ایران: در کنفرانس 'ژنو ۲' شرکت می‌کنیم

حق نشر عکس AFP
Image caption بان کی مون گفته که با جواد ظریف صحبت کرده و ایران اعلامیه ژنو ١ را به عنوان اساس کنفرانس ژنو ٢ پذیرفته و متعهد شده "نقشی مثبت و سازنده" در سوریه ایفا کند

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که این کشور در کنفرانس موسوم به "ژنو ۲" که قرار است در هفته جاری برگزار شود، شرکت می‌کند.

خانم افخم افزود که ایران بدون هرگونه پیش شرطی در مذاکرات حل بحران سوریه شرکت خواهد کرد.

روز گذشته بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل گفت که از ایران دعوت کرده تا در کنفرانس ژنو که با هدف حل بحران سوریه تشکیل می شود، شرکت کند.

در همین رابطه دبیر کل سازمان ملل متحد گفت که در روزهای گذشته چندین بار با جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران صحبت کرده و ایران اعلامیه ژنو ١ را به عنوان اساس کنفرانس ژنو ٢ پذیرفته و متعهد شده "نقشی مثبت و سازنده" در سوریه ایفا کند.

واکنش ها به حضور ایران

ائتلاف ملی سوریه، بزرگترین گروه مخالف دولت که روز شنبه ( ۱۸ ژانویه ) اعلام کرد در مذاکرات ژنو شرکت خواهد کرد تهدید کرده که در صورت حضور ایران، آنها در این مذاکرات شرکت نخواهند کرد.

آمریکا هم خواستار حمایت صریح و علنی ایران از اعلامیه ژنو ۱ شد.

یک سخنگوی هیات نمایندگی بریتانیا در سازمان ملل متحد در واکنش به سخنان بان کی مون گفت: "حالا زمان آن رسیده که ایران روشن کند دعوت دبیر کل سازمان ملل را پذیرفته است. این کار مشخص می‌کند که اساس شرکت هر کس در کنفرانس ژنو دو اعمال مفاد اعلامیه ژنو ۱ است که در تابستان سال ۲۰۱۲ صادر شد و خواستار گذار سیاسی در سوریه با توافق دو طرف شد."

بان کی‌مون گفته است ایران در میان ۱۰ کشوری است که به تازگی به فهرست دعوت شدگان به این کنفرانس اضافه شده اند. به جز ایران برای بحرین، استرالیا، بلژیک، مکزیک، هلند، لوگزامبورگ، یونان، جمهوری کره و نیز واتیکان دعوتنامه فرستاده شده تا در کنفرانس ژنو ۲ شرکت کنند.

۳۰ کشور دیگر پیشتر دعوت به این کنفرانس را پذیرفته بودند.

قرار است کنفرانس ژنو ۲، چهارشنبه هفته جاری (۲۲ ژانویه) در شهر مونترو در سوئیس برگزار شود.