موضوع تشکیل هیات نظارت بر توافق اتمی ژنو در مجلس ایران منتفی شد

حق نشر عکس majlis.ir

یک روز پس از انتشار نقل قول‌هایی از نمایندگان مجلس ایران در احتمال تشکیل هیات نظارت بر توافق اتمی ژنو در مجلس، دو عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، خبر از منتفی شدن تشکیل این هیات داده‌اند.

منصور حقیقت پور در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت - سایت خبررسانی مجلس - گفته است درجلسه روز گذشته هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس چنین موضوعی مطرح نشد و حتی درصحن کمیسیون هم اعضا به طور دقیق از این موضوع اطلاع نداشتند.

'تداخل با کار شورای امنیت ملی'

احمدرضا دستغیب، دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته که این موضوع مورد بررسی نیز قرار نمی‌گیرد چون تشکیل چنین هیاتی با کار شورای امنیت ملی "تداخل دارد."

نظارت بر مذاکرات اتمی در ایران از ابتدای آغاز این مذاکرات در ۱۰ سال پیش تاکنون در شورای عالی امنیت ملی این کشور متمرکز بوده اما در هفته های اخیر برخی از نمایندگان مجلس از جمله اسماعیل کوثری، از تشکیل هیاتی با حضور نمایندگان مجلس خبر داده بودند که با تکذیب مقامات دولتی مواجه شد.

اما در تازه ترین اظهار نظر در این باره، روز گذشته دو نماینده مجلس در اظهاراتی کم و بیش مشابه هم از تشکیل این هیات در مجلس سخن گفتند.

باقر حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به ایسنا گفته بود که به پیشنهاد هیات رئیسه این کمیسیون، گروه ناظر مجلس بر اجرای توافق ژنو تشکیل خواهد شد اما حسین نقوی سخنگوی این کمیسیون از تشکیل آن خبر داده بود و گفته بود که سه نفر از روسای کمیته های تخصصی مجلس همراه با پنج نماینده، عضو این گروه هستند.

مجلس ایران از ابتدای آغاز به کار دولت حسن روحانی و بازگشت ماموریت انجام مذاکرات از شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه خواستار حضور نماینده‌ای از مجلس در مذاکرات بود اما با این درخواست موافقت نشد.

گروهی از نمایندگان مجلس ایران از نحوه اطلاع رسانی دولت به مجلس درباره جزئیات مذاکرات اتمی راضی نیستند و در حال جمع آوری امضا و ارسال نامه اعتراضی خطاب به رئیس مجلس هستند.

این نمایندگان دولت آقای روحانی را به "پنهان کاری" در مذاکرات اتمی متهم می کنند.

یک روز پیش از این، حمید رسایی نماینده اصولگرای مجلس گفته بود "اتفاقی در کشور در حال رخ دادن است... این روزها سئوال های متعددی درباره قرارداد ژنو و موضوع کرسنت مطرح است، اما می‌گویند سئوال مطرح نکنید. "

آقای رسایی روز اجرایی شدن توافق ژنو را تسلیت گفت و اظهار داشت که "این روز، روزی است که دستاورد دانشمندان هسته ای از دست رفت ولی ما فعلا مامور به سکوت هستیم."

مطالب مرتبط