزه‌های دیگر شاهد برنامه‌ریزی بودید، قطعا در فوتبال هم «برنامه» جایگاه پیدا می‌کند. اگر در حوزه‌های دیگر شاهد «مدیران» قدرتمند و عملیاتی بودید، مطمئنا می‌توان به حضور مدیران خوب در فوتبال امیدوار بود.

اگر در حوزه اجتماعی شاهد احترام و رعایت قوانین بودید، شک نکنید در فوتبال هم، چنین اتفاقی خواهد افتاد. ولی تا زمانی‌که «خود»مان درست نشده‌ایم، حق نداریم اعتراض کنیم. در حقیقت فرافکنی کنیم. این گونه می‌کوشیم تا تمایلات نامناسب و ناپسند خود را به دیگران نسبت دهیم و خود را عاری از هرگونه عیب و نقص بدانیم و این گونه خود را از احساس گناه، رها کنیم.

حق نشر عکس kashi mardomsalari newspaper jan 18
Image caption کارتون علی کاشی، مردم سالاری

ثمره امید

زینب اسماعیلی در مقاله ای در شرق نوشته‫: امید، ایرانیان را به پای صندوق‌های رای و پس از آن، به جشن خودانگیخته خیابانی برد و در پاییز و در شب‌‌بیداری‌های مذاکرات ژنو، می‌رفت که جایش را به نگرانی و هراس بدهد و با ته‌مانده ناامیدی‌های پیشین، جان و تنمان را درنوردد. افراد زیادی در شبکه‌های اجتماعی پیگیر آنچه در مذاکرات می‌گذشت، بودند، انگیزه‌هایشان را جمع می‌کردند تا از هر طریق ممکن خبری بگیرند و در نبرد نابرابر امید و ناامیدی، ساعت‌ها منتظر پایان مذاکره وزرای‌خارجه شوند.

نویسنده با اشاره به مخالفت هایی که امروز فروکش کرده پرسیده: این سوال قابل طرح است که چطور می‌شود گروهی مرکب از وزیر و معاونانش، نمایندگانی از شورایعالی امنیت ملی و سازمان انرژی اتمی، سه دور متوالی در کشور دیگری با شش‌قدرت بزرگ جهان، ساعت‌ها مذاکره کنند و نهایتا بر سر سندی به توافق برسند و اخبار آن در صدر اخبار جهان قرار گیرد، اما مقامی در داخل بگوید که هیچ نهادی این سند را قبول ندارد؟

مقاله شرق بدان جا رسیده که به نظر می‌رسد استثناهای عملکرد هشت‌سال دولت اصولگرای محمود احمدی‌نژاد، برخی همراهان سابقش را به این نتیجه رسانده که از آن دست استثناها می‌تواند برای بقیه هم روا باشد! بی‌توجه به اینکه این دولت به اجرای قانون متعهد است و چنین وصله‌هایی به آن نمی‌چسبد. حال که زمان اجرای توافق مشخص شده و حتی تاریخ بازگرداندن بخش‌هایی از اموال بلوکه‌شده ایرانیان نیز تعیین شده، آتش انتقادها به توافق ژنو رو به افول رفته. اگرچه برخی، رونق بازارشان به همیشه ایراد گرفتن است که حسابشان جداست.

احمد شیرزاد نماینده مجلس ششم مجلس در مقاله ای در آرمان نوشته حالا که جزییات توافق ژنو منتشر شد نشان می دهد بر اساس آن قرار است ایران تمامی فعالیت‌های خود در ارتباط با غنی‌سازی ۲۰درصدی را متوقف کرده و همزمان عملیات «رقیق‌سازی» نیمی از ذخیره اورانیوم ۲۰درصدی خود را آغاز کند تا جایی که این مواد دیگر قابلیت «غنی‌سازی مجدد» را نداشته باشند. انتشار این خبر موجب شد تا به بعضی دوستان بربخورد و نسبت به این توافق واکنش نشان دهند.

