هشدار کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل درباره تداوم اعدام‌ها در ایران

حق نشر عکس AP

مقام‌های حقوق بشری سازمان ملل درباره وضعیت اعدام‌ها در ایران هشدار داده‌اند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در اعدام‌های فراقانونی، خودسرانه و شتابزده "استفاده مداوم مقام‌های ایرانی از مجازات اعدام" را "هولناک" خوانده است.

بنا به اعلام کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، کریستوف هینز گفته است: "این بسیار نگران‌کننده است که حکومت [ایران] برخلاف قوانین بین‌المللی، از مجازات اعدام در مواردی استفاده می‌کند که جزو 'جدی‌ترین جرایم' محسوب نمی‌شوند."

تنها در دو هفته نخست ژانویه امسال دست کم ۴۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند. سازمان‌های دیدبان حقوق بشر و عفو بین‌الملل نیز به تازگی نسبت به روند استفاده از مجازات اعدام هشدار داده‌اند.

احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران نیز از حکومت ایران خواسته است "به درخواست‌ها درباره خودداری از مجازات اعدام، به ویژه در مورد فعالان سیاسی و متهمان قاچاق مواد مخدر، توجه کند."

به گزارش اعلام کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در سال گذشته میلادی دست کم ۶۲۵ نفر در ایران اعدام شده‌اند. بسیاری از این اعدام‌ها در ارتباط با جرایم مواد مخدر بوده است، اما همچنین برخی افراد به جرم "محاربه" اعدام شده‌اند.

اعدام ۱۶ زندانی بلوچ بلافاصله پس از حمله گروه "جیش العدل" به پاسگاه مرزی در سراوان و کشتن ۱۴ مرزبان ایرانی از مواردی است که انتقادهای زیادی را برانگیخت.

مقام‌های عالی قضایی و امنیتی اعلام کردند که این اعدام‌ها انتقام‌جویانه نبوده و احکام اعدام برای این افراد پیشتر صادر شده بود، اما منتقدان می‌گفتند تشریفات قضایی درباره این رعایت نشده بود.

احمد شهید گفته است: "اعدام افراد برای تلافی جرم دیگران کاری است که مطابق قوانین حقوق بشری بین‌المللی بی شک غیرقانونی به شمار می‌رود."

مجازات اعدام در ایران مخالفان جدی دارد و از جمله به تازگی شماری از روشنفکران و فعالان سیاسی حرکتی برای "لغو گام به گام اعدام" (لگام) به راه انداخته‌اند. در مقابل مقام‌های عالی جمهوری اسلامی مخالفت با حکم اعدام را برنمی‌تابند و آن را به مخالفت با احکام اسلامی تعبیر می‌کنند.

مطالب مرتبط