بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران ‫-‬ ۵ بهمن

تیتر و عکس حجت الله سپهوند در صفحه اول آرمان حق نشر عکس arman newspaper jan35
Image caption تیتر و عکس حجت الله سپهوند در صفحه اول آرمان

روزنامه های امروز صبح تهران در اول هفته تیترها و مقالات اصلی خود را به انعکاس سخنان رییس جمهور روحانی در اجلاس داووس اختصاص داده و با نقل واکنش رسانه های اروپایی پیش بینی کرده اند که این سخنان تاثیر مثبتی بر افکار عمومی جهان نهاده و درهای همکاری های اقتصادی را بر ایران خواهد گشود.

پیروزی داووس

علیرضا خانی سردبیر اطلاعات در سرمقاله این روزنامه نوشته رئیس جمهوری ایران، پس از سال‌ها انتظار، استراتژی جدیدی را برای تعامل و استفاده از پیشرفت‌های بشری ـ که حق ملت ایران است ـ پی افکنده است. پیشنهاد خرید بخشی از مالکیت شرکت‌های بزرگ خودروسازی ایرانی توسط خودروسازان بزرگ جهان، گامی عملی و عینی برای توسعه و تکامل صنعت نه چندان موفق خودروسازی داخلی است.

به نوشته این مقاله‫: چنانچه سخنان رئیس جمهوری در اجلاس داووس از پشتوانه اجرایی برخوردار شود و به ویژه چرخ حرکت استراتژی دولت جدید، از چوب مخالفان داخلی دولت در امان بماند، و آنا که شرایط تأسف‌بار قبلی را با منافع خود همگون و همراستا می‌دانند، بر سر راه دولت و عزم ملت سنگلاخ نگسترانند، آنگاه می‌شود کاملاً امیدوار بود که اقتصاد ایران، از پس سال‌ها انتظار، در آستانه قرار گرفته است.

صادق جنان‌صفت در اعتماد با عنوان مثل خورشید می درخشد با اشاره به تغییراتی که در برخوردهای جهان با ایران در چند ماه گذشته رخ داده نوشته: اين رفتار نو از سوي مسوولان اجرايي بدون ترديد رخ نمي‌داد و توجه كسي را به خود جلب نمي‌كرد جز اينكه «ايران» به ذات خود توانا و بزرگ است.

به نظر این اقتصاددان: حضور پرشمار غول‌هاي نفت و گاز جهان در پيرامون رييس‌جمهور ايران و چندباره گويي كارشناسان رسانه‌هاي معتبر جهاني از اشتياق غول‌ها براي حضور در ايران، اين ادعا كه ايران، بزرگ و جاويد است را تاييد مي‌كند. واقعيت تلخ اين است كه گروهي نمي‌دانند در كدام سرزمين و با چه توانايي‌هاي فوق‌العاده‌يي زاد و رشد كرده‌اند و با بخل و تنگ‌چشمي به اين سرزمين نگاه مي‌كنند و تن و جسم آن را رنجور مي‌كنند.

احمد خرم در مقاله ای در مردم سالاری نوشته: رييس دولت يازدهم در شرايطي در اجلاس داووس حاضر شد که پيش از عزيمت از «معرفي ايراني جديد» به دنيا گفته بود تا به جهانيان اين پيام آشکار و البته مهم را بدهد که مجموعه‌اي اعتدالگر و آرامش خواه در جمهوري اسلامي بر مسند اداره کشور جلوس کرده‌اند و رفتار تهاجمي حاشيه نشين شده است .

به نظر نویسنده این مقاله: رييس‌جمهوري در داووس در عمل نشان داد که از هيچ کوششي براي ترميم رابطه با دنيا دريغ نمي‌کند و به همين دليل در شرايطي که به خوبي مي‌داند، واکنش‌هاي تند و تيزي در انتظار دولت است، احتمال بازگشايي سفارت ايران را احتمالي محتمل خواند، در شرايطي که کمتر کسي تصور مي‌کرد که کسي بتواند در اين زمينه اظهارنظري ديپلماتيک داشته باشد.

حق نشر عکس qanoon newspaper jan25
Image caption کارتون محمدرضا میرشاه ولد، قانون

زنگ هشدار حادثه

مهدی مال میر در مقاله ای در قانون نوشته: حادثه غم بار آتش سوزی در خیابان جمهوری و ناکارآمدی نیروهای امداد ونجات در این حادثه، افزون بر اینکه سیلی از انتقادات رابه سوی مسئولان سرازیر کرد ، سوگمندانه از یک واقعیت بسیار نگران کننده نیز پرده برداشت وآن این که: میزان آمادگی شهر تهران در برابر حوادثی چنین، در وضعیتی بسیار نامطلوب وفرسنگ‌ها پایین تر از استانداردهای جهانی قرار دارد!

