تاکید مجدد جان کری به اجرایی شدن توافقنامه ژنو توسط ایران

حق نشر عکس AFP

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در سخنرانی در مجمع جهانی اقتصاد در سوئیس به حضور فعال کشورش در امور جهانی از جمله مذاکره با ایران و تلاش برای حل بحران سوریه اشاره کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا جمعه (۲۴ ژانویه، ۴ بهمن) از توافق گروه ۱+۵، متشکل از آمریکا، بریتانیا، روسیه، فرانسه، چین و آلمان، با ایران دفاع کرد اما تاکید کرد که ایران باید به این توافق عمل کند.

وی در داووس گفت اگر ایران به تعهدات مندرج در توافق ژنو عمل کند، خاورمیانه مکانی امن‌تر خواهد بود و نگرانی از مسابقه تسلیحات هسته ای در آن رفع خواهد شد. در آن صورت مشخص خواهد شد تعامل دیپلماتیک، تحریم‌ها و دیگر گزینه‌ها مفید بوده‌اند.

آقای کری تاکید کرد که دولت باراک اوباما می داند در قبال برنامه هسته‌ای ایران چه رفتاری داشته باشد و افزود آمریکا حتی در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی هم به ایران اطمینان ندارد.

پیشتر، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در اجلاس داووس از دوستی با جهان سخن گفت، بر ضرورت سرمایه‌گذاری اقتصادی در ایران تاکید کرد و از سیاستمداران و سرمایه‌گذاران خارجی خواست به ایران سفر کنند.

آقای روحانی اولین سخنران نشست سران سیاسی و اقتصادی جهان در داووس بود.

به گفته رئیس‌جمهوری ایران حوادث شش سال گذشته نشان داد که هیچ کشوری نمی‌تواند تنها زندگی کند. او گفت اعتراض های اقتصادی در جهان نشان داد که همه در یک کشتی نشسته‌اند و نمی‌توانند به دیگران بی‌توجه باشند.

کیم قطاس، خبرنگار بی بی سی می‌گوید توافق هسته ای با ایران از اولویت های برنامه امنیت ملی آمریکاست و احتمالا می‌تواند به این کشور امکان دهد که وضعیت نظامی خود را در منطقه تعدیل کند. کشورهای متحد آمریکا همچون عربستان سعودی از تاثیری که این موضوع بر وضعیت منطقه خواهد داشت، خشنود نیستند و نگرانند که هر گونه نزدیکی میان آمریکا و ایران می تواند موقعیت عربستان را در منطقه تضعیف کند.

مطالب مرتبط