آمانو برای نظارت بر تاسیسات هسته‌ای ایران کمک مالی ‌خواست

حق نشر عکس AFP
Image caption نشست امروز شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی به درخواست یوکیا آمانو برگزار شده است

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار کمک مالی اعضای این نهاد برای نظارت بر اجرای مفاد توافقنامه ژنو بین ایران و کشورهای ۱+۵ شده است. آقای آمانو افزایش هزینه فعالیت آژانس در این مورد را حدود شش میلیون یورو برآورد کرده است.

نشست فوق‌العاده شورای حکام آژانس بین المللی انر‌ژی اتمی امروز (جمعه ۲۴ ژانویه) و به درخواست آقای آمانو در وین برگزار شده است.

ایران و گروه کشورهای 'پنج به‌علاوه یک' از آژانس خواسته‌اند که در حوزه نظارت و تایید اجرای مفاد توافقنامه ژنو وارد عمل شود.

این نشست دو هدف اصلی دارد: هدف اول، تایید رسمی پذیرش این درخواست ایران و کشورهای ۱+۵ است.

البته این نهاد در روز بیستم ژانویه با تایید تعلیق غنی‌سازی بیست درصدی اورانیوم توسط ایران در سایت‌های فردو و نطنز عملا وظیفه نظارتی و تایید همکاری ایران در مسیر اجرای رسمی توافق ژنو را آغاز کرده بود. از همین روست که نشست امروز جنبه نمادین تایید رسمی را دارد.

هدف دوم جلسه امروز در وین بحث کمک مالی برای پوشش نیازهای مادی آژانس برای انجام درخواست فوق است. بعید است که کشورهای عضو شورای حکام آژانس در تامین این شش میلیون یورو مشکلی داشته باشند.

یوکیا آمانو در بیانیه ای که خطاب به شورای حکام صادر کرده، گفته که طرح مشترک (توافق ژنو) یک تحول مهم و امیدوار کننده است؛ آن‌هم پس از چند سال پیشرفت ناچیز یا فقدان پیشرفت در حوزه تلاش‌ها جهت رفع نگرانی‌های بین المللی در مورد ماهیت برنامه هسته ای ایران.

آقای آمانو افزود هنوز راهی طولانی پیش روست.

یوکیا آمانو امروز عصردر مقابل دوربین های خبری حاضر شد. یکی از مقامات آ‌ژانس به من گفت نفس حضور آقای آمانو در برابر خبرنگاران مهم است.

حق نشر عکس b
Image caption رضا نجفی: توافق ژنو به عنوان یک سند رسمی آژانس توزیع شده و چیزی نیست که بتوان آن را پنهان کرد

رضا نجفی سفیر ایران در آژانس هم با حضور در مقابل خبرنگاران از اجرای توافق ژنو سخن گفت و نقشی که آژانس در این باره بر عهده گرفته است. آقای نجفی در پاسخ به سوال من مبنی بر نحوه نگاه ایران به اجرای توافق ژنو تا اینجای کار گفت اجرای توافق در مسیر خودش پیش می‌رود. آقای نجفی تاکید کرد که توافق ژنو به تنهایی هدف نهایی نیست بلکه ابزار و روشی است برای رسیدن به توافق نهایی.

در گفت‌و‌گوی خصوصی با رضا نجفی از او درباره واکنش آمریکا به انتقاد ایران از نحوه تفسیر توافق ژنو پرسیدم. پاسخ آقای نجفی این بود که توافق ژنو به‌عنوان سند رسمی آژانس توزیع شده و چیزی نیست که بتوان آن را پنهان کرد.

سفیر ایران در آژانس گفت این آمریکایی ها هستند که بخش‌هایی از توافق را برجسته و بخش‌هایی را مورد بی توجهی قرار می‌دهند و خود آنها هستند که با هدف مصرف داخلی دست به تفاسیر یک‌سویه می زنند و بار دیگر تاکید کرد که سند توافق روشن است و در دسترس قرار دارد.

مطالب مرتبط