بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه تهران - دوم بهمن

روزنامه های امروز تهران در گزارش های خود به کنفرانس صلح سوریه اهمیت داده و در مقالاتی پیرامون توافق های مذاکرات هسته ای ژنو به اظهار نظر پرداخته اند.

ادامه انتقادها از کشته شدن دو کارگر زن در آتش سوزی تهران و گزارش هایی درباره افزایش تعداد بیماران روانی در کشور از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

حق نشر عکس ebtekar newspaper jan22
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

ایران و ماجرای صلح سوریه

مهدی مطهرنیا در مقاله ای در قانون درباره شرکت داده نشدن به ایران در کنفرانس صلح سوریه نوشته عدم شرکت ایران در ژنو۲ می تواند بر اثربخشی این کنفرانس نتیجه منفی بگذارد اما ژنو۲ فرصتی هم برای ایران بود که به بیان دیدگاه‌های خود در مورد بحران سوریه و ارائه تعریف عملیاتی از توان خود برای حل و فصل دیپلماتیک بحران سوریه باشد.

به نوشته این کارشناس: ایران باید واقعیت ژنو یک را پذیرا باشد، و صدور بیانیه آن اجلاس را در ادبیات خود به طور مدبرانه به عنوان یک واقعیت بپذیرد و با صبوری، بعد از حضور در کنفرانس، مواضع رسمی خود را اعلام می کرد و آن گاه در باب نقد آن چه که در اجلاس ژنو یک رخ داده بود، واکنش نشان می داد.

مقاله قانون تاکید دارد که: اگر سازمان ملل متحد بدون ارائه یک پیش شرط رسمی از ایران دعوت به عمل آورده است، ایران می توانست از این فرصت بهره ببرد و به طور رسمی در کنفرانس ژنو۲ نظر خود را در رابطه با بیانیه کنفرانس پیش اعلام می کرد.

اما حمیدرضا آصفی . سخنگوی پیشین وزارت خارجه در مقاله ای در نوشته: تهران از ابتدا نباید این دعوت را قبول می‌کرد؛ چراکه برای اجلاس ژنو ۲، از پیش برای اعمال نفوذ بیشتر در سوریه، نسخه‌ای پیچیده شده است.

به نظر این دیپلومات: اما الان نیز پس از ملغی‌شدن این دعوت، نباید تاسف خورد؛ زیرا این اجلاس که از پیش شکست خورده، در صورت حضور ایران، مشروعیت و وجاهت می‌یافت.

اگر در ژنو توافق نمی شد چه می شد

علی خرم در مقاله ای در آرمان نوشته: تنگنایی که دولت دکتر روحانی در حال حاضر با آن روبه‌روست۷ حاصل سیاست‌های نسنجیده دولت‌های هشت سال گذشته در داخل و خارج دانست که هزینه سنگینی برای دولت و مردم به‌وجود آورده و اکنون در یک توافق برد-برد دارند با گروه ۱+۵ از این مرحله عبور می کنند تا شرایط طبیعی بر سیاست خارجی و به‌تبع آن بر اقتصاد و صنعت و بانکداری و بیمه مستولی شود.

به نوشته سفیر پیشین ایران در سازمان ملل: چنانچه سیاست‌های هشت سال گذشته ادامه می‌یافت، چاره‌ای نمی‌ماند جز اینکه صادرات نفت را که هم‌اکنون بین ۸۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه در روز است، را متوقف کنیم. سپس وارد برنامه نفت در برابر غذا می شدیم که بر عراق دوران صدام مستولی شد. در آن برنامه حاکمیت ملی عراق نقض گردید. آن وضعیت فلاکت‌بار ۱۲ سال طول کشید تا عراق مورد تهاجم نظامی خارجی قرار گرفت و دولت صدام به‌راحتی ساقط شد.

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته: ایران برای حل مشکلات چند راه در پیش روی خود دارد. یا مذاکره یا جنگ یا ارجاع مشکلات به محاکم بین المللی. مسلما مذاکره کم هزینه ترین راه حل است.اما اکنون عده ای افراطی فضا راتیره و تار می‌کنند و چوب لای چرخ دولت می‌گذارند.آنها زمینه را فراهم می‌کنند تا منطق افراطی گری آنها دیده نشود.

