بررسی روزنامه‌های صبح پنجشنبه تهران – سوم بهمن

روزنامه‌های امروز صبح تهران در سه موضوع با یکدیگر شانه به شانه حرکت کرده‌اند؛ اول حضور حسن روحانی در مجمع جهانی اقتصاد در داووس، دوم بررسی کنفرانس ژنو ۲ که به بحران سوریه اختصاص دارد و سرانجام ماجرای آتش‌سوزی خیابان جمهوری تهران که به یک پرونده علیه مدیریت شهرداری تهران تبدیل شده است.

داووس و فرصت‌های پیش روی ایران

حق نشر عکس iran newspaper jan23
Image caption صفحه نخست روزنامه ایران

روزنامه دولتی ایرانکه این روزها ورود به بیستمین سال انتشار خود را هم جشن گرفته عکسی از حسن روحانی و هیات همراهش در منطقه کوهستانی داووس منتشر کرده و علی خرم، نماینده پیشین ایران در سازمان ملل متحد در سرمقاله این روزنامه نوشته است؛ این گردهمایی علاوه بر سخنرانی‌های رسمی که بیان کننده دیدگاه‌های سران و هیات‌های حاضر است، فرصتی را فراهم می‌آورد که در حاشیه آن دیدارهای دو یا چندجانبه هم انجام شود.

به اعتقاد آقای خرم در حقیقت برگزاری این اجلاس فرصت مناسبی برای سیاست‌سازی و سیاست‌گذاری جهانی است. به دلیل همین ظرفیت‌هاست که حضور رئیس جمهوری ایران در اجلاس داووس واجد اهمیت است.

به نوشته این مقاله مواضع اقتصادی ایران، امکان جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی و برخی محدودیت‌های بانکی و مالی که علیه ایران اعمال شده می‌تواند در این سفر مدنظر باشد.

روحانی در کوهستان سحرآمیز چه خواهد گفت؟

سعید سیف در روزنامه آرماننوشته است؛ مجمع جهانی اقتصاد امسال میزبان رئیس جمهوری ایران است. اتفاقی که پس از سال‌ها غیبت ایران رخ داد و موجب شد بار دیگر نام ایران در کوهستان سحرآمیز اروپا به گوش برسد.

حق نشر عکس arman newspaper jan23
Image caption صفحه نخست روزنامه آرمان

در ادامه این نوشته آمده است که در هشت سال گذشته محمود احمدی‌نژاد بارها تلاش کرد که در این اجلاس مهم و تاثیرگذار شرکت کند اما موفق نشد. و حالا آقای روحانی در اولین سفر اروپایی خود به سوئیس می‌رود تا در مورد شکل‌دهی دوباره به جهان، نتایجی برای جامعه، سیاست و تجارت صحبت کند؛ مواردی که موضوعات اجلاس امسال داووس هستند.

به اعتقاد آقای سیف، برگزاری این اجلاس در شرایطی که جهان از نظر اقتصادی در رکود به سر می‌برد به طور حتم دارای اثرات و زوایای بسیاری خواهد بود.

فرصت طلایی داووس

غلامعلی خوشرو، معاون پیشین وزارت امور خارجه ایران هم در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است؛ امروز دولت یازدهم با پشتوانه میلیونی، در پی اعتمادسازی جهانی است و شرکت در چنین جلساتی زمینه‌ساز این مهم است که توانسته چهره ایران را به چهره‌ای تعامل‌گرا، باثبات و امنیت‌آفرین تبدیل کند.

حق نشر عکس shargh newspaper jan23
Image caption صفحه نخست روزنامه شرق

به نوشته آقای خوشرو، توافق ژنو سبب ترک برداشتن سازمان تحریم و رفع تدریجی محدودیت‌های ظالمانه اعمال شده برضد ایران شد و حال زمینه‌های سرمایه گذاری و تعاملات مشترک فراهم کرده است.

