کدخدایی: به هاشمی‌رفسنجانی پیغام دادیم انصراف دهد

حق نشر عکس FARS

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی سابق شورای نگهبان ایران، گفته است که این شورا از طریق علی لاریجانی و حسن روحانی به اکبر هاشمی رفسنجانی پیغام داد که او رد صلاحیت شده و بهتر است انصراف دهد، اما آقای هاشمی رفسنجانی این توصیه را نپذیرفت.

آقای کدخدایی امروز در مصاحبه‌ای مفصل با تلویزیون ایران توضیحاتی درباره انتخابات ۱۳٨٨ و ۱۳۹۲ داده است.

او درباره انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری ایران گفته است در شورای نگهبان این بحث مطرح بوده است که رد صلاحیت برخی چهره‌های شناخته‌شده اعلام نشود و آنها خود انصراف دهند. او از اکبر هاشمی رفسنجانی به عنوان یکی از این چهره‌ها نام برده است.

عباسعلی کدخدایی گفته است: "با آقای لاریجانی (رئیس مجلس) صحبت کردم و گفتم اگر می‌شود شما این مساله را منتقل کنید. یکی هم جناب آقای روحانی بودند که دعوتشان کردم که وضعیت خودشان را به ایشان اعلام کردیم و هم خواهش کردیم موضوع را با آقای هاشمی در میان بگذارند."

با این وجود اکبر هاشمی رفسنجانی نپذیرفت که انصراف دهد و اعلام شد که صلاحیت او رد شده است.

شورای نگهبان در ایران صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری و نمایندگی مجلس را بررسی می‌کند و بسیاری معتقدند عملکرد این شورا مانع برگزاری انتخابات آزاد است.

در انتخابات ریاست جمهوری گذشته، بسیاری از چهره‌های سیاسی سرشناس رد صلاحیت شدند. اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، و اسفندیار رحیم مشایی، نامزد مورد حمایت محمود احمدی‌نژاد، مهمترین این افراد بودند.

دفاع از پشتیبانی اعضای شورا از یک نامزد

عباسعلی کدخدایی در بخش دیگری از صحبت‌هایش از این که برخی اعضای شورای نگهبان در انتخابات ۱۳۸۸ حامی محمود احمدی‌نژاد بوده‌اند دفاع کرده است.

او گفته است: "در مقام داوری و قضاوت باید ببینیم داور یا قاضی از کجا باید بی طرف باشد. داور باید در مورد بررسی موضوع و صدور رای بی طرف باشد و در سایر جهات هیچ اشکالی ندارد که یک داور به یک طرف دعوا تمایل داشته باشد."

او گفته است اعضای شورای نگهبان به اقتضای سمت‌های مختلف خود ممکن است به جانبداری سیاسی از افراد و جریان‌ها بپردازند، اما مهم این است که آنان این جانبداری را در قضاوت‌های خود در شورای نگهبان وارد نکنند.

آقای کدخدایی البته افزوده است: "ممکن است شما بگویید بهتر بود این کار [حمایت اعضای شورا از یک نامزد] انجام نمی شد که ما هم این حرف را قبول داریم."

در انتخابات ۱۳۸۸ برخی از اعضای شورای نگهبان به صراحت از محمود احمدی‌نژاد پشتیبانی کردند. منتقدان می‌گفتند این مساله با اصل بی‌طرفی این نهاد ناظر بر انتخابات منافات داشته است.

مطالب مرتبط