به نوشته این مقاله: زمانی که احمدی‌نژاد قطعنامه‌های سازمان ملل را کاغذپاره می‌خواند،مورد حمایت همین افراطی‌ها بود. همان ها که باید به خاطر ایجاد مشکلات فراوان برای مردم از آنها عذرخواهی کنند.

مردم سالاری تاکید کرده:ممکن است منافع عده‌‌ای ایجاب ‌کند تا در کشور آرامش برقرار نشود و ایران با دنیا تعامل سازنده‌ای نداشته باشد.وقتی کشور نتواند مبادله شفافی با دنیا داشته باشدعده ای مافیا و دلال بوجود می‌آیند که مسلما با شفاف‌سازی دولت مخالف هستند.

محمدعلی وکیلی در سرمقاله ابتکار نوشته: پس از کش و قوس‌های ده ساله در پرونده هسته ای در نهایت ساعت ۳ بامداد سوم آذر، ایران و ۵+۱ به یک توافق دست یافتند. مطابق این سند ظرف شش ماه ایران به عنوان گام مقدماتی در راه رسیدن به توافق نهایی، می‌بایست محدودیت‌هایی را بپذیرد و غرب نیز متعهد به تعلیق برخی تحریم‌ها و توقف قطار تحریم‌های جدید گردید. این توافق از دیروز با اقدام اولیه دو طرف کلید خورد.

نویسنده اشاره کرده: حالا عده ای در ایران بر اساس قرائت خود از متن توافق، روز سی دیماه را به عنوان سیاه ترین روز هم ردیف روزهایی چون ۲۸ مرداد و ۱۷ شهریور و ۱۶ آذر نامگذاری می‌کنند و حکم همان ایام را بر این روز جاری و ساری می‌دانند و عنوان عزا برای آن انتخاب کرده اند و بانیان را خائن و وطن فروش لقب می‌دهند.

سرمقاله ابتکار تاکید کرده: مدعیان عزای عمومی در داخل اگر در زمان حاکمیت خود به چنین توافقی دست می‌یافتند آنرا به عنوان فتح الفتوح و خود را قهرمانان ملی نام می‌گذاشتند. اما چون این اقدام توسط رقیب انجام پذیرفته نام خائن بر آن گذاشته اند و آنرا در نقطه مقابل منافع ملی تفسیر و تعبیر می‌کنند.

حق نشر عکس shahrvand newspaper jan22
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

حال بد روان ها

اعتماد در گزارش صفحه اخر خود از آمارهای تازه وزارت بهداشت خبر داده که نشان می دهد ۲۱ در صد مردم کشور به اختلالات روانی دچارند و این آمار در تهران به ۳۴ درصد یعنی بیش از چهار میلیون نفر می‌رسد.

دکتر هادی معتمدی روانپزشک در همین باره به اعتماد گفته اگر اضطراب، اعتیاد و افسردگی‌ به‌ویژه در زنان و نوجوانان را هم در این آمار بگنجانیم، بیش از ۴۰ درصد مردم در حال حاضر از عدم سلامت روانی رنج می‌برند. البته این نوع بیماری‌ها وابسته به فرهنگ و در نتیجه مختص کشور ما نیست. اما در کشور ما متاسفانه بیماران روانی مزمن از امکانات و حمایت‌های حداقلی هم برخوردار نیستند.