نویسنده معتقد است که ایران از لحاظ موقعیت انرژی، نیروی انسانی و مواردی از این دست توانایی تبدیل شدن به یک قطب اقتصادی مهم را در منطقه داراست و اجلاس داووس بیش از هر جای دیگری می‌‎تواند این فرصت را فراهم کند.

اشتباه نکنید! ژنو ۲ مهم است

روزنامه کیهان در صفحه اول به نقل از ولید معلم، نخست وزیر سوریه تیتر زده که "دور میز کسانی نشسته‌اند که دستشان به خون مردم سوریه آلوده است"، در همین حال محمد ایمانی در سرمقاله این روزنامه نوشته است؛ سوزن رسانه‌های مهم غرب این روزها روی یک عبارت متوقف شده و علی‌الدوام آن را تکرار می‌کنند. این که کنفرانس ژنو ۲ هیچ دستاوردی به دنبال نخواهد داشت.

حق نشر عکس keyhan newspaper jan23
Image caption صفحه نخست روزنامه کیهان

به اعتقاد نویسنده این تحلیل به یک معنا کاملا اشتباه است و باید گفت ژنو ۲ اتفاقا دستاوردهای مهمی را به همراه دارد. این نشست پر از اخبار و دلالت‌های رمزآلود است و زیر سایه سنگین غایب بزرگ آن یعنی ایران برگزار می‌شود. ایران به تعبیری طرف اصلی الاکلنگ موازنه در بحران سوریه است و وقتی از جای خود برمی‌خیزد، زمین خوردن طرف مقابل حتما سر و صدای زیادی ایجاد می‌کند، چنان که کرد.

معجزه رخ نمی‌دهد

مسعود سلیمی در سرمقاله جهان صنعت نوشته است؛ سخن از صلح گفتن آن هم پس از نزدیک به سه سال جنگ و کشتار و ویرانی و در شرایطی که افزون بر ۱۰۰ هزار نفر جان خود را از دست داده و هزاران نفر ناپدید و آواره شده‌اند، اگر چه در ذات خود امیدوارکننده است اما در عمل بسیار دشوار و چه بسا ناممکن به نظر می‌آید.

حق نشر عکس jahan sanat newspaper jan23
Image caption صفحه نخست روزنامه جهان صنعت

به اعتقاد آقای سلیمی نمی‌توان و نباید از ژنو ۲ انتظار معجزه داشت، شرایط در داخل و خارج سوریه هزارلایی را به وجود آورده که به دشواری می‌توان به انتهای آن رسید. ضمن آن که مشارکت ایران به عنوان یک قدرت بزرگ در منطقه برای رسیدن به توافق در پایان دادن به جنگ سوریه الزامی است.

سه شب است نخوابیده‌ام

صدرا محقق خبرنگار روزنامه شرق با یکی از کسانی که در حادثه آتش سوزی خیابان جمهوری تهران جان سالم بدر برده گفتگو کرده است. آقای محقق نوشته در عکس‌ها و فیلم‌های منتشر شده از ماجرای آتش سوزی روز یکشنبه تصویر دو زن و یک مرد دیده می‌شود. آن دو زن یکی نسرین فروتنی بود و دیگری آذر حق‌نظری که هر دو از بالای ساختمان در حال آتش سوزی سقوط کرده و از دنیا رفتند. مرد جوانی که در آن عکس‌ها دیده می‌شد با تی‌شرت راه‌راه به رنگ‌های قرمز وسیاه و در حال فریاد و درخواست کمک بود؛ نامش حسین جعفری است و از حادثه جان سالم به در برد.

آقای جعفری در این گفتگو به خبرنگار شرق گفته که اگر یک دقیقه دیگر نردبان نمی‌رسید قصد داشت خودش را از ساختمان پرت کند. او می‌گوید پانزده دقیقه آنجا داد میزدم که نردبان بفرستید اما نردبان را بالا ندادند، تشک پایین نینداختند تا کسی زنده بماند و حالا سه روزه که با کابوس سقوط دو همکارش، شب و روز را می‌گذراند.

مطالب مرتبط