تشکیل دبیرخانه اجرای توافق ژنو در وزارت خارجه ایران

حق نشر عکس s
Image caption دبیرخانه اجرای توافق ژنو در وزارت امور خارجه ایران مستقر است

یک مقام ارشد در وزارت امور خارجه ایران از تشکیل دبیرخانه اجرای توافق ژنو در این وزارتخانه خبر داده است.

عباس عراقچی، معاون امور بین الملل و از مذاکره کنندگان ارشد اتمی ایران به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته است که اولین جلسه این دبیرخانه اوایل هفته آینده تشکیل می شود.

همکاری هشت سازمان و وزارتخانه

بر اساس این گزارش، ریاست دبیرخانه اجرای توافق ژنو با حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه و عضو تیم مذاکره کننده اتمی است.

آقای عراقچی گفته است که وزارت امور خارجه در نامه هایی به هشت سازمان و وزارتخانه که به نوعی با توافق ژنو در ارتباط هستند، از آنها خواست واحدهایی را برای پیگیری امور این توافق تشکیل دهند.

بانک مرکزی، وزارت نفت، وزارت صنایع و بازرگانی و وزارت راه شهرسازی از جمله این سازمان ها هستند.

به گفته آقای عراقچی، وزارت امور خارجه ایران از این هشت سازمان خواسته است که یکی از مدیران ارشد خود را برای ارتباط مستقیم و دائمی با دبیرخانه پیگیری اجرای توافق ژنو معرفی کنند.

در پی تعلیق غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران که دو روز پیش (بیستم ژانویه برابر با سی‌ام دی) انجام شد و تایید این موضوع توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا بخشی از تحریم های خود علیه ایران را به حالت تعلیق درآورده اند.

این تصمیم شامل تحریم بیمه و حمل و نقل نفت خام به مقصد مشتریان فعلی، صادرات محصولات پتروشیمی ایران، معامله فلزات گرانبها و چند مورد دیگر است.

مطابق توافق ایران و گروه ۱+۵ که در پاییز سال جاری در ژنو سوئیس به دست آمد، تعلیق غنی سازی ۲۰ در صدی و تعلیق بخشی از تحریم های ایران از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا، برای یک دوره زمانی شش ماهه خواهد بود.

بخشی دیگری از توافق ژنو که شامل آزادسازی بخشی از دارایی های ایران و دسترسی این کشور برای خرید برخی اقلام اساسی همچون دارو در ازای رقیق شدن اورانیوم ۲۰ درصدی موجود ایران است، گام به گام و طی شش ماه آینده انجام خواهد شد.

دو طرف در این شش ماه قرار است برای دست یافتن به راه حل جامع و نهایی مذاکره کنند.

ساعاتی پس از آغاز اجرای توافق ژنو و پیش از اعلام تصمیم اتحادیه اروپا و آمریکا به تعلیق شش ماهه برخی از تحریم‌ها، رسانه های ایران از واکنش مثبت بازار به آغاز اجرای توافق ژنو و اندک کاهشی در قیمت سکه و ارز خبر دادند.