دکتر مهدی تهران‌دوست رییس بیمارستان روزبه به اعتماد گفته: نظام سلامت روان مایران توان خدمت‌رسانی به ۲۱ درصد از جمعیت کشور را ندارد. اگرچه در سال‌های اخیر شاهد رشد جمعیت روانپزشکان و روانشناسان بودیم، اما جمعیت روانپزشکان متخصص بسیار کمتر از نیاز جامعه است. به طور مثال بیش از ۱۰۰ روانپزشک کودک و نوجوان در ایران وجود ندارد

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: ساعت شش صبح بیدار شدم و استرس این را داشتم که امروز زوج است یا فرد. بعد استرس این را پیدا کردم که من ماشین ندارم و بعد استرس پیدا کردم که اگر ماشین داشتم رانندگی بلد نبودم.ساعت هفت صبح از خانه بیرون زدم و استرس داشتم که الان این چیزی که می‌دهم توی ریه‌هام هواست که پس است، یا سم است که کم هم نیست. بعد استرس پیدا کردم اگر این سم من را بکشد چه می‌شود؟

نویسنده افزوده: ساعت ۷:۳۰ صبح در ایستگاه اتوبوس بودم. منتها وقتی چپیدم تو استرس پیدا کردم، چون نصف آخرم از لای در بیرون مانده بود. ساعت ۷:۴۰ صبح توی ایستگاه اتوبوس پرت شدم بیرون و استرس پیدا کردم دیرم نشود. دویدم سمت مترو. قطار که راه افتاد استرس پیدا کردم چون با اینکه جاییم لای در مترو نمانده بود، اما همه‌جام کف مترو پهن بود و به‌عنوان کفپوش زیر پای مردم‌ گیر کردم. اما وقتی دیدم محتوای جیب‌هام را دزدیدند استرس گرفتم.

در ادامه طنز شرق آمده: ساعت ۷:۵۰ از ایستگاه مترو هفت‌تیر فرار کردم. اما استرس گرفتم چون مامور گشت منتظرم بود. گفت: این چه وضع بیرون‌آمدن است؟ گفتم: چم است؟ گفت: شلوارت کو؟ نگاه کردم دیدم هم جیب‌هام را توی مترو خالی کردند، هم ناکس‌ها تنبان بنده را بادبان کرده‌اند و بادبان را هوا کرده‌اند. استرس گرفتم. ساعت ۸:۰۰ رسیدم سر کار. ولی استرس داشتم

چرا مردم دنبال اتومبیل رییس جمهور

علی‌میرفتاح در مقاله ای در شرق نوشته کاپوت جلو ماشین را طراحی نکرده‌اند و نساخته‌اند که محافظان و همراهان رییس‌جمهور، چهارزانو رویش بنشینند و با تندی یا مهربانی (چه فرقی می‌کند؟) از مردم عریضه بگیرند. یعنی واقعا در این کشور - با این سابقه اداری‌اش - سازوکار دیگری نیست که مردم از طریق و مسیر متمدنانه و محترمانه‌ای نامه بنویسند؟

نویسنده تاکید کرده دولت روحانی تومنی هشت‌ریال هم با سلف بلافصل خود فرق دارد و شایسته احترام است، مع ذلک «کار بد مصلحت آن است که مطلق نکنی». شما با مردم هر طور رفتار کنید، مردم هم با شما بر همان منهاج رفتار می‌کنند. از کسی که - به هر انگیزه‌ای - دنبال ماشین رییس بدود و دور باش و کورباش بشنود، نمی‌شود توقع پرسشگری داشت و نمی‌شود او را در ساخت جامعه مدنی مشارکت داد.

مقاله شرق به این جا رسیده که: آفت این کار ته ندارد و خیلی زود بین ادارات و روسای ادارات مسابقه راه می‌افتد که در کمیته استقبال از رییس‌جمهور سنگ تمام بگذارند و -با آبمیوه و بی‌آبمیوه- ایجاد انگیزه کنند که مردم در هورا کشیدن و دست‌مالیدن به ماشین و هوارزدن و نامه نوشتن، از یکدیگر سبقت بگیرند. این از همان سرچشمه‌هایی است که اگر فی‌الفور جلویش گرفته نشود، به جایی ختم می‌شود که هرکه زبر و زرنگ‌ باشد و مداهنه‌گری بداند و دستش برای رسیدن به ماشین رییس‌جمهور بلند باشد، کارش راه می‌افتد.

