بررسی روزنامه های صبح دوشنبه تهران ‫- سی ام دی

روزنامه های صبح امروز تهران در گزارش های اصلی خود از آغاز عملی اجرای توافق های ژنو خبر داده خبر داده و به استقبال از آن رفته اند‫. تنها دو روزنامه تندرو صبح با اشاره به متنی که در واشنگتن منتشر شده نسبت به صحت گفته های مقامات ایرانی تردید کرده اند‫. یادداشت های سفر جک استراوا وزیر خارجه سابق بریتانیا از دیدارش از تهران در این روزنامه ها انتشار گسترده دارد‫.

آلودگی هوای تهران، بازگشت یک ارکستر سمفونیک آمریکایی به تهران و حمایت دومین فرزند آیت الله مطهری از برادر خود و تاکید نوه کوچک آیت الله خمینی که اوضاع مردم در زمان جنگ با عراق بهتر از امروز بود از دیگر مطالب مهم این روزنامه هاست‫.

توافق های محرمانه

حق نشر عکس IRAN
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ایران

حسین شریعتمداری در سرمقاله کیهان با اشاره به آن چه به عنوان متن توافق های ژنو در واشنگتن منتشر شده نوشته: بر خلاف نظر آقای عراقچی که متن توافق جدید را «غیر‌قابل‌انتشار» و حتی به زیان هر دو طرف مذاکرات دانسته بودند، کاخ سفید علاوه بر آن که متن کامل توافق یادشده را به کنگره تسلیم کرد، خلاصه‌ای ۴ صفحه‌ای که اصلی‌ترین محورهای مورد توافق ایران و ۵ +۱ در آن آمده‌بود را نیز منتشر کرده و در اختیار خبرگزاری‌ها قرار داد.

یادداشت روز کیهان معتقد است که مردم حالا می پرسند واقعیت چیست. اگر موضوعی محرمانه است و در مواردی حتی برای نمایندگان مردم در مجلس، چرا از نگاه حریف محرمانه نیست؟

کیهان نوشته: وقتی به متن توافقنامه مراجعه می‌شود، آنچه «داده‌ایم» در مقابل آنچه «گرفته‌ایم» نه فقط قابل مقایسه نیست، بلکه بسیار کم‌اهمیت‌تر و ناچیزتر از آن است که با واژه «برد- برد» کمترین تناسبی داشته باشد، چه رسد به این که، توافقنامه یاد شده را «تسلیم قدرت‌های بزرگ جهان در مقابل ملت ایران» بدانیم. این بیم جدی هست که حریف در مقابل برخی از کوتاه آمدن‌های ما، گام‌های بیشتری به جلو بردارد. پس نیاز به تجدیدنظر و پیشگیری ضروری و به‌موقع مسئولان دارد.

اما داوود هرمیداس باوند در مقاله ای در شهروند نوشته: تفسیرهای متفاوتی از متن توافقنامه ژنو از دو طرف شنیده می‌شود. این تفسیرها تا حدودی طبیعی است چراکه بخشی از این تفسیرها تاثیر روانی در جهت آرام کردن فضای داخلی کشورها را دارد. بنابراین نباید خیلی به آنچه به صورت متناقض از هردو سو شنیده می‌شود، توجه کرد و بیش از آن باید به آنچه منتج به نتیجه می‌شود، توجه داشت و آن تصمیم طرفین مذاکرات است و نه تفسیرشان.

این استاد دانشگاه تاکید کرده از ابتدا آنچه در مذاکرات نیویورک و پیرو آن در مذاکرات ژنو قطعی بود، این بود که این‌بار دو طرف مذاکره‌کننده قصد دارند به نتیجه برسند. در این میان از طرف آمریکایی درباره حق غنی‌سازی ایران مطالبی شنیده شد مبنی بر این‌که ایران حق غنی‌سازی ندارد. این درحالی است که جمهوری اسلامی ایران معتقد است که از حق غنی‌سازی برخوردار است.

مقاله شهروند تاکید کرده: این اظهارنظرها چندان نباید مبنا قرار گیرد چراکه در هر دو سو مخالفانی بر سر این توافقنامه وجود دارند که سران مذاکره‌کننده مجبور به آرام‌کردن آنها در جهت پیشبرد اهداف خود هستند.

