یک نماینده اصولگرای مجلس ایران اجرای توافق ژنو را 'تسلیت' گفت

حق نشر عکس MEHR
Image caption حمید رسایی از نمایندگان اصولگرای مجلس است

یک نماینده اصولگرای مجلس ایران، اجرای توافق ژنو را که از دیروز سی ام دی (بیستم ژانویه) آغاز شده، تسلیت گفته است.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) حمید رسایی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: "این روز، روزی است که دستاورد دانشمندان هسته ای از دست رفت ولی ما فعلا مامور به سکوت هستیم."

اجرای توافق ژنو میان ایران و گروه ۱+۵ از یک روز پیش از این آغاز شده است. بر اساس این توافق و در پی تعلیق غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران و تایید این موضوع توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا بخشی از تحریم های خود علیه ایران را به حالت تعلیق درآورده اند.

آقای رسایی یک روز پس از آغاز اجرای این توافق در جلسه علنی مجلس از اظهارات حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که از کثرت سئوالات نمایندگان از وزرا گلایه کرده، بود، انتقاد کرد.

نماینده اصولگرای مجلس ایران گفته است "اتفاقی در کشور در حال رخ دادن است... این روزها سئوال های متعددی درباره قرارداد ژنو و موضوع کرسنت مطرح است، اما می‌گویند سئوال مطرح نکنید."

موضوع کرسنت که این نماینده مجلس از آن یاد کرده، قرارداد صادرات گاز ایران به امارات متحده عربی است که در دوره پیشین وزارت نفت بیژن نامدار زنگنه، وزیر فعلی نفت ایران امضا شده بود.

آقای رسایی گفته "نباید هلوکاستی درست شود تا کسی نتواند سئوال بپرسد و نظارتی داشته باشد."

هیات نظارت بر توافق ژنو

در حالی که اجرای توافق ژنو از یک روز پیش آغاز شده و امروز هم انتقاداتی در مجلس ایران به آن مطرح شده، دو نماینده مجلس ایران و از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، از تشکیل "هیات نظارت بر توافق ژنو" خبر داده اند.

باقر حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته که به پیشنهاد هیات رئیسه این کمیسیون، گروه ناظر مجلس بر اجرای توافق ژنو تشکیل خواهد شد اما حسین نقوی سخنگوی این کمیسیون از تشکیل آن خبر داده و گفته که سه نفر از روسای کمیته های تخصصی مجلس همراه با پنج نماینده، عضو این گروه هستند.

آقای حسینی و آقای نقوی اطلاعات متفاوتی درباره جزئیات و تعداد اعضای این گروه داده اند اما آقای حسینی گفته است تشکیل آن منوط به رای مثبت همه اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی است.

همزمان ۱۵۰ نماینده مجلس هم با امضای نامه‌ای به رئیس مجلس به دلیل 'نبود اطلاع رسانی درباره مفاد توافق ژنو' اعتراض کرده‌اند.

مطالب مرتبط