چرا کشته شدند

حق نشر عکس jahanshahi jan22
Image caption کارتون علی جهانشاهی، شرق

محسن سرخو عضو شورای شهر تهران در مقاله ای در آرمان اشاره کرده که دو ماه پیش این شورا دریافت که ضعف تجهیزات و ناکارآمدی آموزش ماموران امدادرسان باعث مرگ برخی از اتش نشانان شده است و در اغلب گزارش‌ها این آتش‌نشانان یا در اثر واژگونی نردبان‌ها یا در آتش‌سوزی جان خود را از دست داده بودند.

این نماینده شورای شهر تهران فاش کرده که بر اثر این دست حوادث، شورا به این توافق رسید که سازمان آتش‌نشانی باید تجهیزات و آموزش‌های خود را به‌روزرسانی کند. متعاقب این امر رئیس سازمان آتش‌نشانی اعلام کرد که مشکلی در بروزرسانی تجهیزات آتش‌نشانی ندارند و حتی در موضوع تجهیزات از آلمان‌ها هم جلوتر هستند.

نویسنده مقاله سپس به موضوعی پرداخته که این روزها در تمام روزنامه ها مطرح است و آن هم علت تاخیر در عملیات نجات و کشته شدن دو کارگر زن بعد از آتش سوزی در ساختمانی در تهران است . او نوشته پس چطور ممکن است که نردبان یکی باز نشود و منتظر نردبان بعدی بمانند یا اینکه تشک ایمنی برای سقوط اضطراری پنج دقیقه طول بکشد که ادعا کنند این قربانیان خود را زودتر پرتاب کردند.

این عضو شورای شهر تهران توضیح داده که: به هیچ وجه قربانیان این حادثه خود را پرتاب نکردند. این افراد بر روی نمای ساختمان که مکان باریکی بوده ایستاده بودند که آن لبه باریک زیر پایشان سست شده و تعادلشان از بین رفته و این فاجعه به بار آمده است.

مورد عجیب سقوط بدون خلبان!

امیر وفایی در صفحه طنزانه قانون نوشته: به رغم تلاش‌های پرسنل زحمتکش آتش‌نشانی، نردبان وقت‌نشناس عزیزان باز نشد و دو نفر با سقوط از ساختمان جان خود را از دست دادند. ما قبلا در ایران تجربه سقوط زیاد داشتیم اما در آن موارد همیشه خلبان متوفی مقصر بود و این مورد جدید که خلبانی در آن وجود ندارد برایمان ناآشناست. معمولا در این جور حوادث مسئولان از هرگونه قصوری مبرا می شوند و تقصیرها گردن اشخاصی می‌افتد که دیگر شناسنامه‌شان باطل شده. با استناد به این فرمول قدیمی احتمالا اینجا هم شهروندان متوفی یک جای کار را اشتباه کرده‌اند.

نویسنده کوشیده تا دیالوگ‌هایی که در محل حادثه رد و بدل شدند را واکاوی کند.

- نترسید ما اومدیم… طوری نیست… اصغر اون نردبون درازه رو باز کن که تشریف بیارن پایین… اصغر مگه با تو نیستم؟

- قربان من زیپ شلوارم گیر کرده… فرو رفته تو شیکمم خیلی درد داره… آی… آی‌ی‌ی.

حق نشر عکس bahrami jan22
Image caption کارتون فرهاد بهرامی، آرمان

- یهو محکم بکشش پایین آزاد می‌شه… جمشید نردبون درازه رو باز کن.

- قربان باز نمی‌شه. گیر کرده لامصب.

- راست می گی؟… صمد اون انبردست رو بیار نردبون رو درست کن.

- انبردست که شیش ماهه گیر کرده باز نمی‌شه. مگه یارو که سقوط کرده بود توی چاه رو یادتون نیست؟

- خدا رحمتش کنه… همین یه نردبون رو داریم؟

- یه چهارپایه هم صندوق عقبه.

- مسعود برو شلنگ رو بیار ببین می‌شه از همین پایین خاموشش کرد. انگشت شست‌ات رو محکم به خروجی شلنگ فشار بده که فشارش بیشتر بشه.

- آقا من دیروز با شستم کنسرو لوبیا بازکردم مو برداشته.

مطالب مرتبط