نمایشگاه پری‌یوش گنجی در واشنگتن؛ گام‌هایی برای 'گفت‌وگوی فرهنگی'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

یک گروه فعال در تسهیل مبادلات فرهنگی ایران و آمریکا نمایشگاهی از آثار پری‌یوش گنجی در واشنگتن برگزار کرده است. آنها امیدوارند چنین مبادلاتی به آب‌شدن یخ روابط تهران و واشنگتن کمک کند.

پری‌یوش گنجی، از نقاشان معاصر شناخته‌شده ایرانی، نمایشگاه‌های مختلفی در شهرهای جهان داشته است و آثار او در سال‌های گذشته تحسین شده‌اند.

این نقاش در حاشیه نمایشگاهش به بازدیدکنندگان گفت در این باره امیدوار است که روابط فرهنگی دو کشور، تقویت شود و هنرمندان بیشتری از دو کشور فرصت داشته باشند که در چنین برنامه‌هایی حضور پیدا کنند.

در ماه‌های اخیر، لحن تازه ایران و آمریکا درباره یک‌دیگر همواره مورد توجه رسانه‌ها و ناظران بوده است.

اما این بار حرف از مکالمه تلفنی دو رئیس‌جمهوری یا دست‌دادن دو وزیر خارجه پس از سه دهه نیست. تابلوهای یک هنرمند به میان آمده است.

Image caption والت مینیک، نماینده سابق کنگره آمریکا: "تغییر در روابط دو کشور باید از سطح مردم و شهروندان شروع شود؛ بعد از آن سیاستمداران هم این روند را دنبال می‌کنند."‏

والت مینیک، نماینده سابق کنگره آمریکا و از بنیانگذاران گروه لابی‌گری "اکثریت" که حامی برگزاری این نمایشگاه بوده، می‌گوید این برنامه "خیلی به‌موقع" برگزار شده است.

آقای مینیک در حاشیه این نمایشگاه به بی‌بی‌سی گفت: "بعد از حدود چهل سال سوءتفاهم بین دو کشور به دلایل سیاسی، ما یعنی هم ایران و هم آمریکا داریم به این بلوغ می‌رسیم که درباره روابطمان بازنگری کنیم. در هر دو طرف، مردم جلوتر از دولت هستند."

نماینده سابق کنگره آمریکا می‌گوید تغییر در روابط دو کشور باید از سطح مردم و شهروندان شروع شود؛ "بعد از آن، تاجران و طبقه فرهنگی و نهایتا سیاستمداران هم این روند را دنبال می‌کنند."

تلاش برای 'گفت‌وگوی فرهنگی'

تلاش‌ها برای بهبود مبادلات فرهنگی محدود به این نمایشگاه نیست. در همین روزها حرف از احتمال اجرای ارکستر سمفونی پیتسبورگ در تهران است؛ اجرایی که می‌تواند یادآور خاطرات پنجاه سال پیش باشد که این ارکستر در پایتخت ایران نواخت.

دیوید کارگ، از بنیانگذاران گروه "دیپلم" که در بازار آثار هنری فعال است و یکی از برگزارکنندگان این نمایشگاه بود، به جنبه‌های "فراتر از جنبه سیاسی" توجه دارد.

می‌گوید: "جنبه انسانی این بهبود روابط هم مهم است. ما روی همین تاکید می‌کنیم. به همین خاطر بود که ما هنرمندی مثل پری‌یوش گنجی را این‌جا آوردیم تا مخاطبان آمریکایی هم بیشتر با آثارش آشنا شوند."

Image caption ارکستر سمفونی پیتسبورگ در تابستان ۱۳۴۲ خورشیدی در تهران اجرا کرد. این تصویری از آن اجراست که این ارکستر در اختیار بی‌بی‌سی گذاشته است.

آقای کارگ امیدوار است که چنین مبادلاتی در همین آینده نزدیک، تقویت شود.

"به نظرم در یک سال آینده موارد بیشتری از این حضور هنرمندان ایرانی در آمریکا را خواهیم دید. به این ترتیب جنبه دیگری هم از بحث درباره روابط ایران و آمریکا دیده می‌شود؛ یک جور گفت‌وگوی فرهنگی و اقتصادی که در این ماه‌ها و سال‌های آینده بیشتر خواهیم دید."

این‌طور نبوده که تا قبل از این، مبادلات فرهنگی بین ایران و آمریکا سابقه نداشته باشد اما تحولات ماه‌های اخیر و این که دو کشور دست‌کم تا امروز درباره کاهش تنش‌ها روی خوش نشان داده‌اند، به فعالان مدنی و فرهنگی روحیه داده تا این مبادلات رو تقویت کنند.

پری‌یوش گنجی می‌گوید تلاش‌های دولت‌ها می‌تواند راه را برای این رفت‌وآمدهای فرهنگی هموارتر کند؛ هرچند نهایتا تاثیر چنین برنامه‌هایی از روابط سیاسی امروز و حال تهران و واشنگتن فراتر می‌رود.

در نقاشی‌های خانم گنجی که در این نمایشگاه دیده شد، پنجره‌هایی آبستره روی قاب کشیده شده بود. شاید این فضای مبهم و کم‌نور بی‌ربط نباشد به آن‌چه برگزارکنندگان چنین نمایشگاهی بنا دارند کنار بزنند.

حق نشر عکس NA
Image caption آثار اخیر اپری‌یوش گنجی به ابهام و انتزاعشان شناخته می‌شوند

مطالب مرتبط