جریمه ۱۵۰ میلیون دلاری یک بنگاه مالی اروپایی به علت 'دور زدن' تحریم‌های ایران

دویچه بورزه، متولی بازار بورس فرانکفورت حق نشر عکس wikipedia
Image caption شرکت کیلیِر استریم از توابع دویچه بورزه، متولی بازار بورس فرانکفورت است

کیلیِر استریم، یکی از زیرشاخه‌های گروه اداره کننده بورس فرانکفورت، به علت آنچه کمک به بانک مرکزی ایران برای دسترسی به سیستم مالی آمریکا خوانده شده، ناچار به پرداخت ۱۵۲ میلیون دلار غرامت به وزارت دارایی آمریکا شد.

وزارت دارایی آمریکا روز پنجشنبه (۲۳ ژانویه - سوم بهمن) اعلام کرد شرکت کیلیِر استریم از توابع دویچه بورزه متولی بازار بورس فرانکفورت است، پذیرفته ۱۵۲ میلیون دلار غرامت در برابر مختومه شدن شکایت دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری وزارت دارایی پرداخت کند.

وزارت دارایی آمریکا می‌گوید کیلیِر استریم در حد فاصل سالهای ۰۸-۲۰۰۷ در یک موسسه مالی آمریکایی در نیویورک حسابی داشته که در آن بانک مرکزی ایران حدود دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار دارایی داشته و این حساب همچنین به ایران کمک کرده با سیستم‌های مالی ۲۶ کشور جهان مرتبط شود که این اقدام "نقض آشکار" تحریم‌های آمریکا علیه برنامه هسته ای ایران است.

بنگاه مالی کیلیِر استریم که دفتر مرکزی آن در لوکزامبورگ قرار دارد، می‌گوید به محض متوجه شدن این موضوع روابط مالی خود با بانک مرکزی ایران را قطع کرده اما وزارت دارایی آمریکا می‌گوید کیلیِر استریم سپس تمام دارایی‌های ایران را به یک بانک تازه تاسیس اروپایی انتقال داده است.

وزارت دارایی آمریکا همچنین اعلام کرده علت رضایت این وزارتخانه به مبلغی بسیار کمتر از مبلغ شکایت نامه اصلی، نشان داده تعهد فوری از سوی کیلیر استریم به رعایت تحریم‌های ایران بوده است.

نام موسسه آمریکایی مرتبط با این پرونده هنوز اعلام نشده است.

مطالب مرتبط