حق نشر عکس TEHRAN
Image caption تیتر و عکس صفحه اول تهران امروز

مصارف داخلی نشست‌ ژنو

احسان پیربرناش در صفحه طنزانه قانون نوشته: یكی از محسنات مذاكرات ژنو این است كه تعبیرهای متفاوتی دارد؛ مثلا آمریكایی‌ها یكسری برداشت‌ها از این مذاكرات دارند كه به گفته كارشناسان ایرانی تنها در آمریكا مصرف داخلی دارد، یكسری برداشت‌ها هم هست كه ما داریم و به گفته كارشناسان آمریكایی در ایران مصرف داخلی دارد.

سكانس اول

داخلی – روز - نشست

عراقچی با لبخند وارد جلسه می‌شود و تمام پیش‌شرط‌هایش را می‌گذارد روی میز؛ اشتون قصد ناخنك زدن به پیش‌شرط‌های نماینده ایران را دارد كه ظریف محكم می‌زند روی دستش. اشتون لبخند رضایت‌آمیزی می‌زند.

عراقچی: آقای ظریف بفرمایید۱، ۲ ، ۳ .... ضبط می‌شه.

ظریف: ببینید دوستان، سعی نكنید به واسطه حضور خانم اشتون از ما امتیاز بگیرید، ما گول این بازی‌ها رو نمی‌خوریم. به قول شاعر: نخوردیم نون گندم اما دیدیم دست مردم.

اشتون: احسنت احسنت!

ظریف: دیگه ظاهر و باطن.

اشتون: البته ما هم از اون خونواده‌هاش نیستیم كه هر چی شما گفتین بگیم چشم هانی و دست و دلمون بلرزه. ما سر سفره پدر و مادرمون بزرگ شدیم.

عراقچی: آره جون عمه‌ات!

اشتون: بیا به عمه‌های هم احترام بذاریم.

عراقچی: كات، دوربین‌ها خاموش ... دوستان در اختیار خودشون باشن.

حق نشر عکس SHARQ
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

قدمی برای دوستی با موسیقی

روزنامه شرق در عنوان اصلی خود دو تیتر و گزارش درباره موسیقی دارد. یکی با عنوان دیپلوماسی ارکستری درباره بازگشت ارکستر سمفونیک پیتسبورک آمریکا بعد از پنجاه سال به ایران و دیگری درباره پخش ساز موسیقی برای اولین بار در شبکه اول سیما .

فرهاد فخرالدینی رهبر ارکستر در یادداشتی نوشته ا اهمیت حضور ارکستر سمفونیک «پیتسبورگ» جدا از هر برداشت دیگری، در این است که نفس این کار قدمی است برای «دوستی»؛ قدمی بسیار مهم و تاثیرگذار. دولت‌ها خوب است که ملت‌ها را با تبادلات فرهنگی و هنری ارتباطشان نزدیک کنند. گفت‌وگو، بهتر از جنگ است و موسیقی هم نوعی گفت‌وگو است.

شهرام ناظری خواننده معروف در یادداشت دیگری نوشته: نشان‌دادن «ساز» در صداوسیما، موضوع تازه‌ای نیست. این مساله در سه‌دهه گذشته دغدغه هنرمندان بسیاری بوده است. باید دید آیا می‌توانند همچنان در برابر این مساله بی‌تفاوت باشند؟ طبیعی است صداوسیما به‌عنوان یک رسانه عمومی نمی‌تواند از دیگر رسانه‌ها عقب بیفتد.

چه کسی پاسخگوست؟

منصور فرزامی در سرمقاله مردم سالاری با اشاره به گزارش تکان دهنده معاون وزارت علوم که نشان می دهد در دولت پاک پیشین، سه هزار نفر بدون حضور در رقابت و شرکت در آزمون، وارد دوره دکتری شده اند پرسیده باشند. مگر با علم می‌ توان شوخی کرد. مگر می‌توان کسی را که از کارگاه «پایان نامه» نویسی ریز و درشت، «رساله» خریده است و از روخوانی متن آن هم عاجز است، بر مسند حسابی‌ها و هشترودی‌ها و همایی‌ها، بهارها و فروزانفرها و زرین کوب‌ها و مینوی‌ها و... نشاند.