نویسنده سووال کرده‫: در حالی که در روز روشن و در شرایط غیر اضطراری، مرگ دو انسان شریف را به اشکالات برقی نردبان الکترونیکی و... حواله می دهند در شرایط اضطرار که دیگر نه از برق خبری هست ونه از آب ونان نشانی می توان گرفت، تکلیف مردمی که در جدال با مرگی دلخراش نیازمند حمایت نیروهای حرفه‌ای وکاربلد هستند چه خواهد یود؟!آیادر آن موقعیت های خطیر که ثانیه‌ها سرنوشت سازند، بهانه تراشی‌های این چنینی شوخی زشتی نمی تواند باشد؟

مقاله قانون تاکید کرده: حادثه هفته گذشته با تمام تلخی که در کام مردم بر جای گذاشت، به راستی هشداری بهنگام بر ناتوانی وآسیب پذیری بسا جبران ناپذیر شهر تهران در برابر حوادث غیر قابل پیش بینی به شمار می رفت.

حادثه آتش سوزي خيابان جمهوري كه منجر به فوت دو نفر از كاركنان توليدي پوشاك شد، موضوع گزارشی است در صفحه آخر اعتماد که در ابتدای آن آمده در چند روز اخير دلايل ارائه شده در ناتواني آتش‌نشاني در نجات اين دو نفر مرهمي بر احساسات جريحه‌دار شده مردم و خانواده قربانيان نبود.

هنگامه قاضياني بازيگر در گزارش اعتماد نوشته: در يكي از شلوغ‌ترين خيابان‌هاي اين شهر چند ميليون نفري، دو زن از ترس آتش، از پنجره‌يي با قاب داغ فلزي رد شدند. صدها چشم و صدها دوربين هر قدم و هر حركت آنها را ‌ديد و ضبط ‌كرد. آنها حتما اميدوار به حيات خود بودند و احتمالا حدس نمي‌زدند آن منظره آدم‌ها و شهر شلوغ و صداي آژير آخرين تصاويري است كه از اين جهان وارد مغز آنان مي‌شود. چطور بايد باور مي‌كردند كه آن كارگاه آخرين جايي است كه در دوران حيات خود مي‌بينند و بوي دود و آتش آخرين چيزي است كه شامه‌شان را تحريك مي‌كند.

امان‌الله قرايي مقدم نوشته: همیشه آنچه بيش از وقوع حادثه، جامعه را تحت‌تاثير قرار مي‌دهد، واكنش مسوولان پس از وقوع آن است. پررنگ‌ترين سويه واكنش مسوولان هم در اين حادثه و هم در وقايعي مشابه آن، فرافكني است. مسوولان با شانه خالي كردن از زير بار مسووليت، تقصير را به گردن ابزار و امكانات، نهادهاي ديگر و مسائل ريشه‌يي و كلي مي‌اندازند اما مردم به خوبي مي‌دانند كه مشكل اصلي در مديريت و كنترل صحيح موقعيت و تصميم‌گيري به موقع است.

به نظر این جامعه شناس در گزارش اعتماد : حتي با دست خالي و حداقل امكانات يك مديريت درست و هوشيارانه مي‌توانست جان اين دو نفر و صدها نفر ديگر را نجات دهد. در چنين شرايطي نمي‌توان ادعاي نظم و مسووليت‌پذيري كرد. اگر در ادامه به جاي مسووليت‌پذيري و قبول تقصير، جامعه با فرافكني و ادعاي نظم و مديريت درست مواجه شود، اثرات عميق‌تر سياسي، روحي و رواني به دنبال دارد كه به آساني قابل جبران نيست.

حق نشر عکس jahan sanat newspaper jan25
Image caption تیتر و عکس جهان صنعت

هدفمند کردن یارانه ها

محمدعلي وکيلي در سرمقاله ابتکارنوشته: اقتصاد ايران در پي اجراي فاز اول هدفمندي يارانه‌ها به کما رفت. آثار اين کماي طولاني، وخيم و پر دامنه همه ابعاد اقتصاد را در بر گرفت. اهداف اجراي فاز اول يارانه‌ها همچنان روي کاغذ ماند. بنا بود با اين طرح شکاف قيمتي مصارف داخلي و قيمت‌هاي جهاني کم شود. قرار بود سرانه مصرف انرژي کم و به استاندارد جهاني نزديک شود ولي به پرداخت ۴۵ هزار تومان به هر ايراني علاقه نشان داد .