این استاد فیزیک هسته ای تاکید کرده کسانی که به توافق ژنو ایراد می‌گیرند اگر معتقد باشند ایران در ازای توقف اورانیوم ۲۰درصد و با استفاده بهتر از این اهرم قدرت می‌توانست امتیازات بیشتری از غرب بگیرد، این ادعایشان قابل بحث و بررسی است اما اگر بخواهند اورانیوم ۲۰درصد را در محلی قرار دهند و هیچ استفاده‌ای از آن نکنند، در واقع کشور را دچار هزینه‌ای کرده‌اند که هیچ سودی برایش نداشته و ندارد. ت

مقاله آرمان در جواب رسانه های تندرو که ادعا می‌کنند دستاوردهای هسته‌ای کشور از بین رفته نوشته: باید بدانند اتفاقا این توافق بر اساس استفاده درست از آن دستاوردها بوده و تنها وقتی می‌توان توقف غنی‌سازی ۲۰درصد را یک شکست در فرایند فعالیت‌های هسته‌ای به شمار آورد که قرار باشد از انرژی هسته‌ای به عنوان بهانه‌ای برای ستیز با قدرت‌ها استفاده شود.

حق نشر عکس ebtekar newspaper jan18
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

هفته هوای پاک

از امروز هفته «هوای پاک» آغاز می‌شود اعتماد به همین دلیل نوشته. شهروندان تهرانی که در روزهای داغ این شهر حسرت زمستان را می‌خورند، فراموش می‌کنند که لذت سرما و روزهای خنک فصل سرد را باید با سرفه‌ها و چشم‌های سرخ از آلودگی هوا از سر بگذرانند.

یوسف رشیدی سرپرست هوای سازمان محیط زیست به اعتماد گفته: آلودگی هوای تهران معضلی قابل حل است و راهکارهای آن مشخص، اگر حمل ونقل عمومی شهر تهران را به لحاظ تاثیر آلاینده‌ها به درستی سامان دهیم به‌گونه‌یی که هم در خدمات شهری خللی ایجاد نشود و هم در جهت کاهش آلودگی هوای تهران عمل کنیم، دیگر عواملی که می‌تواند در رفع این معضل موثر باشند استفاده از سوخت مناسب و معاینه فنی کارآمد است. البته رفع چنین معضلی نیازمند همکاری و تعامل توامان مسوولان و شهروندان است. شهروندان تهرانی با اصلاح الگوی مصرف و توجه به قوانین و مقررات حمل ونقل عمومی که در راستای کاهش آلودگی هواست می‌توانند نقش مهمی در برطرف شدن این معضل ایفا کنند.

علی محمد شاعری رییس ستاد محیط زیست شهرداری به اعتماد گفته مشکل آلودگی هوای تهران قابل حل است مشروط بر این که یک طرح جامع آلودگی هوای تهران که موجود است، به اجرا در آید و بر آن نظارت و کنترل دقیق شود و اعتبارات و منابع آن فراهم آید و مدیریت اجرایی طرح جامع مشخص شود‫.

روزنامه ابتکاردر گزارش اصلی خود این سووال را مطرح کرده که چرا خانم ابتکار در نماز جمعه نبود و نوشته: ابتدا حضور خانم ابتکار با عنوان «سخنرانی اولین زن از تریبون نماز جمعه» با واکنش رسانه‌ها مواجه شد، اما مشخص شد پیش از وی خانم‌ها، مریم بهروزی؛ دبیرکل جامعه زینب و خانم دکتر مرضیه وحید دستگردی به عنوان وزیر بهداشت، از این تریبون سخن گفته اند.

به نوشته این روزنامه: با این همه همچنان حضور معصومه ابتکار به عنوان یک چهره شاخص اصلاح طلب در این جایگاه، جذابیت خاص خود را داشت، اما علیرغم اعلام قبلی، ابتدا خود وی در صفحه شخصی خود در فیس بوک به اما و اگرهای احتمالی اشاره کرد و سرانجام با لغو حضور وی یک مقام رسمی نمازجمعه در باره آن سخن گفت.