به نوشته این مقاله: تمامی آنهایی که به رانت تحصیلی شان دانش و دانشوری را به زیر سوال برده اند یا با مدارک آن چنانی، بر مسند اجرایی نشسته‌اند، مصداق عینی ویژه خواری اند و نیز همه کسانی که بدون حضور در آزمون، با پول بیت‌المال «بورسیه» علمی و تحصیلی گرفته اند، باید در پیشگاه خدا و خلق پاسخگوی شمع بیت‌المال باشند و همچنین تمامی مسوولانی که حکم سواد نوشته‌اند، باید پاسخگوی اعمال خود باشند و عوارض جسارت به ساحت علمی را تحمل کنند.

سرمقاله مردم سالاری تاکید کرده: تازه معلوم می‌شود که چرا باید «فرجی دانا» بیش از دوبرابر ساعات خدمت بر مسند وزارتش را پاسخگوی سوال‌های گوناگون باشد. تازه معلوم می‌شود که چرا باید «فرجی دانا»‌ها در شکل و شمایل «شیر آهنکوه» از اصول منطقی و قانونی وزارتخانه خود دفاع کنند.

حق نشر عکس JAMSHIDI
Image caption کارتون نازنین جمشیدی، شرق

فاجعه خاموش

سعید رضوی‌فقیه درمقاله ای در شرق نوشته: هنگام وقوع بلایای طبیعی نظیر سیل و زلزله، به محض پخش اخبار مربوط به خسارات و تلفات، افکار و عواطف عمومی چه در سطح محلی و ملی و چه در سطح بین‌المللی سریعا حساس می‌شوند و تحرکات گسترده دولتی و مدنی برای امداد و نجات آغاز می‌شود.

به نظر نویسنده: آلودگی هوای تهران بسیار خطرناک است و کشنده اما بر خلاف سیل و زلزله یا سونامی، قربانیان خود را آرام و خاموش و به‌طور تدریجی در منزل، محل کار یا در خیابان خفه می‌کند یا آنان را به انواع بیماری‌های لاعلاج و صعب‌العلاج نظیر سرطان، نارسایی قلبی، آسم و... مبتلا می‌کند. راه‌حل آلودگی هوای تهران، نه تغییر پایتخت است، نه بادزن‌ها و هواکش‌های غول پیکر و نه باران مصنوعی و هواپیماهای آب‌پاش. همه اینها تاثیراتی محدود و موقت دارند

به نوشته این روزنامه نگار: راه‌حل اصلی، کاهش آلایندگی است، خواه از طریق کاهش ترددهای درون‌شهری، خواه از طریق بهبود مصرف سوخت خودروها به‌عنوان یکی از منابع مهم آلودگی و خواه از طریق رواج الگوی صحیح مصرف سوخت در همه‌جا. در واقع از این راه است که می‌توان تحولی نجات‌بخش در تهران ایجاد کرد.

همه در معرضیم

پوریا عالمی در ستون طنز شرق به سخن یک فرمانده نیروی انتظامی اشاره کرده که گفته «تجهیزات دفاع‌شخصی، مثل شوکر و اسپری (و احتمالا اسلحه)، تنها به گروه‌های هدفی که در معرض تهدید هستند، همچون طلافروشی‌ها، تعلق می‌گیرد.»

نویسنده چند احتمال را پیش کشیده. اول این که از هر ۱۰ نفر آدم دوروبر ما، تا حالا چندنفرشان در خیابان مورد تهدید قرار گرفته و مالباخته شده‌اند. پس ثابت شد ما شهروندان «گروه‌های هدف در معرض تهدید» هستیم. از هر ۹ نفر، ده نفر در حال فروختن سکه‌های طلایشان برای دادن اجاره‌خانه، مهریه یا خرج دکتر هستند. پس ثابت شد ما شهروندان همه «طلافروش» هستیم و ما طلافروش‌ها «در معرض تهدید» هستیم.

در ادامه طنز شرق آمده: از طرفی همه ما در خیابان رانندگی می‌کنیم و ممکن است از یکی سبقت بگیریم و او شاکی شود و بنگ. پس همه کسانی که سوار ماشین می‌شوند «در معرض تهدید» هستند. همه ما یا نمی‌توانیم با ماشین‌های موجود ترمز کنیم و می‌افتیم تو دره یا نمی‌توانند با این ماشین‌ها ترمز کنند و می‌زنند به ما یا مثل اتوبوس‌های مونتاژی، می‌سوزیم و تمام. پس ثابت شد سوار و پیاده ندارد و همه «گروه هدف» هستیم.

حق نشر عکس EHSAN
Image caption کارتون احسان گنجی، ابتکار