به نظر نویسنده این مقاله: بنا بود که طرح هدفمندي يارانه‌ها در قالب يک بسته پيشنهادي تحت عنوان بسته تحول اقتصادي با هفت زير مجموعه به اجرا گذاشته شود. هر کدام از آن زير مجموعه نقش يک حلقه را در پازل طرح ايفا مي‌کردند، ولي دولت دکتر احمدي نژاد تنها به حلقه هدفمندي چسپيد و بقيه حلقه‌ها را رها کرد.

مقاله ابتکار در نهایت به این جا رسیده که در همين ابتداي استارت فاز دوم لازم است توجه شود اينکه تنها اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها نمي‌تواند مشکل اقتصاد را حل نمايد اين حلقه جزئي از مجموع حلقه‌هاي ديگر است. بسته تحول اقتصادي يکجا و ناظر به همديگر بايد در دستور اجرا قرار گيرد. توجه به يکي و بي توجهي به ديگري موجب بيراهه است.

حسین راغفر . هم در مقاله ای در شرق نوشته: بر اساس آمار‌های هزینه درآمد خانوار‌های مرکز آمار ۱۲ درصد جمعیت دچار گرسنگی و تغذیه ناکافی هستند و بر اساس داده‌های رسمی ۱۵ درصد از جمعیت کشور بی‌سواد مطلق هستند که اگر منابع موجود از جمله یارانه‌ها صرف رفع گرسنگی و بی‌سوادی و تامین خدمات رایگان سلامت و حمل‌ونقل ارزان در کشور می‌شد، جامعه در شرایطی بسیار متفاوت از وضعیت کنونی قرار داشت.

نویسنده اقتصاددان تاکید کرده در اجرای این برنامه حداقل باید به سه پرسش مقدماتی پاسخ داده شود. نخست اینکه به «چه کسانی باید پرداخت شود»، دوم اینکه با توجه به تفاوت در میزان فقر افراد یا خانوار‌ها «به چه میزان باید به هر فرد یا خانوار پرداخت شود؟» و سوم اینکه، «چه چیزی باید به خانوار‌ها پرداخت شود، پول نقد، کالا یا خدمات، یا ترکیبی از همه اینها؟»

پیشنهاد مشخص مقاله شرق این است که: برآورد‌های اولیه حاکی از آن است که حداقل ۳۰ درصد جمعیت برای دریافت یارانه نقدی ثبت‌نام نکرده‌اند، دولت می تواند با اصلاح روش سالانه حدود ۱۴ هزار‌میلیاردتومان صرفه‌جویی کند. در این صورت لازم نیست برای تامین کسری بودجه خود، به افزایش قیمت حامل‌های انرژی دست بزند.

مبارزه با فیس بوک

حق نشر عکس sharq newspaper jan25
Image caption کارتون احسان گنجی، شرق

آیدین سیارسریع در صفحه طنزانه قانون با اشاره به این کهدبیر کارگروه فیلترینگ اذعان کرده که فیس‌بوک و توئیتر را با قاطعیت فیلتر کرده‌ایم نوشته همین مقام گفته فیس بوک ابزاری است در اختیار سازمان CIA. جوانان ما وقتی در میدان‌های ورزشی ظاهر می‌شوند، وقتی با نمایندگان رژیم صهیونیستی مواجه می‌شوند از مسابقه با آن‌ها خودداری می‌کنند. بعید می‌دانم جوان ما ماهیت فیس‌بوک را بداند و بخواهد از آن استفاده کند.

نویسنده بر این گفته ها افزوده: جوانان از ماهیت فیس‌بوک با خبرند. آنها آنقدر روی شبکه‌های اجتماعی حساس‌اند که قبل از عضویت می‌روند از در و همسایه و اهالی محل سکونت آن شبکه اجتماعی، تحقیقات به عمل می‌آورند. همین فیس‌بوک هم جوانان عضوش می‌شوند تا با آن مبارزه کنند. منتها شیوه مبارزاتی‌شان فرق می‌کند. از صفحاتی مانند «دختر باس، دختر نباس، مرد باس، عمه نباس» کاملا پیداست که جوانان ما از تاکتیک خز کردن برای مبارزه با فیس‌بوک استفاده می‌کنند و به‌صورت زیرپوستی کمر به نابودی فیس‌بوک بسته‌اند.

دبیر گروه تعیین مصادیق مجرمانه در سیما گفته سایت فیس‌بوک تا پیش از تبلیغاتی که برخی انجام دادند، در ردیف پایینی قرار داشت. این درحالی است که شبکه اجتماعی کلوب از این سایت بالاتر است و طنزنویس قانون بر آن افزوده: اگر کمی انصاف داشته باشیم می‌بینیم هرمز شجاعی‌مهر هم از اپرا وینفری سرتر است ولی القائات غرب باعث شده الان اوپرا از اقبال واحدی هم حتی معروف‌تر باشد.

مطالب مرتبط