'ناامیدی' دبیرکل سازمان ملل از موضع ایران درباره کنفرانس ژنو ۱

حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان دولت سوریه خواستار تشکیل دولت انتقالی در این کشور هستند

سخنگوی بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل گفته است، که آقای بان اظهارات اخیر مقامات ایران درباره مفاد توافقنامه "ژنو۱" آنهم پس از آنکه این کشور به نشست "ژنو "۲ دعوت شده، "ناامیدکننده" خوانده است.

وی افزوده که دبیرکل سازمان ملل متحد درحال بررسی گزینه‌های خود درباره دعوت ایران به نشست ژنو ۲ است.

ساعاتی پیش از این، حسین امیر عبداللهیان، معاون وزیر خارجه ایران گفت که کشورش بیانیه "ژنو ۱" درباره سوریه را نمی‌پذیرد.

آقای عبداللهیان گفته است: "ما در ژنو ۱ حضور نداشته‌ایم و ایران نقشی در تنظیم بیانیه آن نداشته است و اصرار برای اعلام پذیرش بیانیه ژنو ۱، غیرقابل قبول و مردود است.

در کنفرانس ژنو ۱ بر عدم حضور بشار اسد و نزدیکان او در دولت انتقالی پیشنهادی سوریه تأکید شده بود، اما دولت سوریه و ایران با این پیشنهاد مخالفت کردند.

ابراز مخالفت عربستان با حضور ایران

پیشتر آژانس خبری عربستان به نقل از یک مقام رسمی این کشور گفت که ایران واجد شرایط شرکت در کنفرانس "ژنو ۲" نیست.

در این گزارش گفته شده ایران با نتایج نشست "ژنو ۱" از جمله تشکیل دولتی انتقالی در سوریه موافق نیست.

آژانس خبری عربستان همچنین به نقل از این مقام که از او نام برده نشده، گفت: "ایران رسما و آشکارا مواضعش را در مورد ایجاد دولتی انتقالی در سوریه اعلام نکرده و به دلیل حضور نیروهای نظامی ایران در سوریه، این کشور واجد شرایط شرکت در مذاکرت صلح ژنو نیست."

عربستان سعودی در جنگ داخلی در سوریه از شورشیان مخالف دولت حمایت می‌کند.

ایران به همراه روسیه از جمله کشورهای حامی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه است.

در همین حال ائتلاف ملی سوریه، از گروههای مخالف دولت سوریه هم گفته است که به دلیل حضور ایران در کنفرانس موسوم به ژنو ۲، شرکت در این مذاکرات را به حال تعلیق در آورده است.

در همین رابطه سخنگوی ائتلاف ملی مخالفان به بی‌بی‌سی گفته است که ایران نباید در کنفرانس ژنو ۲ حضور داشته باشد.

سخنگوی ائتلاف ملی مخالفان درباره مخالفت با شرکت ایران در این کنفرانس به حضور نیروهای این کشور در سوریه و حمایت از بشار اسد و همچنین عدم موافقت ایران با ایجاد دولتی انتقالی در سوریه اشاره کرده است.

این درحالیست که پیشتر نیز سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز در سخنانی گفت: "از همان ابتدا ما بر دعوت همه کشورهایی که در تحولات (سوریه) تاثیر‌گذار هستند بدون استثنا برای شرکت در این نشست، تاکید کردیم. مطئنا ایران به مانند عربستان سعودی، و کشورهای خلیج فارس، همچنین ترکیه، مصر و عراق یکی از کشورهایی است که بطور مستقیم در حل این بحران و بدون خدشه وارد نمودن به ثبات این منطقه مهم در جهان، ذینفع است.

قرار است کنفرانس "ژنو ۲ "، چهارشنبه هفته جاری (۲۲ ژانویه) در شهر مونترو در سوئیس برگزار شود.