ابتکار نوشته با وجود آن که خبرگزاری فارس علت این تغییر را از قول برخی منابع «مخالفت علما» ذکر کرده بود، رئیس ستاد اقامه نماز جمعه تهران با بیان اینکه لغو سخنرانی ابتکار سیاسی نیست، تاکید کرد: با توجه به سفر وی و کسالتی قرار شد محمدهادی حیدرزاده مدیر کل محیط زیست استان تهران در نماز جمعه تهران حاضر شود.

در همین حال ایران روزنامه دولت متن سخنرانی خانم معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست را نقل کرده و نوشته این متن قرار بود دیروز قبل از خطبه‌های نماز ایراد شود،

بمبی که دیگر ترقه هم نیست

رشید غریبی در آرمان نوشته‫: رانت خواری و اختلاس به یکی از عادی‌ترین خبرهای رسانه‌ها تبدیل شده است، به‌طوری که نگاهی به تیترهای روزنامه‌ها و رسانه‌ها و سایت‌های خبری نشان می دهد اکثر آنها یکی از تیترهای خود را به خبری از اختلاس‌ها و رانت‌ خواری‌های کلان اختصاص داده‌اند، که از یک شهرستان گرفته تا اختلاس، رانت خواری و فساد اقتصادی در سطح کلان و ملی را شامل می‌شود. اما رقم‌ها و حجم آن، دیگر نه مثل سابق که حداکثر به چند میلیارد ختم می‌شد، نیست.

به نوشته این مقاله: صحبت از رقم‌هایی است که تصور و تجسم رقم‌های آن دیگر نه تنها برای مردم عادی، بلکه تجزیه و تحلیل رقم‌های عددی آن برای افراد تحصیل کرده جامعه نیز دشوار شده است، دیگر رقم‌هایی که مانند سه هزار میلیارد تومان که در زمان اعلام آن تبدیل به بمب خبری شد و همگان را در بهت و حیرت فرو برد نیز فرا‌تر رفته است، از رقم‌هایی می‌گویند که حتی نوشتن عددی آن برای خیلی‌ها سخت است و شمردن صفرهای آن حکایت‌ها دارد.

آرمان نوشته: مردم از مبالغی می‌گویند که در صورت برگشت آن به حساب دولت مبلغ یارانه سه ماه مردم را کفایت می‌کند، اما همچنان در حساب یک نفر است؛ مردمی که بخش قابل توجهی از آن برای‌‌ همان مبلغ ناچیزی که به‌صورت ماهیانه دریافت می‌کنند برنامه‌ریزی‌ها می‌کنند و با چند روز عقب افتادن پرداخت یارانه‌ها زندگیشان دچار مشکل می‌شود.

کمبوزه و خیار تا سه سال دیگر

حق نشر عکس ganji sharq newspaper jan18
Image caption کارتون احسان گنجی، شرق

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد نوشته: قبلا همیشه باید چشم انتظار بهار می‌ماندیم. چون از قدیم گفته بودند بزک نمیر باهار میاد... کمبوزه با خیار میاد. اما چون دولت تدبیر و امید با بهار مخالف بود و اصلا به هرکس که وعده بهار می‌داد اطمینان نداشت، موعد پایان انتظار تغییر در کشور و فرارسیدن کمبوزه و خیار را تغییر داد. در همین رابطه روحانی گفت تا شش ماه آینده تحول اقتصادی در کشور ایجاد می‌شود. لذا تا فرا رسیدن فصل دگرگونی دولت تدبیر و امید سماق خریداری و با مکیدن سماق ویتامین‌های لازم را کسب کنید که زنده بمانید و دگرگونی‌های رمانتیک اقتصادی را به عینه تماشا کنید.

طنزنویس اعتماد افزوده‫:

- البته آمدن بهار و وعده کمبوزه و خیار با شش ماه و هشت ماه حل نمی‌شود. روحانی در خوزستان گفت تا سه سال آینده همه زمین‌های خوزستان را آماده کشت می‌کنیم که احتمالا مصادف است با زمانی که زیر پای همه فعالان بخش کشاورزی و بیکاران این استان علف سبز شده است

مطالب مرتبط